Wierszyki dla całej rodziny - Anna Lorkowska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Wierszyki dla całej rodziny – Anna Lorkowska

Recenzja książki Wierszyki dla całej rodziny - Anna Lorkowska

Wierszyki dla całej rodziny
Anna Lorkowska

Wierszyki dla całej rodziny to książeczka, po którą sięgnęłam w poszukiwaniu czegoś wyjątkowego na urodzinowy prezent dla mojej 6- letniej siostrzenicy. W pierwszej kolejności moją uwagę przykuła kolorowa okładka, przedstawiająca uśmiechniętą gromadkę dzieci machających otwarcie i uśmiechających się do Czytelników. O moim wyborze oprócz zawartości książki oraz zwięzłego opisu na odwrocie, zdecydował też tytuł, gdyż zależało mi, aby był to prezent, którym może zainteresować się cała rodzina i aby mógł stać się jedną z form wspólnie spędzonego czasu.

Wierszyki Anny Lorkowskiej to zbiór opowieści pisanych wierszem, które poprzez swoją treść wprowadzają Czytelników w świat dzieci i ich zabaw. Każdy z wierszy zatytułowany jest imieniem bohatera, którego poznajemy czytając poszczególne utwory. Autorka wprowadza czytelnika w świat dzieci, w specyficzny styl ich myślenia, zabawy i postępowania. Wierszyki poprzez swoją prostotę pokazują codzienność i normalność życia. Opisują domową przestrzeń, gdzie dzieci zajmują się zwierzątkami, bawią się, uczą, wykonują wraz z rodzicami domowe obowiązki. Treść zachęca do przyjmowania postaw aktywnych, pokazuje że można doświadczać przyjemności podczas wykonywania domowych zadań, które nie rzadko kojarzone są z przykrą koniecznością. Małe dziecko niezmiernie dużo może się nauczyć, gdy słucha o pieczeniu ciasta, robieniu prania, sprzątaniu, zajmowaniu się ulubionym zwierzątkiem, a nawet chodzeniem na wizytę lekarską, gdy jest się chorym. Wierszyki opisują również rzeczywistość dziecięcych przygód i pokazują ciekawe rozwiązania sytuacji, które z pewnością przydarzają się każdemu malcowi. Któż z nas nie chciałby posłuchać ciekawych historii, które mają miejsce w szkole, przedszkolu, czy na rodzinnych wakacjach? Książka trafnie oddaje emocje oraz przeżycia bohaterów. Poznajemy ich cechy, zabawy, smutki i radości.

Zbiór wierszyków zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Czytając poszczególne opowieści małych bohaterów uśmiech nie znikał z mojej twarzy. Podczas lektury uświadomiłam sobie jak bardzo tęsknie za beztroskim i pięknym światem dzieciństwa, gdzie panuje ład i bezpieczeństwo. Taką właśnie rzeczywistość opisuje Anna Lorkowska. Dzięki niej można sobie przypomnieć co pięknego jest w byciu dzieckiem i pokazywać to swoim pociechom. Jest to książka przy której każdy członek rodziny, czy to mały czy duży, może się czegoś nauczyć i konstruktywnie spędzić czas. To dobry sposób na spędzenie wspólnie wolnych chwil i podpatrywanie od bohaterów jak to zrobić, aby codzienne czynności przynosiły przyjemność i radość całej rodzinie. Uważam, że wierszyki są również dobrym materiałem na uczenie swoich pociech kreatywności i rozwoju wyobraźni. Każdy z bohaterów to postać, której historie można rozbudować, wyobrażać sobie jej dalsze losy i przygody. Wierszyki dla całej rodziny są przeznaczone dla każdego, jednak jej szczególnym atutem jest prostota, dzięki której już najmniejsze maluszki mogą być wprowadzane w kolorowy świat bohaterów. Panujący w historiach ład i harmonia jest miłym odpoczynkiem od życia w pośpiechu i w ciągłym biegu. To, że w wierszykach nie ma szybkiej akcji, nagłych i zaskakujących wydarzeń przez niektórych może być odebrane jako wada, jednak dla mnie jest to opisywanie normalności. Wierszyki opisują dziecięcy sposób reakcji i zachowań, są to historie zwyczajne, jakie możemy spotkać na co dzień. Odbieram to jako dużą zaletę. Czytając książeczkę odczuwalne jest, że autorka to osoba, która wie o czym pisze, zna dzieci, ich psychikę, doskonale wie jaki sposób przekazu może ich zainteresować.

Równie dobre wrażenie jak treść i przekaz wierszy robi okładka oraz ilustracje w książeczce. Kolorowe obrazki przeplatają się z treścią, budując zaciekawienie odbiorców, zwłaszcza tych najmłodszych. Treść oraz ilustracje tworzą spójną całość będącą pociechą i radością dla oczu i umysłu. Nie bez znaczenia jest również przejrzystość książki, duża czcionka, ciekawa numeracja stron. Format książki pozwala również na łatwe przemieszczanie i podróżowanie wraz z właścicielami.

Wierszyki Anny Lorkowskiej są miłym oderwaniem od codziennych trudności i problemów oraz dobrym zapleczem dla maluchów do nauki i przeżywania wraz z bohaterami dziecięcych przygód. Zachęcam do zapoznania się z tymi historiami, które mogą sprawić wiele uciechy każdemu z członków rodziny.

Informacje o książce:
Tytuł: Wierszyki dla całej rodziny
Tytuł oryginału: Wierszyki dla całej rodziny
Autor: Anna Lorkowska
ISBN: 9788377228951
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content