Biznes i zarządzanie

Bitcoin. Złoto XXI wieku – Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski

Recenzja ksiażki Bitcoin. Złoto XXI wieku - Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski

Bitcoin. Złoto XXI wieku
Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski

Bitcoin już dawno przestał być ciekawostką w świecie finansów i stał się bezpieczną alternatywą w płatnościach na całym świecie. Chociaż temat ten jest nieco marginalizowany, również w polskich mediach to coraz więcej użytkowników przekonuje się do tej formy pieniądza. Także coraz więcej krajów, jeżeli nie oficjalnie, to przynajmniej z cichym przyzwoleniem akceptuje tego typu elektroniczne płatności (w tym również Polska!). Czy bitcoin jest walutą przyszłości czy raczej zagrożeniem? Jak jest to możliwe że bez żadnego centralnego nadzoru bitcoiny są bezpieczne, anonimowe i jak się okazuje w miarę stabilne? Czy chcemy tego czy nie, zbliża się rewolucja w płatnościach. Warto poznać czym jest i jak zdobywać „złoto XXI wieku”.

Z tematyką bitcoina spotkałem się wcześniej w książce Marcina Szymankiewicza (Bitcoin. Wirtualna waluta internetu), która nie tylko pogłębiła moją wiedzę, ale również roznieciła płomień dalszego pochłaniania informacji na ten temat. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Karola Kopańko i Mateusza Kozłowskiego. Co takiego autorzy mają do przekazania Czytelnikowi?

Autorzy, oboje związani ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie zabrali się za ciężkie zadanie wytłumaczenia zawiłości kryptowaluty jaką jest bitcoin przeciętnemu zjadaczowi chleba. Jednak nie jest to książka tylko dla laików, osoba która ma już pewne rozeznanie na pewno poszerzy i usystematyzuje swoją wiedzę. Efektem tego jest książka, napisana w sposób dostępny i przejrzysty. Poruszone są w niej zagadnienia nie tylko czym jest bitcoin, a ale także jaki ma wpływ na gospodarkę, jak można go wykorzystać oraz jakie są jego wady i zalety. Dużo jest również o samej kwestii bezpieczeństwa i technicznych informacji o tym jak rozpocząć przygodę z wirtualną walutą.

Jak w większości książek wprowadzających do czegoś nowego, zaczynamy od podstaw. Autorzy piszą czym jest bitcoin i skąd się wziął. Mimo jego względnie krótkiej historii (początki Bitcoina sięgają 2008 roku), historia tej waluty jest przedstawiona dosłownie jak dobry serial sensacyjny. O tym jak bitcoiny zrobiły zamieszanie na światowych rynkach, będzie wyścig w zdobywaniu tego ograniczonego ilościowo „surowca” oraz próby ataku na cyfrową walutę. Nie zabraknie też wątku kryminalnego i poszukiwania geniusza pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, który opracował te wirtualne pieniądze. W dalszym toku książki poznamy zasady działania Bitcoina. Dowiemy czym jest blockchain i jaki wpływ ma na bezpieczeństwo, jak „wydobywać” bitcoiny i czym są koparki. W książce wymienione są również przykłady aplikacji na różnych platformach, jakich można używać do obsługi swojego cyfrowego portfela. Jest to o tyle istotne, ponieważ ze względu na różne rozwiązania, każdy program ma swoje wady i zalety. Oprócz spraw typowo technicznych, przeczytamy również o sytuacji prawnej – legalność bitcoinów w Polsce i na świecie. Poznamy w jakich branżach wdrożono już płatności bitcoinami i jakie są jeszcze możliwości dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Jednak oprócz superlatyw dostaniemy też informacje jakie zagrożenia może za sobą nieść wirtualna waluta i na co użytkownik powinien zwracać szczególną uwagę. Naświetlona zostanie także przyszłość Bitcoina, możliwości rozwoju sieci i kwestia czy nie jest już za późno by dołączyć do świata wirtualnej waluty.

Ciekawym urozmaiceniem w książce są wstawki w tekście w formie ramek z różnymi ciekawostkami, które umilają czytanie, ale również poszerzają wiedzę na czytany temat. Bardzo dobrym zabiegiem jest porównywanie bitcoina do tradycyjnych pieniędzy w celu pokazania podobieństwa i wyjaśnienia cech wirtualnej waluty odnosząc się do rzeczywistej sytuacji w finansach. W książce znajdziemy jednak pewne uproszczenia, które mogą z czasem wywołać pewne nieporozumienia, ale mimo wszystko nie są to znaczące pomyłki, które dopiero co poznającego bitcoiny użytkownika wprowadziłyby w błąd.

Książka adresowana jest nie tylko do zupełnie początkujących w tej tematyce osób, ale również do użytkowników którzy o bitcoinach „coś już słyszały” lub „czytały na internecie”. Co prawda nie znajdziemy tutaj szczegółowych informacji technicznych, ale mimo wszystko autorzy większość zagadnień nie zostawiają zbyt ogólnikowo – bardziej zainteresowany czytelnik będzie wiedział czego szukać, tym bardziej, że w tekście mamy wiele razy odwołania do różnych źródeł, od których warto zacząć poszerzanie wiedzy. Zaletą książki jest niewątpliwie styl pisania, który nie nudzi i rozłożenie materiału w sposób logiczny i przystępny. Warto zainteresować się tematyką Bitcoina, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo że spotkamy tę wirtualną walutę w rzeczywistych transakcjach, a książka ta będzie stanowić krok naprzód w tym kierunku.

 

Informacje o książce:
Tytuł: Bitcoin. Złoto XXI wieku
Tytuł oryginału: Bitcoin. Złoto XXI wieku
Autor: Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski
ISBN: 9788324697489
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać