Literatura piękna

Niedzielna cisza – Gina B. Nahai

Recenzja książki Niedzielna cisza

Niedzielna cisza
Gina B. Nahai

Czy istnieje jakiś łącznik między amerykańskim dziennikarzem, piękną kobietą z Bliskiego Wschodu i starszym profesorem uniwersyteckim? Wbrew pozorom, tak, co udowadnia Czytelnikowi Gina B. Nahai, pisarka irańskiego pochodzenia (obecnie mieszka z rodziną w Los Angeles) w swojej książce Niedzielna cisza.

Cała historia rozpoczyna się od szokującej dla mieszkańców Knoxville nagłej śmierci Małego Sama, szanowanego i popularnego kaznodziei, który Słowo Boże umiejętnie łączył z poskromieniem węży. Miejscowa policja ustała, że to było morderstwo, a podejrzenia padają na piękną i tajemniczą Blue, żonę Profesora. W tym samym czasie do miasta przyjeżdża dziennikarz i korespondent wojenny Adam, syn Sama. Mężczyzna postanawia poznać prawdę dotyczącą nagłego zgonu ojca. Jednocześnie będzie musiał stawić czoło przeszłości, podobnie jak Blue i jej mąż…

Na samym początku recenzji zaznaczyłam, że między Adamem, Blue i Profesorem istnieje pewien element wspólny. Jest nim ucieczka. Ci trzej bohaterowie przez całe swoje życie próbują unikać tak trudnego dla nich tematu, jak wspomnienia z dzieciństwa, młodości oraz te dotyczące rodziny. Podczas czytania każdej historii, nie można pozbyć się takich uczuć jak gniew, zdziwienie, nawet pewną fascynację. W przypadku Adama można nabrać skojarzeń z bohaterami dickensowskimi, ponieważ pojawiają się takie aspekty jak trudne dzieciństwo, skomplikowane relacje z matką i ojcem, ambicja, oraz chęć bycia kimś. Blue natomiast od dziecka musiała radzić sobie z trudnościami, wynikającymi ze zmianą otoczenia – z orientalnego świata przodków musiała zderzyć się z twardą rzeczywistością ludzi Zachodu. A co z Profesorem? On, moim zdaniem, chciał jakby wymazać swoją przeszłość jako przedstawiciela europejskiej inteligencji początku XX wieku. Jego ucieczka przed samym sobą była najtrudniejsza spośród głównych bohaterów.

Nie zapominajmy o religii, która w Niedzielnej ciszy nabiera nowego oblicza. Zamiast wsparcia, albo szkodzi wiernym, albo pomaga zdobyć sławę. Dla mnie niesamowite okazało się zachowanie Małego Sama, które poprzez – nie ukrywajmy – absurdalne połączenie węża z Biblią, potrafił zaintrygować ludzi i wmówić im swoje zasady życia, najczęściej mające charakter hipokryzji.

Gina B. Nahai umiejętnie połączyła tak różne od siebie kultury Wschodu i Zachodu, tworząc ciekawą opowieść o tym, że ucieczka przed przeszłością, bez względu na charakter i życie danej jednostki, nigdy nie zakończy się sukcesem. Ponieważ nikt nie potrafi przewidzieć, kiedy wrócą te trudne wspomnienia…

Informacje o książce:
Tytuł: Niedzielna cisza
Tytuł oryginału: Sunday’s Silence
Autor: Gina B. Nahai
ISBN: 8371329253
Wydawca: Książnica (Publicat)
Rok: 2006

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać