Naturalna kuchnia wegetariańska - Carolin Mueller-Pawlak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Naturalna kuchnia wegetariańska – Carolin Mueller-Pawlak

Recenzja książki Naturalna kuchnia wegańska - Carolin Mueller-Pawlak

Naturalna kuchnia wegetariańska. Wydanie V
Carolin Mueller-Pawlak

Postanowienie zdrowego odżywiania, nie jest u mnie nowe. Generalnie myślę, że u nikogo nowe być nie powinno. Dobry dobór diety, troska o własne zdrowie i to co jemy i jak jemy, jest kluczowe dla naszego organizmu, ale i samopoczucia oraz energii. Tak więc sięgniecie po książki na temat odżywiania, diet itp. było dla mnie kwestią czasu. Czym więc jest poradnik „Naturalna kuchnia wegetariańska”?

W dużej mierze jest to książka z przepisami na dania wegetariańskie, ale zanim do tego dojdę, napisze czego możemy spodziewać się jak tylko otworzymy „Naturalną kuchnię wegetariańską”.

Naturalna kuchnia wegańska - Carolin Mueller-Pawlak

Na początku otrzymujemy notatkę, dlaczego zdrowy styl życia jest taki ważny i odniesienie do Adwentystów Dnia siódmego. Adwentyści to stowarzyszenie, które między innymi przywiązuje dużą rolę do wstrzemięźliwości od używek, wyznając wiarę iż ciało jest świątynią ducha. Autorzy przytaczają statystyki, iż Adwentyści, żyją przeciętnie dłużej dzięki stosowaniu właśnie takich praktyk. Nie chodzi w tym tekście o nawracanie, ale o proste przytoczenie pewnych statystyk i ukazanie, że niewiele trzeba by cieszyć się dobrym zdrowiem i dłuższym życiem.

Następnie czytamy o ośmiu prawach zdrowia. Są to krótkie adnotacje odnoszące się do właściwej diety czy ćwiczeń fizycznych – czyli czegoś co jest dość oczywiste, ale i takich sfer życia jak potrzeba zaufania czy wstrzemięźliwość! O potrzebie zaufania autorzy piszą:

„Warunki w jakich przyszło nam żyć, nie zawsze czynią z nas ludzi chętnych do tego by ufać innym. (…) Naukowcy twierdzą, że 90% wszelkich chorób ma swoje podłoże w naszym umyśle. Można więc śmiało powiedzieć, że aby być w pełni zdrowym i szczęśliwym, potrzebujemy komfortu psychicznego, potrzebujemy mieć kogoś, komu w pełni możemy zaufać (…)”.

Dalej mamy kolejne zasady, tym razem 15 zasad zdrowego odżywiania. W prostych zdania autorzy opisują jak ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, które może dać nam tylko zróżnicowana dieta, o szkodliwym działaniu cholesterolu czy dziennym spożyciu soli i cukru. Czyli coś co niby wszyscy wiemy, ale zawsze warto poświęcić na to dodatkowe strony książki, aby jeszcze raz to przypomnieć.

Naturalna kuchnia wegańska - Carolin Mueller-Pawlak

Dalej mamy już około 150 stron przepisów, na które składają się dania na: Śniadania i kolacje; Napoje, mleko i soki; Zupy; Sałatki; Dania główne; Dania z warzyw; Sosy, pasty i inne smarowidła; Desery; Chleby.

Większość przepisów jest dość krótka, dlatego też na jednej stronie mieszczą się nawet 3-4 przepisy. Dokładnie rozpisane na składniki i sposób przygotowania. Książka wydana jest bardzo starannie i cóż by tu innego napisać, ze smakiem! Gruby, śliski papier, twarda okładka i piękne zdjęcia. Jednym słowem doskonały prezent.

Ja osobiście jestem fanką rozdziału Sosy pasty i inne smarowidła, gdzie moje duże uznanie zyskała pasta z zielonego groszku zaprezentowana na zdjęciu:

Naturalna kuchnia wegańska - Carolin Mueller-Pawlak

Dodatkowo jest tam przepis na nieśmiertelny humus czy świetną pastę ze słonecznika.

Na naszą uwagę oczywiście zasługują wszystkie rozdziały książki. Na przykład w rozdziale Śniadanie, już na pierwszym miejscu mam przepis na gofry owsiane. W zupach mój ulubiony (choć nie na tę porę roku), krem z dyni, ale i gulasz egipski czy zupa pomidorowo-kukurydziana. Sałatki to aż 30 przepisów na lekkie dania czy przekąski, jednak prawdziwym królestwem przepisów są oczywiście dania główne.

Każdy kto myśli, że wegetariańska kuchnia jest nudna i jednostronna powinien spróbować nadziewanych kabaczków czy pieczeni ze słonecznika.

Nie zabraknie też… Minusów książki. Niektórymi przepisami byłam rozczarowana. Jak na przykład przepisem na „Prostą sałatkę z pomidorów” (pomidory, cebula, olej, sok z cytryny, majeranek i przeprawa warzywna), niektóre przepisy są tak proste, że aż oczywiste (np. musli). Zabrakło mi na przykład przepisu na guacamole (który sama ciągle próbuję udoskonalić).

Naturalna kuchnia wegańska - Carolin Mueller-Pawlak

Nie jestem wegetarianką, jednak bardzo staram się dbać o to, co jem i w jaki sposób oraz kiedy, dlatego myślę, że każdy kto podobnie jak ja, troszczy się o to co ma na talerzu, powinien tę książkę posiadać. Podaje ona kilka dobrych i niedrogich pomysłów na urozmaicone dania. Jest to zawsze dobra odmiana zbilansowanej diety, zwłaszcza teraz gdy wiosna jest już za oknem.

Informacje o książce:
Tytuł: Naturalna kuchnia wegetariańska. Wydanie V
Tytuł oryginału: Naturalna kuchnia wegetariańska. Wydanie V
Autor: Carolin Mueller-Pawlak, współpraca: Robert Kuczek
ISBN: 9878365309303
Wydawca: Fundacja Źródła Życia
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content