Literatura obyczajowa

Chwila na miłość – Joanna Stovrag

Recenzja książki Chwila na miłość - Joanna Stovrag

Chwila na miłość
Joanna Stovrag

Powieść Joanny Stovrag „Chwila na miłość” to bardzo wzruszająca, przepełniona emocjami opowieść o miłości, rozłące, nadziei i wojnie. Napisana przez kobietę zakochaną w Bośniaku, porusza czytelników swoją szczerością i emocjami. Tragizm konfliktu na Bałkanach został przedstawiony z perspektywy osób, które brały bezpośredni udział w tych wydarzeniach, ludzi, którzy stracili swoje rodziny, domy, poczucie tożsamości narodowej i przynależności do ojczyzny. Jest to także świadectwo walki o wielkie uczucie, historia o próbach nawiązania kontaktu z ukochanym przebywającym w oblężonym Sarajewie oraz o bezinteresownej pomocy i wsparciu od nieraz całkiem obcych osób.

Książka jest pamiętnikiem zakochanej dziewczyny, której przyszło się zmierzyć z niezwykle trudną sytuacją. Fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, doświadczeniach samej autorki.
Bohaterka powieści, Joanna, młoda studentka z Krakowa wyjeżdża na studia do Sarajewa. Jest zauroczona miastem i przebywającym w nim ludźmi, bardzo szybko wsiąka w lokalne środowisko studenckie. Poznaje Sejo, zakochują się w sobie, niestety wojna na Bałkanach rozdziela ich na kilka długich lat. Młodzi nie rezygnują jednak ze swoich uczuć i robią wszystko, aby pozostać w kontakcie, mocno wierząc w to, że kiedyś los pozwoli ponownie im się połączyć. Joanna Stovrag bardzo precyzyjnie opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce podczas tego okresu. Mówi o swoich obawach, strachu o ukochanego, tęsknocie i nadziei na to, że w końcu wojna się skończy.

Ta książka to specyficzny przewodnik po Sarajewie, Mostarze i innych miejscach. Autorka w bardzo piękny sposób ukazuje nam życie na Bałkanach przed wybuchem wojny, płynnie przechodząc do tego trudniejszego obrazu, jakim były w czasie trwania oblężenia.

Chwila na miłość” nie należy do lektur lekkich, łatwych i przyjemnych, praktycznie od pierwszych stronic wzbudza wiele emocji, trzyma w napięciu. Nam, którzy szczęśliwie pominięci zostali przez los i darowane nam było przeżycie wojny, ciężko czasami zrozumieć sens bratobójczych walk na Bałkanach. Nie do końca rozumiemy, jak brat może się zwrócić przeciwko bratu, a sąsiad nagle polować na sąsiada. Stovrag także o tym pisze, patrzy na ten zbrojny konflikt oczami Polki, na dodatek kobiety, która boi się o ukochanego. Podaje także przykłady wsparcia i zrozumienia, jakie dostała od mieszkających w Bośni ludzi, których wielu zachowało swoją ludzką twarz, pomimo drastycznych okoliczności. „Chwila na miłość” to intymna historia, prosta i piękna. To świadectwo miłości trwającej do dzisiaj.

Dodatkowo na końcu książki umieszczono kilkanaście pięknych zdjęć, dokumentujących wiele fragmentów opisanych na kartach książki, mamy więc możliwość przyjrzenia się światu, po którym oprowadzała nas pisarka. Jest to bardzo dobry pomysł, dodatkowo wciągający czytelnika w opisywany świat i dodatkowo przybliżający nam fabułę.

Sama książka napisana jest sprawnym językiem, miejscami reportersko, czasami bardziej literacko. Nie nuży, wciąga, wręcz pochłania. Opowiada o sprawach bardzo trudnych przecież, ale nie epatuje tragizmem ani nadmierną ckliwością. Zdania są wyważone, chociaż czujemy za nimi emocje zakochanej kobiety, żyjącej w obcym, ogarniętym wojną kraju, drżącej z niepokoju o swojego ukochanego. Stovrag pokazuje na swoim przykładzie, że nie ma na świecie takich przeciwności, które byłyby w stanie rozdzielić dwoje kochających się, oddanych sobie ludzi, jeśli oboje tego pragną – bohaterowie pokonują zarówno różnice kulturowe, religijne czy obyczajowe, jak i opadające na nich niebezpieczeństwa konfliktu zbrojnego. To bardzo budująca opowieść, przywracająca wiarę w ludzi, w miłość, w świat, mimo wszystko.

Joanna Storvag pochodzi z Krakowa. Jest absolwentką slawistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z czego część swojego wykształcenia zdobywała na Uniwersytecie w Sarajewie. Z zawodu i zamiłowania zajmuje się przekładem i nauczaniem języków południowosłowiańskich: chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. Jest tłumaczem przysięgłym tych języków na Liście Ministerstwa Sprawiedliwości. W czasie wojny na Bałkanach towarzyszyła Waldemarowi Milewiczowi w wyjazdach do ogarniętej wojenną zawieruchą Bośni i Hercegowiny jako tłumacz ekipy TVP. Ponadto jest pasjonatką podróży po Bałkanach.

Informacje o książce:
Tytuł: Chwila na miłość
Tytuł oryginału: Chwila na miłość
Autor: Joanna Stovrag
ISBN: 9788376745725
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać