Do Wigilii się zagoi - Agnieszka Błażyńska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Do Wigilii się zagoi – Agnieszka Błażyńska

Recenzja książki Do Wigilii się zagoi - Agnieszka Błażyńska

Do Wigilii się zagoi
Agnieszka Błażyńska

Pogoda za oknem zupełnie nie wprawia nas w świąteczny nastrój, dlatego też postanowiłam sama sprawić, że magia świąt stanie mi się bliższa. Wymyśliłam, że gdy za oknem pada deszcz i wieje, sięgnę po świąteczną książkę, która pomoże mi uświadomić sobie, że święta są tuż tuż. Mój wybór padł na „Do Wigilii się zagoi” pani Agnieszki Błażyńskiej i muszę szczerze powiedzieć, że wybór choć przypadkowy, okazał się bardzo trafny! Powieść nie tylko wprowadziła mnie w świąteczny nastrój, ale również poprawiła humor. Oby jak najwięcej takich.

Jak się pewnie domyślacie, z racji tego, że akcja dzieje się w klimacie około świątecznym, będzie to lekka i przyjemna lektura. Macie racje, ale nie jest to romansidło, które nas zanudza. A do tego święta nie stanowią tutaj najważniejszego punktu książki, a są jedynie tłem. Jest to, myślę ważna informacja dla tych, którzy nie do końca przepadają za „magią świąt”, jednak mają ochotę na dobrą, zimową lekturę.

Bohaterów zaczynamy poznawać na lotnisku, kiedy to pewna dziewczyna robi zdjęcie z ukrycia mężczyźnie, którego wygląd bardzo ją zainspirował. A to za sprawą nieobecnego spojrzenia i oryginalnej urody podróżującego, które z dodatkiem hipsterskiego wyglądu oraz licznych tatuaży sprawiają, że nie wiemy, czy wziąć go z kryminalistę, czy może za modela awangardowego projektanta. Z racji tego, że Finka jest fotografem planującym wystawę swoich dzieł, której tematem przewodnim są profile tajemniczych osób, postanawia odnaleźć tajemniczego podróżnika, aby zapytać go o zgodę na upublicznienie jego wizerunku. RODO nie pozwala dziewczynie działać swobodnie. Nieszczęśliwy traf losu sprawia, że zamiast udostępnić post poszukiwawczy z jego zdjęciem tylko wśród znajomych, wraz z koleżanką Martyną, dziewczyny robią z tego sprawę publiczną, która sprawia, że chłopak staje się bohaterem memów nie tylko w kraju, ale też za granicą. W tym momencie do akcji wkracza przyjaciel „ofiary” Heniek, młody i ambitny adwokat, który chce wytoczyć dziewczynom ogromny proces. Tutaj sprawy zaczynają się plątać i gmatwać, bo z całkiem nieprzyjemnej historii zaczynają wynikać dziwne i niespodziewane uczucia, które mieszają, i to niemało, w życiu bohaterów. A wszystko to okraszone dawką humoru i prześmiesznych dialogów jak na przykład ten poniżej:

„- No, no, takiej Cię jeszcze nie widziałem — odezwał się Heniek, który do dłuższej chwili obserwował Martynę ze zdumieniem ale też nieukrywanym zachwytem.
Zamiast dżinsów i T-shirtu miała na sobie niebotycznie wysokie szpilki i obcisłą ołówkową sukienkę, doskonale podkreślającą jej seksowną figurę. Dzięki perfekcyjnemu makijażowi jej duże niebieskie oczy wydawały się jeszcze większe, a usta pociągnięte czerwoną pomadką Chanel, którą kupiła sobie z okazji awansu — odcień 104 Passion — sprawiły, że Heniek nie mógł oderwać od niej wzroku.
– No proszę, a ja Cię widuję ciągle takiego samego — odparła Martyna, rzucając okiem na jego jak zwykle nieskazitelny garnitur.
Chętnie bym Cię zaprosił na kawę, ale właśnie czkam na naprawdę poważnego klienta.
Martyna spojrzała z politowaniem na faceta, który nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest arogancki.
Skąd pomysł, że mogłabym mieć ochotę na kawę z Tobą? – zapytała, patrząc na niego wielkimi niebieskimi oczami”

Wszyscy bohaterowie książki wzbudzili moją sympatię Finka, Martyna, Rafał, Heniek, a nawet Dominika, które, chociaż sama nie jest tego świadoma, tak naprawdę chciałaby znaleźć mężczyznę, który byłby z nią i tylko z nią, chociaż to wymagałby również zmiany postępowania z jej strony, oraz przyznania się do tego, co zawsze starała się negować.

Bardzo ciekawym zabiegiem literackim jest również pozostawienie przez autorkę otwartego zakończenia, które sprawia, że możemy dokończyć historię naszych bohaterów tak, jak byśmy chcieli, a Pani Agnieszce zostawia otwartą furtkę na napisanie drugiego tomu powieści, na co oczywiście czekam z niecierpliwością.

Na okładce powieści widnieje informacja „Książka, na podstawie której powinien powstać film”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100% i sama pobiegałabym na niego jako jedna z pierwszych widzów.

Informacje o książce:
Tytuł: Do Wigilii się zagoi
Tytuł oryginału: Do Wigilii się zagoi
Autor: Agnieszka Błażyńska
ISBN: 9788380323001
Wydawca: Wielka Litera
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content