Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik - John Cleese - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik – John Cleese

Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik - John Cleese

Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik
John Cleese

John Cleese – angielski aktor i scenarzysta, a także współzałożyciel grupy Monty Pythona, tym razem występuje w roli pisarza, który dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat szeroko rozumianej kreatywności. Zanim jednak przeczytałem jego książkę, sprawdziłem, co na jej temat myślą inni czytelnicy. „Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik” została oceniona przeciętnie, choć znalazło się kilku jej entuzjastów. Wśród negatywnych opinii przeważały te dotyczące objętości książki (110 stron formatu A5) i mało odkrywczej zawartości. Przyznaję, że to mocno ostudziło mój zapał, przez co zacząłem podchodzić do niej nieufnie, by nie powiedzieć – negatywnie… Czy moje nastawienie zmieniło się po jej lekturze?

Na szczęście tak i to było bardzo miłe zaskoczenie. Książka okazała się być skondensowaną pigułką wiedzy opartą o doświadczenie Johna Cleese’a – trudno więc o lepsze połączenie. Poszczególne rozdziały są syntetyczne i nie znalazłem w nich sztucznie upchniętych „wypełniaczy”. Kolejnym atutem „Kreatywności…” jest styl autora – łatwo przyswajalny oraz prosty (acz nie prostacki).

Myślę, że nie tylko mnie ciekawi, czym jest owa kreatywność według Cleese’a?

„Kreatywność oznacza dla mnie myślenie o rozmaitych zagadnieniach w zupełnie nowy sposób”.

Autor podkreśla tutaj znaczenie wyjścia poza schemat i przytomnie zaznacza (co może przynieść ulgę niejednej osobie), że nasz umysł uwielbia interpretować różne kwestie według znanych nam modeli! To zdecydowanie utrudnia kreatywne działanie, ale kiedy powściągniemy naszą analityczną naturę, do głosu zacznie dochodzić nieświadomość…

Cleese podkreśla rolę procesów myślowych zachodzących w ludzkim mózgu, ale znajdujących się poza naszą kontrolą. Wspomina, że niejednokrotnie, kiedy głowi się nad danym problemem, jego rozwiązanie przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. Czy też tak macie? Umysł, który jest naszym sprzymierzeńcem, nieustannie dąży do równowagi, a co za tym idzie – rozwiania naszych wątpliwości. Konkluzja jest więc następująca – czasami (a może często?) warto porzucić żmudne analizy i poczekać, aż nasza nieświadomość sama podsunie nam rozwiązanie!

Nie oznacza to, że trudności, które napotykamy w naszej pracy są zbędne. Wręcz przeciwnie – są wręcz wpisane w nasze życie, w to, czym się zajmujemy. Dlatego nie warto się zniechęcać, a w konsekwentnym dążeniu do celu pomaga nam nasz umysł… żółwia, z którym rywalizuje mózg zająca. Chcecie dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi? Sięgnijcie po „Kreatywność…”, a z pewnością rzuci ona nowe światło na Wasze podejście do działania. Oby było ono – zgodnie z wolą autora – jak najbardziej pozytywne, choć niekoniecznie kończyło się superszybkim rozwikłaniem problemu.

Informacje o książce:
Tytuł: Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik
Tytuł oryginału: Creativity. A Short and Cheerful Guide
Autor: John Cleese
ISBN: 9788366575899
Wydawca: Insignis
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content