Inspiracje

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy? – Angela Nguyen

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy? - Angela Nguyen

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy?
Angela Nguyen

Pamiętam, że dawno temu Kawaii kojarzyło mi się jedynie z magazynem, który od czasu do czasu kupowałam – wtedy, gdy na okładce ujrzałam obrazek związany z bajką Dragon Ball, moją ulubioną wówczas i… dziś. Zupełnie nie interesowałam się tym – ba, nie miałam nawet o tym pojęcia – że jest to cały nurt kulturowy, w którym postrzega się świat jako uroczy i słodki. Cóż, cała koncepcja jakoś nie do końca mnie przekonuje, zwłaszcza w połączeniu z tak zwaną ciemną stroną subkultury kawaii, niemniej sama estetyka w rysunkach dla dzieci jest naprawdę ujmująca. A że jestem mamą niespełna trzyletniej dziewczynki oraz nauczycielem w przedszkolu (gdy już opuszczę własne dziecię i wrócę do zawodu), to rysować zdarza mi się często, choć z różnym skutkiem. Seria Kawaii, ukazująca, jak w prosty sposób tworzyć niezwykle urocze obrazki, wydawała mi się ciekawą propozycją. I taka właśnie się okazała.

Autorka na początku wyjaśnia, z jakich przyborów piśmiennych możemy korzystać i które nadają się do konkretnych czynności najlepiej, znajdziemy tu także garść informacji o tym, jak „ożywić” własne rysunki, jak za pomocą prostych trików – a dosłownie kresek – zmieniać mimikę. To fajny zabieg, bo gdy raz załapiemy, będziemy mogli to później przełożyć na inne obrazki, dowolne tematycznie.

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy? - Angela Nguyen

Trafiły do mnie wszystkie trzy części serii – ta o gryzmołkach była interesująca, ta dotycząca zwierząt okazała się moją ulubioną, natomiast ta, której recenzja dotyczy dzisiaj, to jest: o potrawach, cóż… podoba mi się najmniej, chociaż bynajmniej nie z racji wykonania. Powód jest zupełnie inny – autorka połączyła tu dwa motywy: potrawy i zwierzaki. I to zazwyczaj jest okej, wszak wiele jest potraw, które są w kształcie zwierząt, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z menu dla dzieci. Mamy przecież żelki w kształcie misiów, przeróżne ciastka i krakersy w zwierzęcych kształtach, możemy powycinać tak kanapkę, by przypominała zwierzaka, upiec ciasto w takim kształcie i jakoś nikomu to nie przeszkadza, nikt nie zarzuca, że to nieetyczne czy coś w tym rodzaju. Mnie także podobne zarzuty nie przyszłyby na myśl. Ale jak widzę hot-dog z psem w środku, to mam w sobie sprzeciw. Za dużo widziałam w życiu memów i innych nieśmiesznych obrazków z prawdziwym psiakiem w takiej roli. Ja wiem, że inna kultura, że każdy ma też inny poziom wrażliwości, niemniej dla mnie to jest po prostu za dużo. Uwielbiam psy i zupełnie nie widzę ich w roli hot-dogów, nawet w rysunkach.

Natomiast pod względem samych instrukcji ze strony autorki, tego, jak krok po kroku pokazuje, co zrobić, by stworzyć urocze obrazki, po raz kolejny jest bardzo dobrze – wskazówki są proste, jasne i czytelne, więc raczej nie powinniśmy mieć problemów z zastosowaniem się do nich. Angela Nguyen nie tylko umie rysować urocze obrazki, wie również, jak tę wiedzę przekazać innym, a to może nawet trudniejsza sztuka.

Ta część różni się nieco od pozostałych dwóch, bo nie ma tu za bardzo miejsca na własne rysunki, więc musimy je wykonywać na kartkach, w zeszycie lub gdzieś indziej, gdzie zorganizujemy sobie przestrzeń. To i zaleta, i wada. Z jednej strony fajnie, że w poprzednich częściach zadbano o miejsce na obrazki, bo wszystko było w jednym miejscu, z drugiej strony – teraz sami możemy dostosować rozmiar obrazka, jedni będą woleli mniejszy format, inni pokuszą się o coś większego. Tematyka także jest zróżnicowana, choć wszystko dotyczy jedzenia. Znajdziemy tu przekąski i przystawki, dania główne, desery i słodkości oraz urocze napoje.

Podoba mi się także to, że stopień trudności rysunków jest dość zróżnicowany – jedne są naprawdę proste w wykonaniu, inne nieco trudniejsze, więc wymagają już pewnej dokładności i precyzji ruchów. I to jest fajne, bo dzięki temu publikacja staje się odpowiednia dla bardzo szerokiej grupy odbiorców – i dla starszych przedszkolaków, i dla dzieci w wieku szkolnym, i nas dorosłych, którym niejednokrotnie przychodzi zmierzyć się z dziecięcymi prośbami, by coś narysować. No i przede wszystkim – to dobra okazja do wspólnie spędzonego czasu na zabawie!

Informacje o książce:
Tytuł: Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze potrawy?
Tytuł oryginału: Kawaii. How to Draw Really Cute Food
Autor: Angela Nguyen
ISBN: 9788321351322
Wydawca: Arkady
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać