Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Popularnonaukowe

Listy od astrofizyka – Neil deGrasse Tyson

Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson

Listy od astrofizyka
Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson to amerykański astrofizyk, którego pokochały tłumy ludzi na całym świecie. Dyrektor Hayden Planetarium przy American Museum of Natural History na Manhattanie. Jest autorem wielu książek związanych z kosmosem, wszechświatem i ogólnie pojętą astrofizyką. Rozpowszechnia naukę w sposób niezwykle ciekawy i pasjonujący. Według brytyjskiego tygodnika „Sunday Times” jest najbardziej lubianym przez społeczeństwo naukowcem na świecie. Właśnie z powodu tej ogromnej sympatii, trafiają do niego tysiące listów rocznie. Zawierają one różnego rodzaju pytania, niedowierzania, często są też pełne krytyki wobec poglądów Tysona. Piszą do niego dzieci, studenci, ludzie różnego wyznania, gorliwi pasjonaci teorii spiskowych, więźniowie czy też inni naukowcy. Tyson nie lekceważy nikogo i stara się wyczerpująco udzielać odpowiedzi na otrzymane listy, co tylko podkreśla jaką jest niesamowitą osobowością i fenomenalnym człowiekiem. Wybitny naukowiec odpowiada na pytania ludzi którzy często niewiele mają wspólnego z astrofizyką (swoją drogą pytania też bardzo rzadko są z nią związane) a to świadczy o jego wysokiej klasie i profesjonalizmie.

Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson

Książka „Listy od astrofizyka” powstała ze zbioru listów pisanych do Tysona w ciągu ostatniej dekady i z jego odpowiedzi na nie. Wybrana została ta korespondencja która stanowiła bardziej osobistą część i dotyczyła konkretnego wystąpienia lub książek wcześniej napisanych. Cytując fragment przedmowy:

„książka ta jest wycinkiem mądrości, którą wykrzesałem z siebie, by nauczać, oświecać i w końcu współczuć umysłowi ciekawemu światu”.

Trudno jednoznacznie określić tematykę tej pozycji. Listy charakteryzowały się różnego rodzaju motywami. Książka została podzielona na rozdziały dotyczące astronomii, biologii, Boga, religii, śmierci, zjawisk nadprzyrodzonych i obcych. Znajduje się w niej też rozdział dotyczący ataku na World Trade Center, osobistych przeżyć autora i emocji związanych właśnie z tą tragedią.

Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson

Czy Bóg istnieje? Z jaką precyzją w biblii wykazano liczbę π? Czy UFO nas odwiedza? Co będzie z nami po śmierci? To tylko jedne z nielicznych pytań na które autor daje nam odpowiedzi poparte naukowymi dowodami. W sposób spokojny i rzetelny rozwiewa teorie spiskowe, wątpliwości i różnego rodzaju zarzuty. Fakty które przedstawia są w pełni przekonujące i satysfakcjonujące największych sceptyków. Tyson łapie nas za rękę i powoli, krok za krokiem prowadzi poprzez kuluary astrofizyki w taki prosty i ciekawy sposób, że samemu ma się ochotę rzucić wszystko aby zacząć studiować tę dziedzinę nauki.

Czytając tę książkę miałam wrażenie (zresztą całkowicie uzasadnione), że słucham kogoś kto niezaprzeczalnie zna się na swojej pracy i wie co robi. Zachwyciło mnie podejście autora do śmierci i umierania, bo każdy z nas pewnie nie raz zastanawiał się nad znaczeniem tych dwóch sytuacji których prędzej czy później doświadczy. Tyson odwraca uwagę od umierania i skupia się nad tym jak niesamowite jest to, że w ogóle mieliśmy szansę żyć. Jego zdaniem śmierć stanowi pewnego rodzaju przywilej dla tych którym dane było życie. Taka perspektywa jest powodem do celebrowania każdego dnia. W odpowiedzi na jeden z listów możemy znaleźć tytuły ośmiu książek, które według autora powinna przeczytać każda inteligentna osoba i które są źródłem wiedzy na temat ludzkiej natury. Do każdej pozycji dopisuje powód dla którego warto daną książkę przeczytać. W trakcie czytania w wielu fragmentach wypowiedzi autora można zauważyć, że kładzie on nacisk na samodzielne myślenie, nie chce żebyśmy pozostawiali myślenie innym bo „łatwiej jest mówić innym, co mają myśleć i w co mają wierzyć niż myśleć samodzielnie”.

Listy od astrofizyka - Neil deGrasse Tyson

Dla kogo jest ta książka? Dla każdego, niezależnie od tego czy ktoś interesuje się kosmosem, NASA, astronomią czy też wszechświat wcale go nie pasjonuje i tak powinien ją przeczytać. Warto zapoznać się z punktem widzenia tego wybitnego naukowca, tym w jaki sposób on postrzega świat i rzeczywistość. Jest to skarbnica wiedzy pełna odpowiedzi na pytania które nurtują wielu z nas. Po przeczytaniu tej książki czytelnik już nigdy nie spojrzy w niebo w sposób jaki robił to do tej pory.

Informacje o książce:
Tytuł: Listy od astrofizyka
Tytuł oryginału: Letters form an Astrophysicist
Autor: Neil deGrasse Tyson
ISBN: 9788366575547
Wydawca: Insignis
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content