Patronaty

Pod schodami – Patronat MoznaPrzeczytac.pl

Pod schodami - patronat MoznaPrzeczytac

Pod schodami – Alison Maloney

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że objęliśmy patronatem książkę – „Pod schodami” autorstwa Alison Maloney, wydaną przez wydawnictwo Bellona. Lektura wprowadza nas w życie codzienne służby domowej w początkach XX wieku w Anglii.

W XXI wieku służba domowa jest domeną kilku kamerdynerów, gospodyń czy nianiek, dzięki którym najbogatsze domy w kraju nadal zachowują dawny blask.

Za te usługi służba każe sobie jednak słono płacić. Tymczasem jeszcze przed stu laty praca w charakterze pomocy domowej była najbardziej popularną formą zatrudnienia. Biorąc pod uwagę, że w edwardiańskiej Anglii większość społeczeństwa żyła w nędzy, praca w charakterze służącego była zajęciem pożądanym, bo pozwalała nie przymierać głodem. Nie była to jednak prosta ścieżka kariery. Niezależnie od sprawowanej funkcji pomywaczki, gospodyni czy kamerdynera służący musiał być na każde skinienie pana i pani domu przez 24 godziny na dobę. Musiał ciężko pracować od świtu do zmierzchu, otrzymując za to nędzną zapłatę i ciasny, niewygodny pokój, usytuowany zwykle na strychu lub w piwnicy. Podczas gdy pracodawca jadał posiłki składające się z dziewięciu dań, warte tyle, co sześcioletnie zarobki pokojówki, służba dojadała w piwnicy zimne resztki
z pańskiego stołu.

Data premiery książki: 05.02.2015

Nasza recenzja książki: http://moznaprzeczytac.pl/pod-schodami-alison-maloney/

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać