Literatura dziecięca

Co to ten rak? – Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler

Co to ten rak? - Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler

Co to ten rak?
Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler

Co to ten rak?” to książka o takiej tematyce, jakiej zazwyczaj unikam, nie chcąc obarczać młodego umysłu mojego dziecka bardzo trudnymi treściami, skoro nie ma takiej potrzeby, bo szczęśliwie choroba ta nie dotyka nikogo z naszych bliskich. Wiem, że wielu rodziców wyznaje zasadę, że nie ma tematów, których nie można by poruszyć z dzieckiem, niemniej ja tkwię gdzieś pośrodku, unikając pokazywania, że świat jest zawsze piękny i wspaniały, ale też niektóre tematy jak na razie omijając. Rak jest jednym z nich. Publikacja ta trafiła do nas w sumie przypadkiem, ale mimo początkowych obaw postanowiłam zapoznać się ze sposobem, w jaki autorka postanowiła przekazać taki temat młodym czytelnikom. Wierzyłam, że zrobi to delikatnie, z poszanowaniem uczuć młodego człowieka, wszak w nocie o autorze znalazłam informację, że Sarah Herlofsen jest nie tylko doktorem biomedycyny, ale – przede wszystkim – mamą czworga dzieci.

Co to ten rak? - Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler

I trzeba przyznać, że udało jej się ubrać ten temat w takie ramy, że lektura wcale nie jest straszna i traumatyczna, czego się obawiałam. Autorka nie szczędzi nam informacji, jak ta choroba wygląda z medycznego punktu widzenia, ale nie robi tego w sposób oficjalny, pełny specjalistycznej terminologii, która mogłaby być niezrozumiała nie tylko dla dziecka, ale też dla niejednego dorosłego. Dowiadujemy się zatem, czym są komórki i jakie pełnią funkcje w organizmie, jak się dzielą i tym podobne. Następnie przechodzimy do tego, czym są komórki rakowe, skąd się biorą i czym tak naprawdę ta choroba różni się od innych, na przykład grypy czy kataru. Co ważne, Sarah Herlofsen używa przez cały czas języka zrozumiałego dla młodego człowieka, pełnego obrazowych porównań, przez co tekst staje się łatwy do przyswojenia, mimo niełatwej tematyki. Bardzo ciekawym zabiegiem ze strony autorki jest to, że nie demonizuje ona chorób nowotworowych, wskazując na to, że są one zazwyczaj do wyleczenia, o ile słuchamy swojego organizmu i reagujemy na niepokojące zmiany.

Genialnym wręcz posunięciem są pytania, które potencjalnie mogą pojawić się po obu stronach – osób, które chorują, ale i tych, które żyją obok osoby chorej na raka. Często przecież zdarza się, że dziecko nie rozumie, czemu ktoś bliski nie może już tak aktywnie spędzać czasu albo dlaczego rodzice poświęcają jednemu z rodzeństwa więcej czasu. Z tego niezrozumienia sytuacji, w jakiej znalazła się rodzina, powstaje cała gama niełatwych emocji – frustracja, żal, czasem lęk czy poczucie osamotnienia. Dlatego jestem jak najbardziej na tak dla rozmów na ten trudny temat, jeśli choroba dosięgnie kogoś z otoczenia dziecka. Ukrywanie faktów, mimo najlepszych nawet intencji, prowadzi jedynie do wymienionej powyżej palety odczuć. Autorka podchodzi do wszystkich tych pytań z dużą dozą zrozumienia, tłumacząc, że to jest całkowicie normalne, iż pojawiają się rozmaite pytania i nikt nie powinien czuć przez nie wyrzutów sumienia. To nowa sytuacja dla całej rodziny i każdemu trudno się w niej odnaleźć, ale otwarta rozmowa, pełna zrozumienia i akceptacji, najpewniej okaże się najlepszym wyjściem dla wszystkich.

Co to ten rak? - Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler

Warto jeszcze dodać, że książka ma dość niewielki, za to poręczny format oraz grubą oprawę. W środku nie jest jedynie czarno-biało – zadbano również o ilustracje, tak więc jest kolorowo, ba, momentami nawet… wesoło, bo niektórym obrazkom nie brakuje humoru, a o to zdecydowanie nie podejrzewałabym publikacji o takiej tematyce.

Podsumowując – „Co to ten rak?” to książka, która w pewien sposób odczarowuje raka jako temat tabu w rozmowach z dziećmi. W ten sposób wszystkim łatwiej będzie odnaleźć się w nowej i -nie ukrywajmy – trudnej sytuacji, w końcu mniej boimy się tego, co nam znane, oswojone, a ta wiedza prowadzi właśnie do oswojenia z chorobą, bo dowiadujemy się, że rak to nie wyrok, że jest wiele metod leczenia, które zresztą tu poznajemy, bardzo często skutecznych, a to daje wiarę, nadzieję i spokój.

Informacje o książce:
Tytuł: Co to ten rak?
Tytuł oryginału: Wie ist das mit dem Krebs?
Autor: Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler
ISBN: 9788366329188
Wydawca: Mamania
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać