Inspiracje

Kawaii. Urocze gryzmołki – Sarah Alberto

Kawaii. Urocze gryzmołki - Sarah Alberto

Kawaii. Urocze gryzmołki
Sarah Alberto

Jako nauczycielka w przedszkolu, choć obecnie przebywająca na urlopie wychowawczym i nieco się na ten czas przebranżawiająca, musiałam rysować już wiele rzeczy, często spontanicznie, poproszona przez któreś z dzieci, gdy nie miałam akurat możliwości przygotowania się i podpatrzenia gdzieś, jak to coś narysować. A że moje wrodzone umiejętności artystyczne są na… hmm… powiedzmy, że średnio zadowalającym poziomie, to efekt nie zawsze był miły dla oka, za to zabawny, a to też zaleta, wszak dobrze jest widzieć uśmiech na twarzy dzieci. Ale to, że nie pracuję obecnie czynnie w zawodzie, nie oznacza wcale, że zostałam zwolniona z obowiązku rysowania przeróżnych rzeczy, moje własne dziecię mocno dba o to, bym nie wyszła z wprawy. Czasami prosi mnie o takie obrazki, że zastanawiam się, skąd w jej dwuipółletniej głowie biorą się takie pomysły. Tak więc w naszym domu wszelkie książki, które pokazują, jak coś narysować, w taki sposób, by dało się odgadnąć, co to właściwie jest, są bardzo pożądane. Zwłaszcza jeśli nie są to bardzo wymagające projekty, ale takie, które wyglądają bajkowo, a więc są miłe dla oka malucha. Taką właśnie serię swoim czytelnikom proponuje wydawnictwo Arkady.

Kawaii. Urocze gryzmołki - Sarah Alberto

W tej konkretnej części znajdziemy rady, jak krok po kroku narysować ponad sto rysunków, jak zapowiada okładka – supersłodkich. Niech i tak zatem będzie. Warto na pewno podkreślić, że gryzmołki w tej książce są bardzo zróżnicowane, a to duża zaleta, bo istnieje spora szansa, że zaglądając tutaj, znajdziecie to, co akurat chcecie narysować. Mamy tu podział na ludzi i twarze, jedzenie, zwierzęta – w tym lubujemy się najbardziej, świat fantazji, pory roku i święta oraz życie codzienne. Jak widać, spis treści oferuje naprawdę wiele możliwości, bo każdy z tych rozdziałów zawiera instrukcje dotyczące kilkunastu rysunków.

Na pewno dużą zaletą jest fakt, że rysunki nie są jakieś wybitnie skomplikowane, więc tak naprawdę każdy z nas, dorosłych, podoła temu zadaniu, jeśli nie za pierwszym razem, to po kilku próbach. Co więcej, myślę, że z powodzeniem można podsunąć te książkę także starszym pociechom. Dzięki temu, że wszystko jest tutaj pokazane krok po kroku, starsze dzieci spokojnie mogą spróbować samodzielnie wykonać rysunki. A to naprawdę fajna zabawa, dzięki zróżnicowaniu tematycznemu – i dla dziewczynki, i dla chłopca.

W publikacji tej, owszem, mamy podane gotowe rozwiązania dotyczące tego, jak coś narysować, ale autorka zachęca także do eksperymentowania, podsuwając propozycje, żeby popuścić wodze wyobraźni i zastąpić określone elementy czymś innym. To bardzo ciekawa propozycja, bo zachęcająca do działań nie tylko odtwórczych, ale także tych, które wyzwalają w nas kreatywność.
Warto zaznaczyć, że w książce jest miejsce nie tylko na rady od autorki, ale także na nasze własne rysunki. Każda rozkładówka zawiera instrukcje obrazkowe, jak coś narysować, i obok miejsce, by to zrobić, więc ta książeczka zapełni się naszą twórczością! Właśnie z tego powodu jest to świetny pomysł na prezent dla nieco starszej pociechy. Sądzę, że się spodoba.

Kawaii. Urocze gryzmołki - Sarah Alberto

Kawaii. Urocze gryzmołki” to publikacja o dość niewielkim formacie, dzięki czemu można ją zabrać ze sobą i w podróż, i w miejsce, w którym przyjdzie nam czekać w kolejce. Dzięki niej i kilku kredkom spędzimy ten czas miło, twórczo i inaczej niż na przykład grając na telefonie czy oglądając filmiki, co jest przecież częstym widokiem w różnego rodzaju poczekalniach.

Podoba mi się także to, że stopień trudności rysunków jest dość zróżnicowany – jedne są naprawdę proste w wykonaniu, inne nieco trudniejsze, więc wymagają już pewnej dokładności i precyzji ruchów. I to jest fajne, bo dzięki temu publikacja staje się odpowiednia dla bardzo szerokiej grupy odbiorców – i dla starszych przedszkolaków, i dla dzieci w wieku szkolnym, i nas dorosłych, którym niejednokrotnie przychodzi zmierzyć się z dziecięcymi prośbami, by coś narysować. No i przede wszystkim – to dobra okazja do wspólnie spędzonego czasu na zabawie!

Informacje o książce:
Tytuł: Kawaii. Urocze gryzmołki
Tytuł oryginału: Cute Kawaii. Doodles
Autor: Sarah Alberto
ISBN: 9788321350967
Wydawca: Arkady
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać