Literatura faktu

Seryjni mordercy – Michelle Kaminsky

Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky

Seryjni mordercy
Michelle Kaminsky

Przed nami długo wyczekiwana recenzja, bardzo specyficznej książki „Seryjni mordercy”, która to opisuje wstrząsające wydarzenia, okrucieństwa, do jakich się posunęli oraz narzędzia zbrodni, którymi się posługiwali. Na początek zadajmy sobie pytanie, kim jest seryjny morderca. Odpowiedź jest dość przerażająca, gdyż zwykle jest to normalny, na pozór nieróżniący się od innych osobnik. Jedyna cecha, która odróżnia go (lub ją) od reszty społeczeństwa to skrzętnie ukrywane zamiłowanie do namierzania ofiar, a następnie ich mordowania, w zależności od „upodobań” mężczyzn, kobiet, dzieci, a nawet wszystkich naraz. Przerażające!

A co znajdziemy w książce? Myślę, że tutaj najlepiej przytoczę fragment ze wstępu:

„My zaś, czy to z myślą o lepszym poznaniu sprawców i zapobieganiu mordom, czy to z niezdrowej ciekawości zagłębiamy historie zabójców. Przyglądamy się ich losom, począwszy od (niemal zawsze tragicznego i naznaczonego przemocą) dzieciństwa, poprzez okres, gdy dokonywali swych koszmarnych zbrodni, aż po ich własną śmierć, często wymierzoną przez organ sądowy lub współwięźniów”.

Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky

Książka została skonstruowana w bardzo ciekawy sposób. Składa się ona ze stu pięćdziesięciu pytań, podzielonych na 6 rozdziałów, ułożonych tak, by stopniowo dawkować sobie wiedzę, którą z jakiegoś powodu chcemy posiadać. Tutaj sama zastanawiałam się, dlaczego ciągnie mnie to takiej lektury i doszłam do wniosku, że chyba ciekawość funkcjonowania mózgów takich potworów. I tak w pierwszym rozdziale zadane zostały takie podstawowe pytania jak: kto wymyślił sformułowanie „seryjny zabójca”, który kraj wydał ich najwięcej, w jaki sposób najczęściej zabijają, jaka jest płeć, rasa i poziom inteligencji takich osób.

W drugim rozdziale idziemy krok dalej i poznajemy najsłynniejszych seryjnych zabójców. Omówiony został tutaj między innymi Jeffrey Dahmer, który to między innymi wkrapiał ofiarom do mózgu kwas solny, po to, by utrzymać ich przy życiu, ale jednocześnie pozbawić świadomości. Autorka zadaje tutaj również pytanie, jakim sposobem pewnemu mordercy uchodziło na sucho sprzedawanie studentom szkieletów ofiar i to przez dłuższy czas!?

W części trzeciej poznamy najsłynniejsze seryjne morderczynie takie jak: Aileen Wuornos czy Juana Barraza. Dowiemy się również, z jakimi dwoma seryjnymi morderczyniami romansowała aktorka Veronica Compton, czy robiła to, wiedząc, kim są kobiety, z którymi się spotykała?

W rozdziale czwartym ruszamy w świat i poznajemy morderców z Afganistanu, Kolumbii, Ekwadoru oraz wielu innych krajów. Dodatkowo dowiemy się, który członek chińskiego rodu cesarskiego jest jednym z pierwszych znanych historii seryjnych zabójców.

Po poznaniu „śmietanki towarzystwa” w kolejnej części autor zapozna nas z nieco mniej znanymi postaciami, jednak tak samo odrażającymi, jak poprzednie. I tak na samym początku poznamy duet, który z ubrań swoich ofiar uszył sobie pamiątkową narzutę. W dalszej części dowiemy się, jacy dwaj zabójcy brali udział w teleturniejach, jednocześnie mordując. W ostatnim szóstym rozdziale zatrzymamy się chwilę nad sprawami nierozwiązanymi oraz takimi, które nadal są w toku. I tak będzie tu kilka słów o „Dusicielu z Honolulu”, który — przynajmniej oficjalnie — nie został do tej pory zidentyfikowany, a także o „Dzieciobójcy z hrabstwa Oakland” i wielu innych.

Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky

Szczerze muszę przyznać, że książką jest niezwykle ciekawa, ale też bardzo ciężka i przytłaczająca. Opisani w niej mordercy, jak i czyny jakich się dopuszczali, niejednokrotnie przyprawiało mnie o mdłości. Nie dałam rady przeczytać więcej niż kilka pytań i odpowiedzi na raz. Starałam się robić tak, że co jakiś czas w ciągu dnia brałam książkę i mierzyłam się z trzema, czy czterema zagadnieniami. Jest to naprawdę pozycja dla osób o mocnych nerwach i odpornym żołądku, szczególnie gdy dowiadujemy się, że jeden ze złoczyńców bawił się w kanibalizm a inny pił krew ofiar! Jedyne czego mi w książce zabrakło to bardziej dogłębnej analizy psychologicznej przestępców.

Książkę uważam za pozycję jak najbardziej godną zainteresowania i polecenia. Znajdziemy w niej informacje o ludzkich potworach z tego świata. Jeśli jakaś sylwetka zainteresuje nas bardziej, wtedy już samodzielnie i na własną rękę możemy poszukać dalszych informacji ma jej temat.

Informacje o książce:
Tytuł: Seryjni mordercy
Tytuł oryginału: Serial Killer Trivia
Autor: Michelle Kaminsky
ISBN: 9788328713918
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać