Literatura młodzieżowa

Kłamca i Szpieg – Rebecca Stead

Recenzja książki Kłamca i Szpieg - Rebecca Stead

Kłamca i Szpieg
Rebecca Stead

Idziemy o zakład, że nie przewidzisz zakończenia!” To zdanie przyciągnęło mnie do „Kłamcy i Szpiega” niczym magnes. Pomyślałam sobie: a co! Sięgnę, przekonam się, przecież jest króciutka. Czy zakład przegrałam, czy wygrałam, przekonacie się później, a teraz zapraszam dalej.

Rebecca Stead to autorka, którą okrzyknięto królową literatury młodzieżowej. Co jest o tyle ciekawe, że ja o tej kobiecie przed zapoznaniem się z „Kłamcą i Szpiegiem” w ogóle nie słyszałam. Ja byłabym ostrożna z rozciąganiem przed jej książką czerwonego dywanu, aczkolwiek zdecydowanie coś w sobie ma.

Kłamca i Szpieg” opowiada o Georgesie, uczniu gimnazjum i mieszkańcu Nowego Jorku. Jego ojciec traci pracę, dlatego chłopak musi pożegnać się z ukochanym domem i przyzwyczaić się do nowego mieszkania. Jego mama pracuje jako pielęgniarka. Aby mogli jakoś łączyć koniec z końcem, coraz częściej bierze podwójne dyżury w szpitalu.

Georges poznaje kolegę z tego samego bloku, Safera. Chłopak jest nieco dziwny: lubi obserwować ludzi, wyprowadza psy i popija kawę… z piersiówki. Nasz główny bohater szybko zaprzyjaźnia się z Saferem i zaczyna spędzać z nim każdą wolną chwilę. Safer staje się dla niego szczególnie bliski, ponieważ Georges mierzy się z problemem prześladowania i nie-akceptacji w szkole.

Wkrótce Safer wciąga Georgesa w dość niebezpieczną niby-zabawę: śledzenie tajemniczego Iksa. Co z tego wyniknie i co to w ogóle jest za gra? Musicie już dowiedzieć się sami.

Zaznaczę od razu, że kompletnie nie spodziewałam się tego, co dostałam. Może nie tyle opis, ale ten cytat z tylnej części okładki sugeruje, że to będzie jakiś kryminał: śledzenie, niebezpieczeństwo i generalnie takiego typu rzeczy. Jednak jest to młodzieżówka. I to taka spod znaku najbardziej młodzieżowej, jaką tylko da się stworzyć. I to absolutnie nie jest przytyk.

Chwyciłam za nią dosłownie w chwili, w której do mnie przyszła. Z marszu rzucając wszystko inne. Nawet nie czytałam opisu oprócz tego cytatu, który wprowadził mnie w błąd. I taki zabieg to chyba najlepsze co można zrobić przy tej powieści. Ja niestety nie mogę nie napisać, o czym jest ta książka. W końcu za każdym razem króciutki opis fabuły jest dla mnie bazą, punktem wyjściowym.

Czytając „Kłamcę i Szpiega” poczułam się tak, jakbym dopiero zaczynała przygodę z czytaniem, a nie miała na karku już setki tytułów. Z prawdziwą przyjemnością przewracałam kolejne strony nie wiedząc kompletnie, czego się spodziewać!

Georges jest bardzo „prawdziwym bohaterem”. Na swój sposób próbuje poradzić sobie ze zmianami w swoim życiu. Dość ważnym wątkiem dla mnie osobiście były jego zmagania z prześladowaniem, o ironio, właśnie w gimnazjum. Rebecca Stead pokazuje młodym ludziom, że szukanie pomocy wcale nie równa się byciu kapusiem. Zawsze warto walczyć o siebie. To bardzo ważne. Szkoła, a szczególnie gimnazjum stanowi dla mnie siedlisko wszystkiego, czego nienawidzę.

To, co mi się również bardzo podobało w tej książce, to jej dziwność i cudowność w jednym. Pewnie nie będziecie wiedzieli o czym mówię, dopóki nie sięgniecie po „Kłamcę i Szpiega„. Sama na dodatek nie wiem, jak mam ująć to inaczej, ale ta książka jest tak inna od wszystkiego, co czytałam do tej pory. Na każdej stronie dzieje się coś oryginalnego.

Rebecca Stead świetnie operuje słowem i widać, że miała naprawdę fajny pomysł i potrafiła go wykorzystać, co nie każdemu się udaje. Jej bohaterowie absolutnie nie są papierowi. Dzieciaków podobnych do Georgesa czy Dallasa jest naprawdę od groma. Sama potrafiłabym dopasować ich typy osobowości do ludzi, których osobiście znam.

No i w końcu: wygrałam ten zakład czy nie? Ha! Przegrałam z kretesem! I bardzo się z tego cieszę, bo ta powieść była naprawdę świetną przygodą. Gdybym tylko natknęła się na nią mają te kilka lat mniej, to na pewno dałabym jej wyższą ocenę. Aczkolwiek już stara wyga ze mnie i nauczyłam się tak łatwo nie rozdawać wysokich ocen.

Podsumowując: „Kłamca i Szpieg” Rebecci Stead to idealna pozycja dla osób, które jeszcze chodzą do szkoły, ale nie tylko. Dla mnie stanowiła przede wszystkim powiew świeżości, zagadkę i pozwoliła mi przenieść się w czasie. Do czasów, kiedy największym problemem było to, jaką zabawę wymyślić w następnej kolejności. Polecam bardzo serdecznie.

Informacje o książce:
Tytuł: Kłamca i Szpieg
Tytuł oryginału: Liar & Spy
Autor: Rebecca Stead
ISBN: 9788379660346
Wydawca: IUVI
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać