Literatura dziecięca

Magiczny domek na drzewie. Noc z wojownikami ninja – Mary Pope Osborne

Recenzja książki Magiczny domek na drzewie. Noc z wojownikami ninja - Mary Pope Osborne

Magiczny domek na drzewie. Noc z wojownikami ninja
Mary Pope Osborne

Magiczny domek na drzewie” to amerykańska seria książek przygodowych dla dzieci z lat 90. Jako uzupełnienie serii powstała kolejna – popularnonaukowa kolekcja „Tropiciele faktów”, która stanowi dopełnienie przygód dziecięcych bohaterów.

Seria autorstwa Mary Pope Osborne została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Podróże młodych bohaterów są niejako powiązane z biografią ich autorki. Sama spędziła sporą część swojego życia w drodze. Poznawała różne kultury i kraje. Pozytywny odbiór pierwszych czterech części zarówno przez dzieci jak i przez nauczycieli zachęcił ją do napisania kolejnych, z czego powstała lista składająca się już z ponad 50 tytułów.

„Noc z wojownikami ninja” jest piątym tomem serii „Magiczny Domek na drzewie”. Główni bohaterowie – Jacek i Ania wyruszają w kolejną tajemniczą wyprawę, po to, by odnaleźć Morgan. Czarodziejka, dzięki której krainy z książek stają się dziecięcą rzeczywistością potrzebuje pomocy. Przerwany list i książka otwarta na ilustracji przedstawiającej japońskich wojowników nie pozostawia dzieciom wątpliwości. Opuszczają Żabi Potok i z pomocą książki i magii przedostają się do kraju samurajów. Próbując odnaleźć przyjaciółkę, dzieci poznają niezwykłych wojowników ninja i samurajów. Podczas gdy jedni są sprzymierzeńcami, drudzy stanowią zagrożenie. Dzieci próbują wykorzystać wskazówki wojowników do tego, aby przetrwać. Przygody jednej nocy w Japonii przybliżają dzieciom, a zarazem czytelnikom kolejny zakątek świata.

Noc z wojownikami ninja” to niezwykła wyprawa do Japonii. W czasie, kiedy mali chłopcy fascynują się klockami LEGO Ninjago zapoznanie się z ta pozycją jest obowiązkowe. Owiane tajemnicą postacie znające niezwykłe sposoby walki i kamuflażu to to, co chłopcy, ale i jak coraz częściej się przekonuję, dziewczynki lubią bardzo. Przygody Ani i Jacka, choć z pozoru wydają się tylko podróżą do nieznanego kraju i z powrotem, wcale takie nie są. Trzeba pamiętać, że jest to książka z 1995 roku, zatem dzieci nie wyjmują z kieszeni smartfona po to, żeby sprawdzić na mapie gdzie są, i nie wygooglują informacji potrzebnych im do przetrwania. Ania i Jacek korzystają z książki, którą mają ze sobą i rad, które dostają od napotkanych dorosłych. Sumiennie notują to, co najważniejsze z niemal detektywistyczną precyzją, co przypomina mi moje zabawy w dzieciństwie. Kształtują tym pewną poznawczą postawę, co tłumaczy tak wielkie zainteresowanie serią amerykańskich nauczycieli. Dociekliwość i chęć poznania świata to to, co wyróżnia bohaterów przygodówki.

Poza ciekawością, dzieci pokonują swoje obawy i wzajemnie się wspierają w trudnych chwilach. Przyjaźń, która łączy rodzeństwo jest niesamowita. Z przyjemnością czyta się o tym, jak dobrze się znają i sobie pomagają. Różnią się charakterami i sposobem rozwiązywania trudności. Jacek dużą rolę przypisuje wiedzy, którą czerpie z książek i od innych. Ważniejsze fakty skrupulatnie notuje. Ania częściej eksperymentuje. Woli działać i zobaczyć, jaki będzie efekt, co czasem przysparza im kłopotów. Razem tworzą zgrany duet, który próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia Morgan.

Nie ma co ukrywać, to czym najbardziej urzekła mnie ta książka to nieograniczone możliwości zabawy po jej przeczytaniu. „Noc z wojownikami ninja” tak działa na wyobraźnię. Przede wszystkim mamy tajną bazę – kto w dzieciństwie takiej nie ma? Baza jest punktem wyjścia do podróży. Dzięki niepowtarzalnej fabule, chęć powtórzenia jej w zabawie rośnie. Czego więcej oczekiwać od książki przygodowej dla dzieci. Poza tym, nie da się ukryć ilości informacji, które zostają po jej przeczytaniu.

Tym, którzy polubili historie ninja i samurajów polecam dodatkową książkę „Wojownicy ninja i samurajowie”, czyli dodatek „Tropiciele faktów”. Książka jest małym kompendium wiedzy o dawnej Japonii. Mam wrażenie, że napisana przystępnym językiem przybliży niezwykłą historię tamtego zakątka świata nie tylko dzieciom.

Jeśli dobrze się poszuka, książki można kupić za mniej niż 10 złotych, co uważam za doskonałą inwestycję. Seria „Magiczny Domek na drzewie” została wydana na lekkim papierze, w kieszonkowym rozmiarze, dzięki czemu można zabrać je ze sobą wszędzie. Przeznaczona jest głównie dla tych, którzy rozpoczęli samodzielną przygodę z czytaniem, myślę, że głównie z uwagi na młody wiek jej bohaterów. Jeśli jednak temat książki interesuje starsze dzieci, to i one znajdą tu coś dla siebie.

Informacje o książce:
Tytuł: Noc z wojownikami ninja
Tytuł oryginału: Night of the Ninjas
Autor: Mary Pope Osborne
ISBN: 9788365087751
Wydawca: Mamania
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać