Recenzje książek

Amour Fou – Wojciech Czernek

Amour Fou - Wojciech Czernek

Amour Fou
Wojciech Czernek

Niedawno w moje ręce trafiła książka Wojciecha Czerneka pt. „Amour Fou”. To moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem, choć ma w swym dorobku (z tą książką) cztery dobrze ocenione pozycje przez książkoholików 😉 Nie miałam okazji Go poznać wcześniej, bo też bardziej czytałam przez ostatnie lata książki zagranicznych pisarzy, a wygląda na to ze szkoda i warto to zmienić, bo Nasi polscy pisarze piszą równie dobrze jak i nie lepiej 😉

Debiut Wojciecha Czerneka pt. „Amour Fou” zaskoczył mnie pozytywnie już na samym początku prologiem, w którym główny bohater doświadczył na pogrzebie swojego dziadka czegoś niesamowitego… tajemniczego… czegoś czego nie wyczuły inne osoby a co poczuł Czarek, a co zaważyło na jego dalszym życiu

Głównym bohaterem książki jest, jak napisałam wcześniej Czarek Polarek nazywany przez znajomych Cyziek. Poznajemy go jako 30-latka, który opowiada nam o swoich młodzieńczych latach i o wielkiej miłości, która go spotkała, gdy miał naście lat, a która nie była do końca szczęśliwa. Asia, bo tak miała na imię wielka miłość Czarka była dziewczyną z sąsiedztwa i siostrą jego najlepszego kolegi, znali się niemal od dziecka. Tworzyli zgraną paczkę do czasu niespodziewanej tragedii jaka wstrząsnęła okolicą Mesznej. Czarek musiał zmierzyć się z utratą ukochanej osoby, co nie było łatwe i żyć dalej pomimo pustki i bólu jaki mu towarzyszył niemal każdego dnia.

„Po tym wszystkim stare przyjaźnie posypały się w drobny mak. Zostałem sam z tym wszystkim, mogąc jedynie spojrzeć na grób i tęsknić. Nadal nie dociera do mnie, że już nigdy nie zobaczę jej brązowych oczu, nie poczuję kokosów w jej włosach i nie usłyszę, że mnie kocha.”

Kto z Nas nie był zakochany tym bardziej ten pierwszy raz, kiedy poczuliśmy szybsze bicie serca na widok właśnie Tej osoby, kiedy motylki w brzuchu zaczęły swój miłosny taniec, policzki zapłonęły rumieńcem czy przeszedł nas dreszcz na ciele, gdy właśnie to On nas dotknął czy spojrzał nam w oczy? Pierwsza miłość, nie zawsze szczęśliwa, ale każdy z Nas wie o czym piszę i co się wtedy czuje. Człowiek, gdy jest szczęśliwie zakochany czuje, że może góry przenosić i wszystko wtedy jest możliwe, ale co, gdy się jest nieszczęśliwie zakochanym?

Dzięki debiutowi Wojciecha Czerneka możemy znów wrócić do swoich lat młodości i przypomnieć sobie ten czas, kiedy po raz pierwszy się zakochaliśmy i wszystko inne stało się mniej ważne, najważniejsza była właśnie Ta osoba, pierwsza niewinna szalona miłość…

Główny bohater Czarek Polarek, to bohater romantyczny:

  • wyróżnia się na tle innych, jest obdarzony nieprzeciętną wrażliwością co doskonale widać już w prologu,
  • jest samotny, czuje się wyeliminowany i niezrozumiały przez innych (rodzina, koledzy po śmierci Asi),
  • otacza go aura tajemniczości, ukrywa pewną tajemnicę, która go zmieniła,
  • jest postacią tragiczną, jest nieszczęśliwy, pragnie określić sens swojego życia, ale jest to dla niego trudne,
  • charakteryzuje go wewnętrzne rozdarcie, dokonuje często wyboru między dobrem a złem.

Czarek Polarek jest bohaterem romantycznym i takim zostaje do końca. Najważniejszym uczuciem dla niego jest miłość, nieszczęśliwa i tragiczna, zawsze jednak wszechogarniająca i potężna. I to właśnie czytamy na końcu książki:

„Tak właśnie działały na mnie najmniejsze wzmianki o niej. O Asi. Każdy zapach, głos, każda Joanna. Zdaje się, że będą prześladować mnie do końca życia i zawsze budzić niepokój.”

„Możecie mówić nadal, że gdy miała dwanaście lat, obdarzyłem ją szczeniackim uczuciem, że gówniarze nie mogą wiedzieć nic o miłości. Że to wszystko to zwykła zaduma lub zauroczenie. Nie musicie traktować tego poważni. Ja wiem swoje.”

Wojciech Czernek poruszył również w książce temat zjawisk paranormalnych, temat, który od zawsze budzi ciekawość, ale i strach (duchy, nawiedzone domy), i dlatego też możemy tę pozycje podciągnąć pod lekki thriller skierowany dla młodzieży.

Amour Fou” Wojciecha Czerneka nie jest lekką lekturą, po jej przeczytaniu pewnie niektórzy z Was, tak jak ja, będą nią żyli jeszcze przez kilka dni, bo historia nie jest łatwa. Poruszone zostały w niej trudne tematy takie jak przemoc w rodzinie, śmierć bliskiej osoby (w dodatku młodej), szalona młodzieńcza, niestety nieszczęśliwa miłość, duchy i nawiedzone domy. Warto na pewno ten debiut przeczytać by dowiedzieć się co takiego właściwie się stało i dlaczego Asia została zamordowana.

Informacje o książce:
Tytuł: Amour Fou
Tytuł oryginału: Amour Fou
Autor: Wojciech Czernek
ISBN: 9788380839786
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać