Popularnonaukowe

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach – Leslie Carroll

Recenzja książki Zbrodnie i skandale na królewskich dworach - Leslie Carroll

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach
Leslie Carroll

Rodziny królewskie zawsze były uważane za nieskazitelne i nienaganne. Swoją drogą, takiego właśnie zachowania wymagano od nich, miały być wzorem postępowania i cnót, jakimi powinni kierować się podwładni. Jeżeli już dochodziło do jakiegoś skandalu, czy zachowania niegodnego takiej osobie, od razu starano się je tuszować. Często, nie wychodziły one nawet na światło dzienne, przez co poddani czcili obraz władcy, jako kogoś idealnego. Książka Leslie Carroll „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” przełamuje ten stereotyp, pokazuje sylwetki okrutników, czarnych owiec rodziny, które często były zsyłane na odległe ziemie, aby nie gorszyły swoim zachowaniem. Książka opowiada często o osobach drugoplanowych — dzieciach, rodzeństwie, czy kuzynostwie monarchy, jednak nawet samym panującym zdarzało się również przekroczyć linie. Ich zachowania potrafiły wywołać światowe skandale, dzięki czemu zasłużyli sobie na szczególnie miejsce w niniejszej publikacji. Nie każdy czarny charakter jest jednak ogromnie zły. Warto wspomnieć na wstępie o Paulinie Bonaparte.

„Do szczególnie uroczych czarnych owiec opisanych w tej książce należy zuchwała i wyuzdana Paulina Bonaparte, najładniejsza i najbardziej wyuzdana z sióstr Napoleona. Jej łóżkowe szaleństwa nie tylko gorszyły cesarza (co nie było takie proste, gdyż sam miał dość swobodne obyczaje), lecz także stały się tematem międzynarodowych plotek. Gdziekolwiek Paulina pojechała, od Korsyki po Karaiby, wszędzie wdawała się w liczne romanse. Zrobiony przez nią bałagan aż nazbyt często musiał sprzątać Napoleon, co stanowiło prawdziwe utrapienie dla człowieka zajętego podbojem świata. Mimo że karcił Paulinę za jej towarzyskie i seksualne wybryki, nigdy nie potrafił się na nią długo gniewać. Była jego ulubioną siostrą i łączyła ich szczególna więź. Wielu uważało, że jest w tym nawet coś więcej”.

Jednak jeśli on nie była, aż tak bardzo szkodliwą osóbką, to na przykład zbrodnie takich postaci jak Iwan Groźny, czy Wład Drakula przerażają niemiłosiernie. Wład Drakula, zwany też Palownikiem słynął z ogromnego okrucieństwa, wbijał na pale wszystkich, których uważał za zdrajców, był również przeciwnikiem cudzołożenia, karał oczywiście tylko kobiety, jego zachowanie zakrawało o szaleństwo do tego stopnia, że nabił na pal między innymi swoją kochankę. Nie będę więcej rozpisywała się na temat tego, nie mogę go inaczej nazwać, potwora, gdyż ciarki przechodzą mi po plecach na samą myśl o jego czynach.

Dokładniejszy opis tych dwu oraz wielu innym osób znajdziecie właśnie omawianej książce. Pokazuje ona fantastycznie jak władza, zazdrość, żądza potrafią popchnąć rodzinę, najbliższe nam osoby do walki o tron oraz pozycję w społeczeństwie. Niekiedy potrafi ona przyjąć rozmiary, o jakich w życiu nie potrafilibyśmy pomyśleć, że druga osoba jest w stanie przekroczyć każdą granicę i dążyć do celu po trupach.

W książce bardzo spodobało mi się to, że każda z historii stanowi osobne opowiadanie, które można czytać w dowolnej kolejności, nie tracąc na odbiorze. Ja zaczęłam od historii kobiet Pauliny Bonaparte, następnie przeszłam do księżniczki Małgorzaty oraz Krwawej Hrabiny, czyli Elżbiety Batory, a panów już, że tak powiem odhaczałam po kolei.
Co więcej, autorka nie zanudza nas historią, opisuje co prawda najważniejsze fakty historyczne, aby pomóc nam umiejscowić daną osobę w historii, jednak nie przytłacza nas zbędnymi informacjami, datami jak to czasami bywa w podręcznikach. Dostajemy tak jakby to, czego zawsze mi brakowało w szkole — ciekawostki, pozakulisowe informacje, które potrafią zachęcić czytelnika, aby wgłębił się trochę bardziej w dzieje świata. A to wszystko napisane prostym i przystępnym językiem, który sprawia, że aż chce się czytać dalej i dalej. Ja co prawda mam inny system, książek tego typu nie pochłaniam na raz czy dwa. Dawkuję sobie informacje tak, abym mogła zapamiętać, jak najwięcej. Jednak to jak kto lubi czytać, to już indywidualna sprawa. Nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie Was zaprosić do lektury. Jeszcze tylko słowem zakończenia dodam, że warto ją dać do poczytania młodzieży, aby zobaczyła, że historia może być ciekawa, jeśli tylko szuka się odpowiednich źródeł.

Informacje o książce:
Tytuł: Zbrodnie i skandale na królewskich dworach
Tytuł oryginału: Royal Pains
Autor: Leslie Carroll
ISBN: 9788328708327
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać