Anty-recenzja

Weź się – Małgorzata Kamińska

Weź się - Małgorzata Kamińska

Weź się
Małgorzata Kamińska

„Weź się odwal ode mnie – od jakiegoś czasu to moja odpowiedź na wszystko. Wszyscy, absolutnie wszyscy, mnie denerwują, a jeśli jeszcze czegoś ode mnie chcą, wtedy zaczynam ich szczerze nienawidzić. Ale oczywiście wiem o tym tylko ja. Wciąż mam na twarzy ten głupkowaty uśmiech, a na wszelkie pytania i prośby przytakuję. Nie chce mi się już nic tłumaczyć. Zgadzam się ze wszystkimi, nie dyskutuję, choć i tak wiem, że nie zrobię nic z tego, co obiecuję”.


Można zaryzykować i powiedzieć, że taki wstęp przykuwa uwagę. Wiele czytelników z pewnością w jakimś stopniu utożsami się z tymi słowami autorki. Dodatkowo od razu mamy informację, skąd wziął się tak enigmatyczny tytuł. „Weź się” autorstwa Małgorzaty Kamińskiej to literatura obyczajowa. Myślę, że skierowana głównie do kobiet. Powieść porusza problemy i potyczki przeciętnego mieszkańca Polski. Wiele z nas ma podobne problemy do Zosi – głównej bohaterki.

Małgorzata Kamińska to była studentka dziennikarstwa. I mimo że nie uzyskała dyplomu, nie powstrzymało jej to. Pracowała w największych dziennikach i tygodnikach. Ostatnie sześć lat spędziła w Hiszpanii, gdzie napisała swoją debiutancką powieść „Weź się”. Uważny czytelnik już na początku książki zauważy wiele podobieństw między autorką a główną bohaterką Zosią. Sam opis na okładce skłania nas do takich refleksji.

„[…] Nie lubi siebie. Szczerze mówiąc, mało co lubi w swoim życiu. Praca w plotkarskiej prasie zamiast rozrywki dostarcza jej rozczarowań. Nie potrafi definitywnie zerwać z chłopakiem. Były wciąż nie jest byłym, za co Zosia ma do siebie pretensje. […] Plan jest prosty. W Tarifie, malutkim miasteczku nad oceanem, Zosia odpocznie, nabierze dystansu i sił, by radzić sobie z nierozwiązanymi problemami […]”.

Bohaterka pod wpływem chwili podejmuje decyzję o wyjeździe do Hiszpanii, by tam naładować baterie.

Wiele problemów Zosi jest bardzo życiowych. Niezadowolenie z pracy, problemy i nuda w związku. A w dodatku brak stabilizacji w wieku trzydziestu lat. Jednak Zosia ma na tyle odwagi, by rzucić wszystko i po prostu wyjechać, na wakacje życia. Myślę, że wiele osób chętnie przyłączyłoby się do głównej bohaterki. Powieść wydaje się być bardzo prawdziwa i interesująca. Niestety, z wielkim smutkiem, muszę przyznać, że zawiodłam się, czytając ją. Przede wszystkim ta historia jest po prostu nudna. Wiele elementów jest zbędnych. Bohaterowie są bardzo „spłaszczeni”. Nie ma w nich głębi charakteru czy jakiegokolwiek charakterystycznego zarysowania. Zosia jest bardzo irytującą postacią. Niektóre jej zachowania powodowały u mnie chęć odłożenia książki. W dodatku sam początek nie zachęca, ponieważ czytamy o szarym życiu w Warszawie, i to przez 100 stron. Nie dzieje się tam nic nadzwyczajnego, poza nową pracą. Choć ta część osobiście dla mnie jest naciągana. Który pracodawca zatrudni nowego pracownika i będzie grzecznie czekać miesiąc aż dana osoba wróci z wakacji? Myślę, że trudno o taką posadę. Zazwyczaj książki, szczególnie debiutanckie, zawierają za dużo opisów miejsc czy postaci. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ autor zawsze chce zwizualizować swoją historię jak najlepiej i najdokładniej. W „Weź się” jest na odwrót. Opisów jest zdecydowanie za mało, co skutkuje bardzo skromną i trudną do zobrazowania historią. I mimo że książka ma pond 400 stron, jest płytka i niczym się niewyróżniająca. W dodatku czyta się ją bardzo powoli. Przyznam szczerze, że miałam problem przebrnąć przez nią i nie żałować czasu spędzonego przy niej.

Jedynym plusem, jaki udało mi się znaleźć jest oprawa graficzna. Bardzo oryginalna i ciekawie wykonana okładka. Przedstawia wolność i spokój ducha, do którego dąży Zosia. Co ciekawe co jakiś czas w książce pojawiają się ilustracje. To rzadkość w obecnej literaturze a bardzo miło urozmaica lekturę. W szczególności, gdy mamy znikomą ilość opisów.

Niestety z bólem serca przyznam, że nie poleciłabym tej książki osobom, które chcą przeżyć przygodę czytając. Jeśli ktoś lubi nudzić się podczas czytania, dopiero wtedy ta pozycja będzie godna polecenia.

Informacje o książce:
Tytuł: Weź się
Tytuł oryginału: Weź się
Autor: Małgorzata Kamińska
ISBN: 9788382192407
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać