Kochankowie - Anne B. Ragde - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Kochankowie – Anne B. Ragde

Recenzja książki Kochankowie - Anne B. Ragde

Kochankowie
Anne B. Ragde

Czy pamiętacie jeszcze Sagę rodziny Neshov? Była to seria składająca się z czterech tomów pierwszy „Ziemia Kłamstw”, drugi „Raki Pustelniki”, trzeci „Na pastwiska zielone” oraz czwarty „Zawsze jest przebaczenie”. Wcześniej było powiedziane, że tom czwarty jest już ostatnim, zamykającym cykl, jednak najwidoczniej autorka zmieniła zdanie i postanowiła dopisać jeszcze jeden. Nie wiem, czy pamiętacie z mojej wcześniejszej recenzji „Zawsze jest przebaczenie” trochę uważałam, że już tamta książka była nie do końca potrzebna, jednak po licznych namowach czytelników, autorka zdecydowała się ją dopisać, i była ona swojego rodzaju podsumowaniem całej historii. Część piąta „Kochankowie” jest dla mnie zupełnie zbędna, może jednak wychodzi na to, że nie jestem aż taką wielką fanką rodziny Neshov, aby pochłaniać każdą kolejną część z wielkim zapałem. Jednak jeśli jesteście wielkimi fanami sagi, koniecznie zapoznajcie się z dalszymi losami bohaterów. A co się z nimi dzieje w tej części?

Torunn kończy remont całego gospodarstwa, a nawet planuje doszczętne zburzenie silosów, które były kością niezgody pomiędzy nią a Erlendem. Do tego angażuje się bardzo w pracę w firmie pogrzebowej Margida, coraz więcej mu pomaga oraz zdobywa wiedzę, żeby być pełnoprawnym członkiem zespołu. Nie liczy na żadną taryfę ulgową ze strony mężczyzny, nawet zdecydowała się nie pobierać pensji do czasu, aż nauczy się dobrze wykonywać powierzone jej obowiązki. Erlend i Krumme nadal szczęśliwi i zakochani po uszy w swoich dzieciach ojcowie, znaleźli nowe wyzwanie w życiu, wzięli się za remont ogromnej willi w Klampenborg, w której postanowili zamieszać wraz z matkami. Projektowanie wnętrza tak pochłonęło Erlenda, że postanowił on wziąć półroczny, bezpłatny urlop, aby samemu doglądać każdego, nawet najmniejszego posunięcia budowlańców. Zdecydował się nawet na zakup posadzki z klasztoru, gdyż jako jedyna pasowała do jego wizji wystroju wnętrza. Wydawać by się mogło, że u panów zapanowała sielanka, jednak burzy ją trochę ogromnie restrykcyjna dieta, której poddał się Krumme. U Margida w sumie nic się nie dzieje, oprócz tego, że Torunn zaczęła pracować w jego zakładzie. Dalej żyje swoim samotnym życiem oraz niezmiernie cieszy się z sauny, którą zamontował w mieszkaniu. Tormod zaś, senior rodu, prowadzi dalsze, spokojne życie w domu opieki. Co prawda nocami wracają do niego koszmary wcześniejszego życia, jednak stara się skutecznie z nimi walczyć. Do tego, zaczyna coraz bardziej korzystać z życia oraz żyć jego pełnią. Upomniał się nawet o własne pieniądze, aby móc samemu płacić za zakupy, a nie być uzależnionym od innych. Co prawda Torunn i Margido, bez słowa skargi czy sprzeciwu zajmowali się zakupami starca, jednak ten — co w sumie jest zrozumiałe — pragnął być niezależny i samowystarczalny. Poprosił nawet o zakup lodówki do pokoju, aby móc pić schłodzone napoje, za którymi niezwykle przepadał. Jak sami widzicie, nic spektakularnego nie dzieje się w życiu naszych bohaterów, książkę czyta się spokojnie. Spokojnie, aż do pewnego wydarzenia, które wstrząsa całą rodziną Neshov, nie zdradzę Wam jednak co to za wydarzenie, aby zachęcić Was do przeczytania piątego tomu sagi. Wiedząc, że na koniec wydarzy się coś zaskakującego, na pewno chętniej sięgniecie po książkę.

Cóż mogę więcej napisać, na pewno miło było spotkać się z bohaterami, których bardzo lubiłam przez kilka wcześniejszych tomów sagi, zobaczyć co się z nimi dzieje po latach, jednak zadaje sobie pytanie, czy na pewno było to oczekiwane spotkanie. Z drugiej strony, może to właśnie było celem autorki, aby pisać zwykłe życie bohaterów w dalszych latach. Pokazanie, że nawet szare, codzienne życie może być tematem do napisania książki. A może ponownie to czytelnicy zachęcili autorkę do kontynuowania serii, gdyż zupełnie nie potrafią rozstać się z bohaterami, a ja po prostu nie potrafię dostrzec piękna powieści. Każdy może mieć na ten temat własne zdanie i samodzielnie zdecydować, w którym miejscu pożegnać się z bohaterami.

Informacje o książce:
Tytuł: Kochankowie
Tytuł oryginału: Liebhaberne
Autor: Anne B. Ragde
ISBN: 9788365731685
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content