Literatura obyczajowa

Mroczny Książę – Ewa Los

Mroczny Książę - Ewa Los

Mroczny Książę
Ewa Los

„To ty decydujesz, jak bardzo dasz się zaślepić miłości”

Mroczny Książę” autorstwa Ewy Los jest oryginalną pozycją na naszym rynku. Sięgając po nią, nie zdawałam sobie sprawy, że to kontynuacja „Ćmy”. Ale mimo to, jak zorientowałam się w trakcie czytania, nie zniechęciło mnie to do przeczytania. I przyznam szczerze, że nie było momentu, w którym zgubiłabym się w fabule, przez nieznajomość wcześniejszych wydarzeń. Opowieść jest poprowadzona na tyle dobrze, że bez problemu można by uznać to za zamkniętą historię, bez wcześniejszych wątków. Choć muszę przyznać, że po przeczytaniu drugiej części ciekawi mnie co działo się w poprzednim tomie. Zapewne sięgnę po niego w wolnej chwili. Tym bardziej że pióro autorki jest bardzo intrygujące i zachęcające do czytania jej dorobku. Na ten moment Ewa Los ma na swoim koncie dopiero trzy książki, ale na pewno będę śledzić jej poczytania na rynku literackim, bo warto.

Historia opowiada o losach Marty, głównej bohaterki, która zmaga się z kulturą i religią swojego męża. Mikail jest muzułmaninem. To zderzenie kulturowo-religijne jest bardzo ciekawie oddane w książce. Choć autorka bardzo często pokazuje minusy tej wiary (co nie do końca mi odpowiada), to mimo to można dowiedzieć się bardzo wiele interesujących faktów o Islamie czy o samych muzułmanach.

„-Czym jest czarny kamień? – pytam. – Nie do końca to rozumiem. Podobno to kawałek stopionego gruntu, który powstał w wyniku zderzenia ziemi z meteorytem.
-Nie. Kamień spadł z nieba jeszcze w czasach Adama i Ewy. Miał im wskazać, gdzie powinni zbudować ołtarz. Kiedyś był biały, a teraz jest czarny od grzechów ludzi”.

Ale to tylko namiastka ciekawostek i interesujących faktów. Autorka wyjaśnia wiele elementów tej wiary, które chrześcijanie bardzo często podejmują różnym dyskusjom. M.in. motyw zabijania niewiernych.

„-Czy w Koranie jest napisane, że należy zabijać niewiernych? Są takie wersety?
-Islam jest pokojową religią, nawołuje do współczucia i braterstwa. Dżihadystów jest sto tysięcy, a może dwieście. Wszystkich muzułmanów półtora miliarda. Te liczby chyba mówią same za siebie, prawda?
-Kim są ci, którzy dokonują zamachów? Skąd to się bierze? Jak można zabić tylu niewinnych ludzi i samego siebie przy okazji? Co jest przyczyną? […]”.

W książce jest tego dużo, dużo więcej. Dodatkowo ukazane jest traktowanie kobiet, gdzie jest ich miejsce w społeczeństwie, podejście do dzieci, do modlitwy czy wspólnych posiłków w gronie rodziny. Ta książka to duże kompendium wiedzy, mimo że historia jest fikcją.

Jeśli chodzi o samą treść to uważam, że ostatnia część książki jest zbędna. Historia byłaby dużo ciekawsza, gdyby nie zakończenie. Autorka wplotła w nie naszą obecną rzeczywistość. Zmaganie się świata z wirusem CoViD-19 jest ostatnim fragmentem. I choć jest to ciekawie zawiązany temat, to wziął się znikąd. W dodatku czytając książkę o takiej tematyce, o takiej charakterystyce, muszę przyznać, że sprowadzenie czytelnika na ziemię i lodowaty powrót do rzeczywistości nie przynosi nic dobrego. Jeśli ktoś sięga po powieść obyczajową, to raczej dlatego, że chce się oderwać od szarej rzeczywistości. Tego typu książka nie musi mu przypominać o obecnym problemie. Dodatkowo kolejnym elementem, który jest wprowadzony na siłę to fragmenty z ojcem Mikaila. Ostatnia scena, w której ta postać występuje, nie wnosi kompletnie nic do fabuły. Do samego końca zastanawiałam się, do czego to poprowadzi. By na końcu okazało się, że to prowadzi do nikąd.

Mimo tych niuansów książka napisana jest bardzo dobrze. Jest wciągająca, chce się ją czytać. Ma 560 stron. A przeczytałam ją w niecałe dwa dni. Historia jest dobrze poprowadzona, język jest prosty. Czyta się ją bardzo szybko. Autorka również, jak cytowałam wyżej, w bardzo prosty sposób przedstawia i opisuje religię i kulturę Islamu. To dużo wiedzy w pigułce. Jeśli ktoś interesuje się takimi tematami, to książka jest obowiązkową pozycją do przeczytania.

Mnie ta historia porwała w intrygującą podróż, zafundowała wiedzę i bardzo dobrze spędzony czas. Polecam ją każdemu, kto ceni sobie wciągające książki, z odrobiną innego świata w tle.

Informacje o książce:
Tytuł: Mroczny Książę
Tytuł oryginału: Mroczny Książę
Autor: Ewa Los
ISBN: 9788382194357
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać