Inspiracje

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka? – Angela Nguyen

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka? - Angela Nguyen

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka?
Angela Nguyen

Jako nauczycielka w przedszkolu, choć obecnie przebywająca na urlopie wychowawczym i nieco się na ten czas przebranżawiająca, musiałam rysować już wiele rzeczy, często spontanicznie, poproszona przez któreś z dzieci, gdy nie miałam akurat możliwości przygotowania się i podpatrzenia gdzieś, jak to coś narysować. A że moje wrodzone umiejętności artystyczne są na… hmm… powiedzmy, że średnio zadowalającym poziomie, to efekt nie zawsze był miły dla oka, za to zabawny, a to też zaleta, wszak dobrze jest widzieć uśmiech na twarzy dzieci. Ale to, że nie pracuję obecnie czynnie w zawodzie, nie oznacza wcale, że zostałam zwolniona z obowiązku rysowania przeróżnych rzeczy, moje własne dziecię mocno dba o to, bym nie wyszła z wprawy. Czasami prosi mnie o takie obrazki, że zastanawiam się, skąd w jej dwuipółletniej głowie biorą się takie pomysły. Tak więc w naszym domu wszelkie książki, które pokazują, jak właściwie coś narysować, w taki sposób, by dało się odgadnąć, co to właściwie jest, są bardzo pożądane. Zwłaszcza jeśli nie są to bardzo wymagające projekty, ale takie, które wyglądają bajkowo, a więc są miłe dla oka malucha. Taką właśnie serię swoim czytelnikom proponuje wydawnictwo Arkady.

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka? - Angela Nguyen

Do mnie trafiły wszystkie trzy jej części, ta konkretna, tj. „Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka? Rysuj stworzonka tak słodko, jak można!” jest moją ulubioną. Dlaczego? Bo zwierzęta to jedna z ulubionych tematyk u wielu dzieci, moja córka nie jest tutaj wyjątkiem, natomiast ich narysowanie wcale proste nie jest. W zasadzie to jestem na takim etapie, że pies w moim wykonaniu często przypomina go tylko z pyska i tworzy hybrydę z ciałem krowy czy czegoś podobnego. Ta urocza książeczka udowadnia, że można inaczej, nawet jeśli niekoniecznie zostało się obdarzonym talentem do rysowania. Wszystko zależy od tego, czy instrukcja jest prosta i czytelna, w przypadku tej serii tak właśnie się dzieje.

Autorka na początku wyjaśnia, z jakich przyborów piśmiennych możemy korzystać i które nadają się do konkretnych czynności najlepiej – kredki ołówkowe są świetne do cieniowania, pisaki do robienia cienkich kresek, flamastry metaliczne dodają blasku, zaś kredki świecowe to dobry wybór przy kolorowaniu, bo zostawiają grube kreski. Następnie podaje garść informacji o tym, co robić, aby narysowane zwierzaki faktycznie były słodziutkie – kształty takie jak koła czy wygięte linie są miłe dla oka, więc warto na nie w swoich rysunkach stawiać. Dodajmy do tego niewielką ilość szczegółów i jasną kolorystykę – oto prosty przepis na idealne słodziaki. Co istotne, zwierzaki z tej książki „żyją”, autorka obrazuje to na przykładzie króliczka – wystarczy zmiana kreski czy dwóch, a mimika zwierzaka jest już zupełnie inna i bardzo czytelna. W ten prosty sposób można oddać całą paletę różnorakich emocji, znajdziemy tu zresztą ściągawkę, jak się za to zabrać. Co dalej? Dalej, na kolejnych rozkładówkach, znajdziemy już przepisy na rysunki konkretnych zwierzaków, dodajmy do tego, że bardzo zróżnicowanych – chomik, kot, szop pracz, kangur, jeleń, panda mała, kolorowe ptaki, konik morski, lemur czy narwal. W bonusie mamy nawet dinozaury, a to dla wielu dzieci prawdziwa gratka!

Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka? - Angela Nguyen

Bardzo podoba mi się fakt, że poza podaniem w przypadku każdego zwierzaka-słodziaka instrukcji krok po kroku, jak go narysować, mamy tu także dodatkowe zadania, takie, które stawiają na naszą pomysłowość. Przykład? Można narysować chomika, ale można też chomika, który ma wypchaną buzię, wszak wiadomo, że to wielkie łakomczuchy, więc miseczka obok nie powinna stać pusta! Kot? Proszę bardzo, ale na prawie gotowych kociakach poćwiczmy też rysowanie różnych ogonów – ogon puszysty, prosty, krótki i wygięty. Propozycji ćwiczeń rysunkowych jest naprawdę niemało i to jest super, bo – jak wiadomo – to praktyka czyni mistrza. Miejsca jest całkiem sporo, więc nasze rysunki nie będą miniaturkami, dzięki czemu nie tylko dorosły, ale też nieco starsze dzieci będą mogły się sprawdzić!

Informacje o książce:
Tytuł: Kawaii. Jak rysować naprawdę urocze zwierzątka?
Tytuł oryginału: Kawaii. How to Draw Really Cute Animals
Autor: Angela Nguyen
ISBN: 9788321350950
Wydawca: Arkady
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać