Biografie i wspomnienia

Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego – Tomasz Gawiński

Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego - Tomasz Gawiński

Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego
Tomasz Gawiński

Show business rządzi się swoimi prawami. Kreuje nowe twarze, intensywnie je eksploatuje, przeżuwa, wypluwa i szuka w ich miejsce nowego narybku… Cóż, life is brutal (życie jest brutalne). W końcu nie każdy, kto zyskał popularność, zostaje w ludzkiej pamięci na dłużej. Najczęściej z przyczyn niezależnych od siebie.

Takie gorzkie refleksje przyszły mi do głowy po lekturze książki “Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego” Tomasza Gawińskiego. Składa się ona z rozmów, które przed laty opublikował na łamach “Angory”. Przeprowadził je z osobami, które swego czasu były rozpoznawalne, jednak nie goszczą już na pierwszych stronach gazet. W tym gronie znaleźli się zarówno aktorzy, jak i sportowcy, piosenkarze czy dziennikarze.

Gawiński jest przede wszystkim obserwatorem, którego głównym zadaniem jest słuchanie i rejestrowanie tego, co ma mu do powiedzenia jego rozmówca. Podoba mi się ta dyskrecja, dzięki czemu mogłem odkryć daną postać w taki sposób, w jaki chciała dać się poznać. Bardzo często punktem wyjścia do dalszego przedstawienia bohaterów książki jest rola lub osiągnięcie, które przyniosły im największą popularność. Do tego autor bardzo ostrożnie dopowiada pewne kwestie, nie ocenia i nie wartościuje. Z pewnymi wyjątkami.

Andrzej Bilik, dziennikarz, niegdyś prezenter “Dziennika Telewizyjnego”, a obecnie wykładowca Społecznej Akademii Nauk, został dwukrotnie postawiony w niezręcznej sytuacji. Najpierw uchylił się od odpowiedzi na pytanie o zasadność kształcenia kolejnego pokolenia dziennikarzy w czasach, kiedy nie ma dla nich pracy. Następnie Gawiński poruszył bardziej kontrowersyjną kwestię – Bilik znalazł się na liście ujawnionych agentów i oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych. Eksprezenter nie chciał się odnosić do tej sprawy.

Myślę, że autor z powodzeniem mógł pominąć te tematy. Zdecydowanie bardziej podoba mi się, kiedy nie porusza kontrowersyjnych wątków z biografii swoich rozmówców. I – jak już wspominałem wcześniej – najczęściej stosuje się do tej reguły.

Znani i (nie)zapomniani…” to prawdziwy kalejdoskop przeróżnych osobowości. Na jej łamach wypowiada się ponad 40 osób, które często mają diametralnie różne podejście do tzw. kariery.

Dla przykładu – Tomasz Borkowy, najbardziej znany z roli Andrzeja Talara z serialu “Dom”, uważa, że na jego zawodowej drodze wszystko jeszcze przed nim:

“Ja zawsze jestem na początku. Coś zaczynam, robię do momentu, który mnie znudzi albo pojawia się coś nowego. I tak na okrągło”.

Z kolei aktorka Aleksandra Zawieruszanka wcale nie tęskni za sceną i błyskiem fleszy. Podkreśla, że w przeszłości nie grała tak często, jak oczekiwałaby tego publiczność, ponieważ bardzo starannie wybierała swoje role. A to, jak zauważa, spowodowało, że w pewnym momencie przestała otrzymywać kolejne.

Takiego świadomego usunięcia się w cień dokonała również Justyna Majkowska – jedna z wokalistek zespołu Ich Troje. I choć współpracowała z nim zaledwie 2 lata, na trwałe zapisała się w pamięci wielbicieli grupy. Niesamowite jest to, że udawało jej się łączyć olbrzymią popularność ze studiowaniem dwóch (!) kierunków jednocześnie. Obecnie pracuje w szkole specjalnej i jest oligofrenopedagogiem.

Swoje przysłowiowe “5 minut” mieli także Anna i Wojciech Sieniawscy, którzy w latach 70. zagrali w serialu “Dziewczyna i chłopak”. I choć była to barwna i niezwykła przygoda ich życia, nie miała dalszego ciągu. Jak sami mówią:

“Nam jednak bardziej odpowiada ta (praca – przyp. P.S.) związana z prawem, a nie ze światem filmu i karierą aktorską”.

Można więc powiedzieć, że kariera i fortuna kołem się toczą. I nigdy do końca nie wiadomo, komu los będzie sprzyjać, a od kogo odwróci się szczęśliwa karta.

Książka “Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego” przybliżyła mi losy osób, które znam i lubię, jak również pomogła mi odkryć nieznane wcześniej postacie. Każdy rozdział to kolejna, niepowiązana z wcześniejszą, opowieść. To sprawiło, że mój poziom zaciekawienia utrzymywał się w zasadzie na niezmiennym poziomie. Z kolei syntetyczna forma sprawia, że jest to pozycja bardzo przystępna w odbiorze. Do tego doskonale wywiązuje się ze swojej roli, tj. przedstawia dalsze losy swoich bohaterów, dzięki czemu dowiadujemy się, że ich ciąg dalszy (choć niekoniecznie w świetle jupiterów) nastąpił.

Informacje o książce:
Tytuł: Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego
Tytuł oryginału: Znani i (nie)zapomniani. Szukamy ciągu dalszego
Autor: Tomasz Gawiński
ISBN: 9788381278515
Wydawca: Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać