Literatura obyczajowa

Porozmawiaj z księżycem – Justyna Adamów-Bielkowicz

Recenzja książki Porozmawiaj z księżycem - Justyna Adamów-Bielkowicz

Porozmawiaj z księżycem
Justyna Adamów-Bielkowicz

Kiedy czytam niektóre książki, czasami ziewam. Często podświadomie szukam innego zajęcia. Czasem odkładam w pół drogi, by po jakimś czasie z wielkim trudem przemóc się do czytania ciągu dalszego. Z tą książką było inaczej. O tę książkę musiałam niemal walczyć. Zaczynałam ją dwa razy, bo jak się pochwaliłam po dwóch rozdziałach, że jest świetna, zwinęli mi ją. Dopiero po kilku dniach okazało się, że miała ją mama. Kiedy ją w końcu odzyskałam, czytałam przez pół nocy. W sumie… warto było.

Rodzina Eufrozyny i Juliusza Żmudź-Radziwiłłów zawsze była głośna i nieco nieokrzesana. W sumie, jak ma być inaczej, skoro mają czwórkę dzieci i mieszkają w bloku. Historia dla Czytelnika rozpoczyna się w momencie, gdy Robert, szwagier Fryzy żeni się powtórnie. Anna, pierwsza żona mężczyzny i siostra Fryzy, zmarła kilka lat wcześniej tuż po urodzeniu córki i Robert przez bardzo długi czas nie mógł przejść z tym do porządku dziennego. Dopiero Anita i jej pojawianie się w rodzinie Roberta wszystko zmieniło. Mężczyzna odżył, a jego dzieci, Wanda i Witek, znaleźli w Anicie matkę. Jednak to nie o rodzinie Roberta tu mowa. To raczej wątek uzupełniający wydarzenia w rodzinie Żmudź-Radziwiłłów, bo o nich tu mowa. W momencie rozpoczęcia czytania, Ciri, czyli Celina, najmłodsza z dzieci, ma nieco ponad pięć lat, a w momencie zakończenia historii już grubo ponad dwadzieścia. Prócz Ciri są jeszcze Agata, Hela i Karol, jednak ku mojemu bezbrzeżnemu zdziwieniu, najwięcej bałaganu robi ten ostatni. Cała akcja płynie wartkim strumieniem, niejednokrotnie przeskakując o pare miesięcy, ocierając się o różne codzienne wydarzenia w rodzinie wielodzietnej, zwłaszcza, że rodzina Roberta mieszka w tym samym bloku i niemal cały czas są razem. W międzyczasie Ciri poważnie choruje, najpierw jako nastolatka, później jako już młoda kobieta i za każdym razem potrzebna jest operacja. Dziewczyna przechodzi sporo, jej metamorfoza na końcu była dla mnie zaskakująca. Jednak książka nie byłaby książką, gdyby nie było wrednej zołzy. Tu jest ich nawet kilka, jednak naczelną jest partnerka, później żona Karola, Karolina. Skutecznie zatruwa innym życie, chełpiąc się tym i potwierdzając, że rude jest wredne. Jednak nic złego nie trwa wiecznie, zawsze szukają pozytywów. Nawet kiedy ciężko je znaleźć.

Moja recenzja jest może nieco chaotyczna, ale ciężko mi to zebrać. Agata i Hela też mają swój kawałek historii na stronicach tej książki, jednak musicie sami to odkryć, bo gdybym wszystko streściła, straciłoby to urok. Akcja jest tak naszpikowana akcją i wydarzeniami, że aż trudno czasami nadążyć. Nie muszę chyba podkreślać, że moją ulubioną bohaterką jest tu Ciri, bo dziewczyna naprawdę dużo przeszła i mimo to wyrosła na normalną kobietę. Podoba mi się zakończenie jej losów, tu akurat się nie zawiodłam. I mówiąc szczerze, nie potrzebuję kontynuacji. To po prostu dobra książka, idealnie zakończona. Nie potrzebuję wiedzieć, ile dzieci urodzi się każdemu z rodzeństwa. Ani jak przebiegały ich losy. Jak również, czy Karol i Karolina nie będą mieli w końcu siebie dość. Nie muszę tego wiedzieć. Odkładam tę książkę z jakąś dziwną satysfakcją. To była dobra książka. Świetna na długie popołudnie czy w moim przypadku bezsenną noc. Jednak nie będzie za mną chodzić. Pozostawia we mnie jakiś spokój. Tak, oni mają się dobrze. Nie chodzi mi o to, ze mnie nie ruszają ich losy. Podczas tych najgorszych występów Karoliny miałam ochotę jej przywalić, a czytając niemal spodziewałam się, że któryś z bohaterów zaraz wyjdzie zza rogu. Jednak to kompatybilna całość. Nie mam potrzeby kontynuacji. Autorka zasłużyła na uznanie lekkim oraz ciekawym stylem. Zachwyca mnie, że tworząc tylu bohaterów, potrafiła zachować ich odrębność. Brawo.

Podsumowując, polecam. To nie jakaś opera mydlana, tylko naprawdę dobra książka. Każdy z bohaterów ma to coś, co sprawia, że książka jest unikatowa. Dlatego wydaje mi się, że warto przeczytać.

Informacje o książce:
Tytuł: Porozmawiaj z księżycem
Tytuł oryginału: Porozmawiaj z księżycem
Autor: Justyna Adamów-Bielkowicz
ISBN: 9788379422128
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać