Demon żądzy - Dominika Szałomska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Demon żądzy – Dominika Szałomska

Recenzja książki Demon żądzy

Demon żądzy
Dominika Szałomska

Kiedy przeczytałam opis powieści „Demon żądzy” pierwszą myślą, jaka wpadła mi do głowy było stwierdzenie, że chyba wreszcie trafiłam na jakąś ciekawą książkę, w której kobieta ,,szaleje w świecie demonów”. I rzeczywiście, po zgłębieniu lektury stwierdzam, że warto było ten szał prześledzić, ponieważ powieść mnie usatysfakcjonowała.

Główną bohaterką książki jest Emily – dziewczyna pozostająca na utrzymaniu ojca alkoholika, wychowywana bez matki, którą to poznajemy po ukończeniu przez nią szkoły średniej. Jak to zwykle bywa w podobnych sytuacjach, młodej kobiecie nie pozostało nic innego, jak podjąć pracę zarobkową, aby prowadzić dalej swoją smutną egzystencję, w trakcie której od samego początku zdana była sama na siebie. Od pewnego czasu Emily nawiedzały sny i fantazje erotyczne, z którymi ciężko było jej się oswoić, zwłaszcza, że wszystko zaczęło się w parku na ławce- miejscu niezbyt do tego odpowiednim… Wkrótce granica między snem a jawą zaciera się, a w życie dziewczyny angażują się dobre i złe istoty nadprzyrodzone, fantastyczne, magiczne. Sama bohaterka odkrywa w sobie niezwykły dar – Emily może zmienić się w feniksa. O przynależność kobiety do świata dobra lub zła walczą Asmodeusz- Demon Żądzy i Obłąkany Anioł – Lukas. Obydwaj pożądają jej niezwykłego daru. Nawet sam pan piekieł Lucyfer zwraca nań swoją uwagę i pragnie uczynić ją swoją kochanką. Za tę nagrodę jest w stanie zniszczyć nawet całą Ziemię i wszelkie życie na niej. Gra jest więc chyba warta świeczki, skoro sam czart się w nią angażuje…

W pierwszych chwilach czytania zapaliła mi się w głowie czerwona lampka. Stwierdziłam, że ,,coś mi tu nie gra”, że cała historia rozpoczyna się zbyt rzewnie… Na szczęście, pozory mnie zmyliły. Tak jak apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak mnie ciężko było przerwać lekturę, ponieważ z każdą stroną wciągała mnie coraz bardziej. Idea przewodnia walki dobra i zła o kobietę nie jest w literaturze obca, jednakże w takiej formie nie miałam z nią jeszcze do czynienia. Co więcej, znane nam z legend magiczne właściwości i zdolności mitycznych stworzeń, również w lekturze przedstawione zostały w sposób nieco odmienny, ale bardzo interesujący. Obdarzenie głównej bohaterki, początkowo płytkiej i …takiej zwyczajnej… nadprzyrodzoną mocą nie tylko daje wrażenie wzrostu jej siły, ale i sprawia, że kobieta przechodzi wewnętrzną przemianę. Nieograniczona moc wiąże się jednak z ryzykiem, z którym trzeba nauczyć się sobie radzić. Proces ten w przypadku Emily został doskonale ukazany, co niezwykle przypadło mi do gustu. Nie podoba mi się jednak kreacja Lucyfera w powieści. Został on bowiem ukazany jako mało diabelski chłopaczek, podobnie jak reszta demonów. Lucek pojawia się na ziemi w zwykłych dżinsach i chce nią zawładnąć… Obraz groteskowy, komiczny, taka karykatura diabła. Być może ukazanie króla piekieł w taki sposób było celowym zamierzeniem autorki, jednakże osobiście uważam, że w tym wypadku trzymanie się utartych schematów i wyobrażeń przyniosłoby lepszy efekt. Oprócz tego muszę zaznaczyć, iż fakt, że powieść zawiera treści o charakterze erotycznym nie musi nikogo przerażać, bowiem obrazy te są przywołane w sposób pobudzający fantazję, a nie wulgarny i wyuzdany, co sugerować może ostrzeżenie. Za to ogromny szacunek dla młodej autorki. Sceny miłosne (te nieerotyczne) są w większości opisane ze smakiem, jednak niektóre z nich poraziły mnie swoją banalnością. Patrząc jednak na całokształt muszę stwierdzić, iż nie przeszkadzają one aż tak mocno w zgłębianiu lektury i warto je przebrnąć, aby dokończyć czytanie.

Książkę czytało mi się lekko i bardzo szybko. Pomysł na fabułę i jego realizacja powiodła się autorce z pewnością. Nad niektórymi postaciami można byłoby jednak troszkę popracować. Oceniając całokształt uważam, że „Demon żądzy” jest całkiem dobrą powieścią, którą z czystym sercem mogę polecić i w której wątek romantyczny mnie nie razi. Polecam!

Informacje o książce:
Tytuł: Demon żądzy
Tytuł oryginału: Demon żądzy
Autor: Dominika Szałomska
ISBN: 9788379423750
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content