Inspiracje

Magia szycia – opracowanie zbiorowe

Magia szycia - opracowanie zbiorowe

Magia szycia
opracowanie zbiorowe

Magia szycia” to praca zbiorowa wielu autorów, których łączy pasja do szycia. Rzucająca się w oczy, kolorowa okładka zachęca do wzięcia jej z półki w księgarni. W środku znajdziemy jeszcze więcej kolorów! Książka zawiera 40 pięknych projektów z wykrojami. Okładka obiecuje, że „w tej książce znajdziesz inspiracje, które cię zauroczą!” Muszę przyznać, że większość z nich naprawdę mnie zauroczyła.

„Jeśli jednak szycie do tej pory nie było Twoją pasją, ciesz się, bo jesteś u progu odkrycia fantastycznego hobby! Do stworzenia rzeczy zaprezentowanych w tej książce nie potrzeba lat mozolnych ćwiczeń ani zgłębiania arkanów krawiectwa – a mimo to efekty są wprost magiczne.”

Nawiązując do słowa wstępu, jeżeli jesteś osobą początkującą, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Projekty w niej przedstawione, są dokładnie opisane, więc nawet laik będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Wszystko jest opisane krok po kroku, dlatego ktoś, kto nie ma doświadczenia w szyciu, nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem poszczególnych projektów. Każdy z nich w opisie zawiera stopień trudności, wymiary gotowego wyrobu, listę materiałów, które będą potrzebne do jego realizacji oraz wymiary poszczególnych części wykroju. Jeśli jesteś doświadczonym krawcem, tym bardziej poradzisz sobie z pomysłami zawartymi w „Magii szycia”.

Najbardziej spodobało mi się to, że zamieszczone w książce inspiracje są ponadczasowe. Są po prostu ładne. Można je dowolnie modyfikować, więc zawsze będą pasować do panujących trendów modowych. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W pierwszym rozdziale znajdziemy akcesoria do domu. Nauczymy się robić m.in. patchworkowe poduszki na krzesła. Ich wykonanie jest banalnie proste, a wyglądają niesamowicie. Wśród oryginalnych prezentów znajdziemy projekt ślicznego misia – breloka. Ma najniższy stopień trudności, więc uszycie go nie powinno sprawić nikomu problemu. Na kolejnych stronach znajdziemy torebki, które zapewne będą trudniejsze w wykonaniu. Ich wzory są bardzo uniwersalne, więc powinny pasować do wielu stylizacji. Uniwersalność to kolejna cecha prezentowanych w książce projektów, która mi się spodobała. Dobór kolorów tkanin zależy wyłącznie od ciebie, nie musisz sugerować się zdjęciami.

Rozdział „odzież i dodatki” to kilka ciekawych propozycji na ubrania o prostym, ale jednocześnie oryginalnym kroju. Może nie znajdziemy ich na modowych wybiegach ani na okładkach czasopism kobiecych, ale mogą one stanowić świetną bazę do dalszych modyfikacji. Dzięki nim uzyskamy coś niepowtarzalnego. Przeglądając dalej książkę znajdziemy projekty dla najmłodszych: nauczymy się, jak uszyć śliniaczek, spodenki czy przytulankę. Ostatni rozdział może być szczególnie pomocny dla osób, których doświadczenie krawieckie jest niemal zerowe. Jest to bardzo przydatna wiedza w pigułce. Dzięki kilku podrozdziałom dowiemy się, w jakie przybory należy się zaopatrzyć, jak przygotować maszynę do szycia i nawlekać nici, a także poznamy podstawy szycia na maszynie. Ja, jako osoba zupełnie początkująca, dowiedziałam się dzięki „Magii szycia”, że grubość igły i rodzaj stopki mają ogromne znaczenie. Wskazówki dotyczące szycia dzianin czy zabezpieczania szwów mogą uratować niejeden projekt.

Po wewnętrznej stronie tylnej okładki znajduje się kieszonka na wykroje. Dzięki niej kartki są bezpieczne i nie powinny się wysunąć podczas przygód z krawiectwem. Można z nich korzystać w każdej chwili, nie są sztywnym elementem książki, co również jest sporym plusem. Wśród tych wszystkich plusów właściwie ciężko mi się doszukać jakichś minusów „Magii szycia”. Została napisana w taki sposób, aby laik mógł się nauczyć szyć, a osoba posługująca się maszyną do szycia z zamkniętymi oczami znalazła w niej atrakcyjne inspiracje.

Moim zdaniem książka naprawdę jest w stanie zauroczyć początkujących i zaawansowanych miłośników szycia. Dzięki kolorowym ilustracjom czytelnik jest w stanie sobie wyobrazić jak powinien wyglądać efekt końcowy postępowania zgodnie z instrukcją. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy na tym poprzestać. Każdy projekt można modyfikować wedle uznania. Zapewne masz w domu zbędne skrawki materiałów, z których przy odrobinie wyobraźni może powstać niepowtarzalna rękawica kuchenna albo torba na zakupy. Podejście zero waste jest przecież obecnie w modzie!

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać