Literatura młodzieżowa

After. Płomień pod moją skórą – Anna Todd

Recenzja książki After. Płomień pod moją skórą - Anna Todd

After. Płomień pod moją skórą
Anna Todd

Wybierając tę książkę do przedstawienia jej Wam, nie byłam do końca pewna, czy robię dobrze. Bo mówiąc szczerze, ta historia wzbudza we mnie skrajne emocje i tak naprawdę nie mam o niej jednoznacznego zdania. Od pierwszego zdania do ostatniej kropki, przez Czytelnika przepływa fala huraganowa, niosąca za sobą całą gamę emocji. Idziemy krok w krok z Tessą, dopingujemy ją lub po cichu ganimy. I wiecie co? To właśnie jest świetne.

Główna bohaterka, Tessa, żyła życiem nudnym i poukładanym. Jej matka dyktowała jej, co robić, jak żyć, z kim się zdawać. I Tessa nie oponowała – głośno. Jednak kiedy wyjeżdża na studia, trafia do pokoju ze Steph. I właśnie dokładnie w tym momencie zaczyna się robić… inaczej. Pierwszy zwrot w życiu dziewczyny? Tak, właśnie tu. Steph wciąga dzielnie opierającą się współlokatorkę w swój świat. Świat zabawy, głośnej muzyki, alkoholu i pochopnie pojmowanej dorosłości. To otocznie jest dla Tess wielkim szokiem. Ona, wychowana przez konserwatywną matkę, ma chłopaka, który jest jeszcze większym purytaninem niż jej matka. Noah jest za dorosły jak na swój wiek, za poważny i w tej swojej otoczce ułożenia – śmieszny. Chłopak jest od Tess o rok młodszy, więc gdy ona wyjeżdża na studia, on jeszcze kończy liceum. Ale wracając do samej Tessy. Poznając Steph, poznaje także jej paczkę. A dokładnie, jednego z jej członków – Hardina. Chłopak od samego początku drażni Tessę, która, jak się okazuje w trakcie, ma dość cięty język. Tych dwoje ciągnie do siebie, jednak nauki matki nie idą w las – Tess stara się trzymać z daleka od niebezpieczeństwa, jakim jest Hardin dla jej związku. Młody mężczyzna jest kompletnie inny niż konserwatywny Noah. Arogancki, wybuchowy, zbuntowany i mający w dalekim poważaniu wszystko. Jest całkowitym przeciwieństwem Noah. Czy właśnie to pociąga w Hardinie Tessę? Być może. Jedno jest pewne. Wraz z pojawieniem się w akademiku Tessy, jej życie stanęło na głowie. A Hardin pokazuje jej świat, jakiego nie znała i uczucia, o których nie śniła.

Czy Tess będzie umiała oprzeć się magnetycznemu przyciąganiu Hardina? Czy uda jej się zwalczyć pokusę zdradzenia chłopaka? Co przyniesie jej przyjaźń ze Steph? Jaką rolę zagra w tej całej farsie wredna Molly i co ma wspólnego z tym wszystkim jakiś zakład?

Trafiła kosa na kamień. Tak mogę określić dwójkę głównych bohaterów. Mieszanka wybuchowa. Hardin wszystko chrzanił koncertowo, kiedy tylko robił krok w przód, zaraz robił trzy w tył. Z kolei Tessa, przez swój upór doprowadziła do całego ciągu dziwnych i niepotrzebnych sytuacji. Rozerwana między pociągiem seksualnym do Hardina, a lojalnością wobec Noah popełnia masę złych decyzji. Z jednej strony, wcale jej się nie dziwię, jej sytuacja była dość dziwna. Hardin i jego zabawa w 'chcę cię – nie chcę cię’ była dość deprymująca. Całość jest słodko-gorzka. Kiedy się pojawia jakiś „słodko-różowo-romantyczny” moment, zaraz za nim jest burza w szklance wody. Zwykle za sprawą pewnego aroganta. I to jest takie… fajne. Mimo wszystko. Uwielbiam to, bo to jest takie prawdziwe. W żadnym związku nie ma cały czas różowej chmurki. Żadna para nie zgadza się ze sobą cały czas. Choć Hardin jest ponadprzeciętnie problematyczny. Chłopak ma złożoną osobowość, za jego złymi cechami wielokrotnie są złe wspomnienia. Jednak… nie można tym tłumaczyć wszystkiego. Przez większość książki miałam ochotę zamordować ją albo jego. Ale mimo wszystko bawiłam się świetnie. Historia jest napisana naprawdę nieźle, młodzieżowym językiem. Tu powinnam zaznaczyć… jest tu dość sporo seksu. Koloruje on niejednokrotnie sceny, czasami je uzupełnia. Jednak jest i, tak by dużo nie zdradzić, mogę powiedzieć: jest tu ważny. Akcja jest wartka mimo tak dużej objętości książki. I najbardziej lubię w niej to, że gdy się wydaje, że będzie różowo… PUF. I nie jest. Uwielbiam ją za to. Taka życiowa.

Podsumowując. Polecam. Podsuwam. Z całą odpowiedzialnością. Zabójcza. Czekam z niecierpliwością na kolejne części. A już teraz wiem: są trzy. Ja panią Todd wielbię. Po prostu mnie skosiła tą książką. Choć nie jest wybitna, na miarę Nobla, jest dobra, trudna i wymagająca zaangażowania. Jak związek.

Informacje o książce:
Tytuł: After. Płomień pod moją skórą.
Tytuł oryginału: After
Autor: Anna Todd
ISBN: 9788324026531
Wydawca: Znak
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać