Fantastyka

Dziewiąte życie czarnoksiężnika – Marcin Strzyżewski

Recenzja książki Dziewiąte życie czarnoksiężnika

Dziewiąte życie czarnoksiężnika
Marcin Strzyżewski

Fantasy należy do jednych z moich ulubionych gatunków książek i filmów. Dlatego też zawsze staram się znaleźć dla siebie jakąś lekturę, w której znajdę elementy nadprzyrodzone, magiczne. Tak też wybrałam „Dziewiąte życie czarnoksiężnika”, jako kolejną pozycję do przeczytania. I cieszę się, że trafiła ona w moje ręce, bowiem nie zawiodłam się.

W Estermarchii ciemność jest straszniejsza niż w jakimkolwiek znanym człowiekowi miejscu. Kiedy nastaje mrok dzieją się rzeczy straszne – umierają ludzie. Jedynym sposobem na przeżycie jest oświetlanie swoich domów po nadejściu zmroku. Charles Errington jest sędziwym czarnoksiężnikiem i jednocześnie oficerem tajnej policji, który pragnie zmierzyć się z zaistniałą sytuacją i znaleźć rozwiązanie by uchronić kolejne rzesze mieszkańców cesarstwa. Pracę ułatwia mu nie tylko służba mundurowa, dzięki której zdobywa wszystkie niezbędne informacje, ale również zdolności magiczne. Magia bowiem w jego świecie jest dziedziną cenioną i szanowaną, nie ustępuje miejsca nawet nauce czy religii. Mimo wszystko, czarodzieje nie są lubiani w estermachijskim społeczeństwie i budzą grozę, dlatego też Errington nie ma poparcia wśród ludności, której chce służyć. W jego otoczeniu pojawiają się również kat Fahrid, artystka cyrkowa Lili i portier Matheus, którzy z pozoru nie mają nic wspólnego z naszym głównym bohaterem. Jednakże wszystko powoli zaczyna układać się w logiczną całość, chociaż autor nie daje nam gotowych odpowiedzi i rozwiązań.

Sama fabuła „Dziewiątego życia” czarnoksiężnika zasługuje na uznanie. Trzeba powiedzieć, iż przeróżne zlecenia które otrzymuje główny bohater sprawiają, że lektura wciąga coraz bardziej. Sama postać Charlesa jest niezwykle zagadkowa. Dzięki wykonywanej przez niego pracy i sytuacjom, w których się znajduje możemy go poznać z obydwu stron – osobistej i zawodowej. Mimo swoich magicznych umiejętności Errington nie jest czarodziejem w spiczastej czapce i obszernej szacie, dzierżącym w ręku różdżkę. Bohater jest przede wszystkim detektywem, który oprócz zaklęć, potrafi używać swojego rozumu i przeprowadzać logiczne wnioskowanie na podstawie dostępnych mu przesłanek. Ta fuzja magii i rozumu sprawia, że jest to niesamowita kreacja głównej postaci, która niezmiernie przypadła mi do gustu. Co więcej, podobny wniosek można wysnuć biorąc pod uwagę całość świata stworzonego przez pana Strzyżewskiego. Wszystko co paranormalne może być uzasadnione za pomocą rozumu, logicznych historii i wyjaśnień. Jednakże, wiedza nie jest podawana nam na tacy – są momenty trzymające w napięciu, niedopowiedzenia i brakujące elementy, na które musimy poczekać i dzięki którym możemy pogłówkować sami. Fakt ten również oceniam bardzo pozytywnie. Dodatkowym atutem lektury jest ciekawy wątek miłości pomiędzy Charlesem a Lili, ukazany w mało romantyczny, niemal szorstki sposób. Jest to miła odskocznia od typowych dla literatury pięknej sposobów obrazowania namiętności, co również uważam za zaletę. Mimo, że fabuła nosi znamię kryminału, to dominująca w książce magia i nadprzyrodzoność, plejada fantastycznych postaci i element dreszczyku, doskonale łączą się w jedną spójną całość.

Odpowiadał mi również styl pisania, ponieważ był bardzo prosty i logiczny. Dzięki temu można było skupić się na toczących się wydarzeniach, chociaż momentami przejście z jednego do drugiego zdania odbywało się w sposób trochę dziwaczny. Nie stanowiło to jednak zbyt dużej przeszkody do tego, by zrozumieć o czym czyta się w danej chwili.

W moim odczuciu lektura „Dziewiątego życia czarnoksiężnika” zadowoliła mnie. Z ciekawością będę oczekiwać na dalsze prace pana Strzyżewskiego, ponieważ mam poczucie, że drzemie w nim ogromny potencjał. Gorąco polecam wszystkim tą ciekawą powieść.

Informacje o książce:
Tytuł: Dziewiąte życie czarnoksiężnika
Tytuł oryginału: Dziewiąte życie czarnoksiężnika
Autor: Marcin Strzyżewski
ISBN: 9788379423163
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać