Literatura młodzieżowa

Całkiem obcy człowiek – Rebecca Stead

Recenzja książki Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead

Całkiem obcy człowiek
Rebecca Stead

Jak to jest, że czasami całkiem obcy człowiek, staje się nam najbliższą osobą na świecie? Nie wyobrażamy sobie bez niego życia, chociaż już jakieś dobre 1/3 przeżyliśmy sami, jednak to co było w przeszłości ledwo przypomina nam życie, było raczej egzystowaniem. Ten całkiem obcy człowiek sprawia, że oddychamy głębiej, kolory są jaśniejsze, a każdy życiowy krok jest natchnięty sensem. Jak to się dzieje, że czasami ten człowiek bez którego nie wyobrażaliśmy sobie życia, staje się nagle całkiem obcy? Myślimy, kiedy to się stało? Jak „na zawsze” nagle zyskało datę ważności? Jak wszystkie te spędzone dni, można nagle podsumować słowami „było-minęło”? Jak to się dzieje, że czasami nie poznajemy samych siebie? Myślimy, że się znamy, że mamy zasady i nagle w jednej chwili nie wiemy już kim jesteśmy. Jak stajemy się sobie bliscy i jak nagle jesteśmy obcy?

Bridge jest na tym świecie nie bez powodu, przynajmniej tak powiedziała jej pielęgniarka po tym jak dziewczyna obudziła się po wypadku, który według wszelkich praw medycznych, miał ją zabić. Szkoda tylko, że pielęgniarka nie powiedziała z jakiego powodu Bridge jest na tym świecie. Bez tej wiedzy, wszystko jest bardzo zagmatwane. Sherman, który nagle staje się przyjacielem Bridge, również nie ułatwia rozwiązania tej zagadki. Chłopak, którego wcześniej dziewczyna nie znała z dnia na dzień jest jej coraz bliższy. On również ma poważny problem do rozwiązania. Jak ktoś po wielu latach małżeństwa, nagle może zniknąć z życia całej rodziny, by założyć całkiem nową z zupełnie obcymi dla Shermana osobami? Jak to się stało, że osoba którą Shermanowi wydawało się, że zna tak dobrze, nagle odchodzi stając się zupełnie obca?

Rozwiązania tych problemów nie ułatwia trudny wiek, w którym są bohaterowie książki. Najlepsze przyjaciółki Bridge, również mają przed sobą trudny okres. Emily wymienia się zdjęciami z Patrickiem. Zaczyna się od fotografowania brudnych butów po treningu, a kończy na fotografowaniu swojego ciała. Tab pod wrażeniem nauczycielki coraz bardziej promuje ideę feminizmu i równouprawnienia. Bridge, Em i Tab obiecały nigdy się ze sobą nie kłócić, jednak czy jest to możliwe?

Pamiętam, że podczas pisania innej recenzji, książki „Anatomia obcości”, zwierzyłam się, że robię w głowie „listę” książek, które poleciłabym swojej córce, „Całkiem obcy człowiek”, uzyskuje na mojej liście, naprawdę wysoką pozycję. Książka z całą pewnością jest o nastolatkach i dla nastolatków wchodzących w ten trudny dla nich wiek.

Na zaledwie 320 stronach, rozwiniętych jest wiele ważnych tematów, które mogą sprawić trudność rodzicom, gdyby takowi chcieli poruszyć je ze swoimi dorastającymi dziećmi. Po pierwsze mamy znaną w tytule obcość. Ukazana jest ona z różnych stron: obcego człowieka, który nagle jest dla nas bardzo bliski, bliskiego przyjaciela, którego nie poznajemy i samo zachowanie bohaterów, którzy nie poznają samych siebie. Poza tym mamy jeszcze przyjaźń i nasze pobożne życzenie aby trwała wiecznie, jednak wraz ze zamianami jakie zachodzą w nas, również postanowienia zawarte w dzieciństwie muszą ulec zmianie. Zaufanie jakim się darzymy, tajemnice jakie możemy sobie powierzyć i wreszcie miłość rodzica do dziecka, siostry do brata i do tego obcego, nieznanego nam dotychczas człowieka.

Mnie w jakiś sposób książka poruszyła. Bardzo szybko ją przeczytałam i wiele razy wracałam do pytania Bridge, czy jesteśmy tu z jakiegoś powodu, a jeżeli tak, to z jakiego? Przystępny język, konkretna narracja ułatwiły sprawę. Przyglądałam się zmaganiom Emily i postawom jakie reprezentowała Tab. Jednak najważniejsze, odpoczęłam przy czytaniu tej lektury. Czułam, że poznając historię dziewcząt, sama znam je coraz lepiej i w jakiś sposób stałam się jedną z nich. „Całkiem obcy człowiek” porusza tematy, które są bardzo ciężkie i specyficzne. W książce, odnalazłam kilka problemów, z którymi i ja się zmagałam będąc w gimnazjum.

Polecam serdecznie książkę wszystkim zainteresowanym, rodzice z czystym sumieniem mogą kupić ją dla swoich nastoletnich pociech, a ja swój egzemplarz na pewno zachowam na przyszłość.

Informacje o książce:
Tytuł: Całkiem obcy człowiek
Tytuł oryginału: Goodbye Stranger
Autor: Rebecca Stead
ISBN: 9788379660308
Wydawca: IUVI
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać