Recenzje książek

Mrok – Emma Haughton

Mrok - Emma Haughton

Mrok
Emma Haughton

Jeden trup. Trzynaścioro podejrzanych. Dwadzieścia cztery godziny zupełnych ciemności”. Tak zachęca nas z okładki książka pt. „Mrok” autorstwa Emmy Haughton. I faktycznie – trup jest, nawet więcej niż jeden, podejrzanych też trzynastu jest tylko początkowo, a dwadzieścia cztery godziny mroku, to trwająca tak naprawdę pół roku noc polarna, gdy rzeczywiście zupełne ciemności trwają dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Główną bohaterką powieści jest Kate – lekarka, która podejmuje się misji zastąpienia zmarłego tragicznie podczas wyprawy na lodowiec lekarza, pełniącego obowiązki na stacji polarnej UNA na Antarktydzie. Kate towarzyszymy od momentu przylotu na biegun do końca jej tam pobytu. I od razu, poza Kate poznajemy trzynaścioro pozostałych bohaterów – członków zimowej załogi stacji polarnej United Nations Antarctica, prowadzącej badania z ramienia ONZ. Tu zaczynają się lekkie schody, bowiem niemal wszyscy bohaterowie opowieści są przedstawieni na dwóch stronach książki w taki sposób, że dobrze by było, aby czytelnik w tym miejscu zrobił sobie między kartami jakiś znacznik, ponieważ wraz z pojawianiem się poszczególnych postaci w dalszej części książki, będzie potrzebował sięgnąć do tej szybkiej ściągawki, aby przypomnieć sobie kto kim jest. Ja przynajmniej przez pewien czas miałam trudności z zapamiętaniem kim jest Alice, Caro, czy Sonya, albo Luuk, Tom, czy też mający podobnie brzmiące imiona Ark, Arne i Alex. Myślę, że lepszym zabiegiem byłoby wprowadzanie bohaterów stopniowo, każdego w jakiś charakterystyczny dla niego sposób, aby czytelnik łatwiej mógł zapamiętać kto tu właściwie jest kim. Na początku powieść toczy się wolno, a to z kolei daje nam jednak czas na przyswojenie sobie bohaterów i ich imion. Kiedy akcja przyspiesza, wszyscy są już rozpoznawalni. Gdy zaś opowieść nabiera tempa, nie można się już od niej oderwać. Pochłania w całości uwagę czytelnika swoim mrocznym, choć skąpanym w bieli klimatem. Kate na własną rękę próbuje odnaleźć zabójcę swojego poprzednika, podczas gdy w niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne osoby, a poszukiwania lekarki wskazują co chwilę na nowe ślady, a z każdym z nich ktoś inny wydaje jej się podejrzanym. Pikanterii całości dodaje fakt, że Kate nie wie komu może zaufać, ponieważ zdaje sobie sprawę, że morderca jest po prostu jednym z nich – członków załogi stacji. Czy przyjaciel jest wrogiem, a wróg przyjacielem? Kate musi sama dotrzeć do prawdy, jeśli nie chce narażać na niebezpieczeństwo kolejnych osób. Jednocześnie bohaterka zmaga się ze swoimi wewnętrznymi demonami, o których nie daje jej zapomnieć wielka blizna przecinająca jej policzek. Jak na dobry thriller przystało, napięcie w książce narasta stopniowo i sięga zenitu w spektakularnym zakończeniu.

Oprócz rewelacyjnie zbudowanej fabuły i intrygi, książka ujęła mnie niesamowicie miejscem, w którym rozgrywa się akcja. Do tej pory o Antarktydzie wiedziałam tyle, co podejrzewam, że każdy przeciętny zjadacz chleba – czyli bardzo niewiele. Teraz, po lekturze „Mroku” nadal wiem niewiele, ale na pewno o sto procent więcej niż poprzednio. Pomysł autorki na umiejscowienie akcji w tak niedostępnym, nieznanym i niepopularnym miejscu był strzałem w dziesiątkę. Emma Haughton zabiera nas w przepiękną podróż po mroźnym, białym oceanie śniegu. Gdy jeszcze na Antarktydzie wschodzi codziennie rano słońce, pokazuje nam niezwykłe parheliony (słońca poboczne), czy zastrugi, o których istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia, a na nocnym, ciemnym niebie nad lodowcem piękny taniec zorzy polarnej. Dzięki tej książce moja rozbudzona ciekawość kazała mi sięgnąć po dostępne w Internecie filmy poklatkowe Roberta Schwartza, przedstawiające niezwykły spektakl kolorowego światła zorzy. Książka jest świetnym źródłem wiedzy o Antarktydzie, o warunkach na niej panujących, o tym, w jaki sposób wygląda życie ludzi na niej przebywających, przemyconej zupełnie mimochodem, między wersami i dzięki temu zostającej z czytelnikiem na dłużej.

Mrok” to pierwsza powieść dla dorosłych autorstwa Emmy Haughton. Wcześniej pisarka pisała dla dzieci i młodzieży. Jej książka „Now You See Me” pobiła rekordy sprzedaży na Amazonie i została nominowana do prestiżowych nagród Carnegie Medal i Amazing Book Awards. Mam nadzieję, że „Mrok” powtórzy ten sukces i że to nie był jednorazowy romans pisarki z literaturą dorosłą, ponieważ z ogromną ochotą sięgnęłabym po jej inne powieści, zwłaszcza jeśli również zawierałyby jakiś niepowtarzalny element, za jaki uważam osadzenie akcji „Mroku” pośród śniegów mroźnej Antarktydy.
Polecam wszystkim miłośnikom thrillerów, zwłaszcza tym ciekawym świata i jego zakamarków.

Informacje o książce:
Tytuł: Mrok
Tytuł oryginału: The Dark
Autor: Emma Haughton
ISBN: 9788380539983
Wydawca: Słowne
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać