Literatura obyczajowa

Ja na to jak na lato – Agnieszka Błażyńska

Ja na to jak na lato - Agnieszka Błażyńska

Ja na to jak na lato
Agnieszka Błażyńska

Czy pamiętacie książkę, która miała swoją premierę zimą 2018 „Do Wigilii się zagoi”? Zapraszam do mojej wcześniejszej recenzji, jeśli potrzebujecie szybkiego odświeżenia pamięci. Dla krótkiego przypomnienia napiszę, że była to bardzo fajna książka, opowiadająca o grupie ludzi, których przypadek postawił na swojej drodze. Powieść zakończyła się ciekawie, a autorka pozostawiła sobie otwarte zakończenie, które pozwalało na kontynuację, na co miałam ogromną nadzieję, gdyż bardzo polubiłam bohaterów. I wreszcie stało się, w moje ręce wpadła druga część! „Ja na to jak na lato” opowiada o dalszy losach, teraz już, grupy przyjaciół.

Bohaterów powieści spotykamy ponownie w momencie, kiedy to za namową Rafała, który szczęśliwie wybudził się ze śpiączki, wybierają się na festiwal muzyczny. Kilka dni pod namiotem sprawia, że przyjaciele poznają siebie z innej strony, a po powrocie ich życie zaczyna nabierać tempa i stają przed poważnymi decyzjami, dylematami, rozterkami, czy wręcz rozważaniami, co dalej zrobić ze swoim życiem. Heniek, ambitny prawnik, rozwijający skrzydła w dużej korporacji, napotyka na swojej drodze niespodziewaną konkurencję. Szefostwo zatrudnia dodatkową osobę do jego obszaru. Chłopak na początku zafascynowany długonogą koleżanką stara się z nią zaprzyjaźnić, jednak czy kobiecie na pewno zależy na dobrych relacjach z kolegą z pracy, czy może chce się go pozbyć, aby samej wieść prym w świecie prawniczym? Finka zaś, przypadkiem spotyka na Open’erze dawnego kolegę, dla którego zaczyna tracić głowę. Chłopak okazuje się mistrzem siłowni i podróżnikiem, idąc z ciosem, dziewczyna postanawia wybrać się z dawnym znajomym na egzotyczne wakacje. Czy ta podróż sprawi, że zakochają się w sobie i zostaną parą? A może wręcz przeciwnie? Żeby nie było tak łatwo, w życiu Finki niespodziewanie pojawia się drugi mężczyzna, bogaty biznesmen, dla którego organizuje koncert. Wydaje się on niezwykle zainteresowany organizatorką, co stara się pokazać kobiecie. A jak odniesie się do tego sama zainteresowana? Wybierze Adama czy Brajana? Przed Rafałem i Dominiką też pojawią się trudności, jakie? To już musicie sprawdzić sami.

Ja na to jak na lato” spodobała mi się tak samo, jak jej pierwsza część. Czytało się ją bardzo lekko i szybko. Nie jest to lektura, która skłania do głębokich przemyśleń, co sprawia, że jest idealną propozycją na relaks po ciężki dniu, kiedy to mamy ochotę wyłączyć całkowicie głowę i zanurzyć się w zupełnie inny świat. Dodatkowo wakacyjny klimat książki pomaga nam się naprawdę odprężyć i pomyśleć o ciepłych promieniach słońca, których teraz najbardziej brakuje. Losy bohaterów, też są napisane tak, jakby dotyczyły naszych znajomych, problemy w pracy, wyścig szczurów, rozterki w związkach. Bardzo lubię takie powieści obyczajowe, opowiadające o życiu wokoło nas.

Książkę poleciłabym wszystkim tym, którzy szukają lekkie pozycji, która pomoże im się zrelaksować i odpocząć. Powieść można pochłonąć w całości, gdyż jest niezbyt długa i lekka. Można też czytać na raty, jak tak robiłam, gdyż mam ostatnio mało czasu i nie dałam rady wygospodarować więcej. Akcja jest wciągająca, ale co jakiś czas można znaleźć miejsce, które pozwoli nam odłożyć lekturę na później.

Na koniec myślę, że warto dodać, że wydaje mi się dobrym pomysłem, aby zacząć lekturę od pierwszej części. W niektórych seriach nie ma aż takiej dużej potrzeby czytania poszczególnych tomów w kolejności pisania, jednak tutaj ewidentnie jest to kontynuacja. Bohaterowie często odnoszą się od przeszłości i myślę, że czytelnik poczułby się zdezorientowany, nie wiedząc, o co chodzi.

Podsumowując, bardzo ucieszyłam się z ponownego spotkania z bohaterami i liczę na kolejne niebawem. Najbardziej zastanawiają mnie dalsze losy Finki, jestem bardzo ciekawa, którego mężczyznę wybierze i czy jej wybór okaże się słuszny. Trochę bardziej kibicuję Adamowi, gdyż wydaje się osobą, która twardo stąpa po ziemi, wie, czego oczekuje od życia, Brajan zaś to taki lekkoduch, żyjący chwilą, który wydaje mi się, że nie do końca pasowałby do dziewczyny.

Informacje o książce:
Tytuł: Ja na to jak na lato
Tytuł oryginału: Ja na to jak na lato
Autor: Agnieszka Błażyńska
ISBN: 9788380323551
Wydawca: Wielka Litera
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać