Popularnonaukowe

Wyobraź sobie wszechświat – Bogdan Krajewski

Wyobraź sobie wszechświat - Bogdan Krajewski

Wyobraź sobie wszechświat
Bogdan Krajewski

Wszechświat był dla mnie zawsze czymś niezwykłym, lubiłam czytać i zdobywać różne informacje na jego temat. Fascynował mnie jego ogrom, a nieprzewidywalność i to, że ciągle nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, jest czymś pociągającym, ale i przerażającym. Wybierając literaturę dotyczącą wszechświata, starałam się, aby to, czego się dowiaduję, pochodziło ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł i żeby nie były to pseudonaukowe teorie. Jednak mimo tego, że od dawna interesuje mnie tematyka kosmosu, to wybieram pozycje, które przekazują wiedzę o wszechświecie w przystępny i prosty dla czytelnika sposób. Tak samo było w przypadku książki „Wyobraź sobie wszechświat”, której autorem jest Bogdan Krajewski. Oczekiwałam od tej pozycji dużej dawki ciekawostek o planetach, gwiazdach, kosmosie i tym podobnych ujętych w przyjemny i zrozumiały dla odbiorcy sposób. No i nie da się ukryć, książka zawiera mnóstwo teorii oraz zagadnień pochodzących ze świata nauki, aczkolwiek jak dla mnie nie jest ona napisana w formie zachęcającej do przeczytania, a wręcz odwrotnie mnie odrzuciła. Plusy, jakie w niej znajduję, to przykuwająca wzrok okładka oraz całkiem dobre wydanie. Grzbiet książki nie łamie się, a kartki, choć są klejone, nie rozsypują się po wielokrotnym otwarciu.

Trzeba przyznać, że autor używa prostego języka, klarownie i obrazowo tłumaczy zawiłe meandry teorii naukowych, jednak w tym wszystkim brakuje mi tego, co dotychczas urzekało mnie we wszechświecie. Nie ma tutaj niczego, co do tej pory nie zostało zbadane albo tego, na co potwierdzenie wciąż czekamy. Książka zawiera tylko i wyłącznie twarde, niepodważalne dowody, które sprawiają, że czytelnikowi wydaje się, iż wszechświat został już przeanalizowany w każdy możliwy sposób, że wszystko o nim już wiem i nie ma dla nas żadnej tajemnicy. Oczywiście, takie jest moje subiektywne odczucie. Myślę, że ktoś, kto sięgnie po tę książkę z nastawieniem usystematyzowania swojej zdobytej dotychczas wiedzy nie rozczaruje się tak jak ja. Jednak jeżeli liczycie na to, że dzięki tej książce rozbudzicie w sobie ciekawość wszechświata, że zanurzycie się w otchłani niezgłębionych tajemnic, to możecie się bardzo mocno zdziwić.

Warto wspomnieć o tym, że książka nie dotyka samego wszechświata, ale również tego, w jaki sposób jest on połączony z ewolucją gatunków na ziemi i w zasadzie był to jedyny fragment, który skupił moją uwagę w większym stopniu. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ewolucja w pewnym momencie może się skończyć osiągając „lokalne optimum – czyli punkt, w którym zapas możliwych udoskonaleń ewolucyjnych zostaje wyczerpany. Dalsze mutacje kodu genetycznego, są albo neutralne, albo niekorzystne”. W takim właśnie punkcie znalazły się rekiny, karaluchy oraz pająki. Nie zmieniły swojej formy od milionów lat właśnie dlatego, że osiągnęły lokalne optimum. Aby wyjść z tego, jakby nie patrzeć potrzasku są dwie możliwości: zmiana warunków otoczenia albo duża zmiana genetyczna. Niestety duża zmiana w kodzie genetycznym zazwyczaj kończy się katastrofą (choroby genetyczne, śmierć organizmu), zatem jedynym korzystnym dla organizmów wyjściem z tej sytuacji jest czekanie na zmianę warunków środowiska. Taka zmiana może być gwałtowna, jak to miało miejsce 65 mln lat temu, gdy planetoida uderzyła w Ziemię, tym samym powodując to, że nieprzystosowane do nowego otoczenia dinozaury wyginęły, tworząc miejsce dla ewolucji ssaków. Zmiana może być również powolna – wówczas ewolucja będzie małymi kroczkami podążać w kierunku udoskonalenia się.

Jestem dość mocno zawiedziona, że w książce na temat wszechświata najbardziej zainteresowało mnie coś, co nie dotyczy w pełni kosmosu, tylko jest czymś z pogranicza biologii, chemii i fizyki. Możliwe, że to ja miałam jakieś nad wyraz oczekiwania względem tej pozycji, a może po prostu to w niej jest problem. Aczkolwiek tak jak wcześniej wspomniałam, polecam ją jedynie osobom, które znajdują się już na pewnym poziomie wiedzy astronomicznej i chcą ją pogłębić lub usystematyzować. Czytelnicy, którzy liczą na wciągające ciekawostki, nie mają w niej czego szukać.

Informacje o książce:
Tytuł: Wyobraź sobie wszechświat
Tytuł oryginału: Wyobraź sobie wszechświat
Autor: Bogdan Krajewski
ISBN: 9788382193855
Wydawca: Novae res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać