Nie bez powodu - Joanna Szpak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Nie bez powodu – Joanna Szpak

Nie bez powodu - Joanna Szpak

Nie bez powodu
Joanna Szpak

Czytając książkę “Nie bez powodu” Joanny Szpak, znowu poczułem się jak nastolatek, któremu nieobce są pierwsze poruszenia serca oraz niełatwa szkolna rzeczywistość… Mimo zawiłych kolei losu jej głównego bohatera – Patryka, ta lektura jest momentami naiwnie bezpretensjonalna (ale to akurat plus!). Chłopak jest nad wyraz dojrzałym introwertykiem, który żyje w swoim swoim hermetycznym świecie. Niejako z konieczności, ale podejrzewam, że również i z wyboru.

Patryk jest osobą niepełnosprawną, która cierpi na porażenie mięśniowe, przez co ma trudności z samodzielnym poruszaniem się. Każdy dzień jest dla niego zmaganiem się z bólem fizycznym, wrogością brata i kąśliwymi uwagami jego matki. Szczerze mówiąc, nie potrafię zrozumieć, jakie motywy kierują jej zachowaniem. Dziwi mnie to tym bardziej, ponieważ która matka znęca się nad swoim chorym synem? Szkoda, że autorka nie rozwinęła i nie wyjaśniła tego wątku.

Jakby chłopak miał mało problemów, w środowisku rówieśniczym spotyka się z chłodem i wrogością. Do tego stopnia, że zmienia szkołę. Czuje się w niej lepiej, ale nadal w jego kontaktach z innymi nastolatkami więcej jego obojętności niż sympatii. Pewnie dlatego Patryk ma bardzo bogaty świat wewnętrzny (fabułę książki poznajemy z jego perspektywy), przez który przefiltrowuje otaczającą go rzeczywistość. W zasadzie jedyną odskocznią od problemów dnia codziennego jest pasja, której się poświęca – jazda konna. Wtedy, kiedy czuje wiatr we włosach i powiew wolności na plecach, na chwilę zapomina o swoich ograniczeniach.

Dosyć szarą rzeczywistość Patryka ubarwia pojawienie się w jego klasie Kai. Dziewczyna wpada mu w oko i na niej skupia swoją uwagę. Do tego okazuje się, że jest równie dojrzała, co on, wrażliwa, a poza tym ma charakter i potrafi walczyć o swoje. Z czasem Kaja zaczyna zwracać na niego coraz większą uwagę, dzięki czemu zawiązuje się między nimi relacja. W pewnym momencie Patryk orientuje się, że Kaja zaczyna być dla niego kimś więcej niż tylko przyjaciółką… Czy dziewczyna odwzajemni jego uczucie? Tego oczywiście nie mogę zdradzić, aby nie psuć przyjemności tym, którzy będą chcieli się przekonać, że w życiu nic nie dzieje się bez powodu…

Podejrzewam, że Joanna Szpak jest młodą osobą. Jest to o tyle istotne, ponieważ zaskoczyła mnie swoimi ciekawymi przemyśleniami oraz refleksjami na temat życia i celowości tego, co nas spotyka. W tym momencie mam apel do wydawnictwa Novae Res o to, aby w każdej książce znajdowała się krótka notka nt. jej autora. W tym momencie nie jest to regułą, a myślę, że ten pomysł jest wart uwagi.

Wracając do lektury, uśmiechałem się, kiedy czytałem spostrzeżenia Patryka dotyczące kobiecego stroju:

“Miała na sobie czarną spódnicę z wysokim stanem oraz bordową bluzkę z dekoltem w kształcie litery V. Buty na niskim obcasie sprawiały, że zrównała się wzrostem z pozostałymi koleżankami”.

Pani Joanno, przeciętny chłopak/mężczyzna nie zwróci uwagi na to, czy kobieta jest ubrana w spódnicę z wysokim, czy niskim (czy taki w ogóle istnieje?) stanem. Niektórzy nie odróżniają nawet spódnicy od sukienki.

Niestety, rozczarowało mnie zakończenie książki. Po prostu historia, którą Kaja opowiedziała Patrykowi – w kontekście tego, co przeczytałem wcześniej, nie jest dla mnie autentyczna. Cała sytuacja jest dla mnie zbyt mocno naciągana. Zresztą Patryk – baczny obserwator otaczającej go rzeczywistości, zwróciłby uwagę na to, że coś jest nie tak. Szkoda, bo to jednak trochę psuje pozytywny obraz całości.

W każdym razie książka wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie i pozwoliła mi wrócić do lat, kiedy miałem inną perspektywę patrzenia na świat. To ciekawa retrospekcja. Do tego “Nie bez powodu” niesie z sobą prawdę o tym, jak ważne są bliskie relacje z innymi ludźmi. A że potrafią się one potoczyć w całkiem nieoczekiwanym kierunku? To nic – grunt, aby w ogóle zaryzykować…

Informacje o książce:
Tytuł: Nie bez powodu
Tytuł oryginału: Nie bez powodu
Autor: Joanna Szpak
ISBN: 9788382192230
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content