Literatura młodzieżowa

Harry Potter i Czara Ognia – Joanne Rowling – recenzja książki

Okładka polskiej wersji Harrego Pottera i Czary Ognia

Harry Potter i Czara Ognia
Joanne Kathleen Rowling

Skromnie mówiąc, to właśnie przez książkę Harry Potter i Czara Ognia seria o młodym czarodzieju, była ścigana przez Kościół. Ja muszę przyznać, że przeczytałam wszystkie części po kilka razy i wciąż nie mogę znaleźć tam tego zła, którego doszukali się księża.

Harry ma już czternaście lat, a przed nim ekscytujące wydarzenie w postaci Mistrzostw Świata w Quidditch. Razem z przyjaciółmi ze szkoły jedzie na ten mecz, który niestety kończy się wybuchem paniki i demonstracją siły grupy, której nikt się nie spodziewał, czyli Śmierciożerców, popleczników Lorda Voldemorta. Wszystko kończy się szczęśliwie dla trójki bohaterów, jednak sprawcy nie zostają złapani. Przygody na tym się nie kończą, gdy Harry wraca do szkoły dowiaduje się, że w tym roku w Hogwarcie ma mieć miejsce coś niezwykłego, mianowicie Turniej Trójmagiczny. Polega on na tym, że trzy różne szkoły magii wystawiają swoich trzech kandydatów, którzy w trzech zadaniach walczą o puchar dla swojej szkoły. W tym jednak roku, do zasad turnieju wchodzą nowe prawa, gdyż tylko uczniowie starszych roczników mogą brać w nim udział. Jednak podczas losowania kandydatów dochodzi do bardzo dziwnego zjawiska, gdyż niezależny sędzia, czyli Czara Ognia, wyrzuca nazwisko czwartego kandydata i nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, gdy okaże się, że czwarty jest Harry Potter. Prawo turnieju jest nieugięte i młody Harry musi wziąć w nim udział, a to nie przelewki. Zadania przeznaczone dla zawodników są bardzo trudne, jakby ktoś chciał, aby życie młodego Pottera było w niebezpieczeństwie, no ciekawe, kto?

Dodatkowo w szkole pojawia się kolejny nauczyciel obrony przed czarną magią, osobliwy były Auror (czarodziej walczący z zwolennikami czarnej magii), Szalonooki Moody. Nienawidzi wszystkiego, co może mieć związek z czarną magią i otwarcie deklaruje nienawiść do Śmierciożerców. Jego nauki pozostawiają wiele do życzenia, a zainteresowanie Harrym budzi podejrzenia.

Wspomniałam na początku o tym, że ta część rozpoczęła swoistą „krucjatę” przeciwko całej serii. Wszystko to za sprawą rytuału określanego, jako okultystyczny. Nie zdradzę jednak, o co chodzi dokładnie, bo zniszczę fanom zakończenie książki.

Ta cześć zajmuje drugie miejsce, jeżeli chodzi o moje ulubione książki o Harrym Potterze. Jest pełna przygód i niespodzianek, które mogła wymyślić tylko autorka książki J.K. Rowling. Zadania w Turnieju Trójmagicznym są niesamowite i rozgrywają się praktycznie przez całą książkę.

Informacje o książce

Tytuł: Harry Potter i Czara Ognia
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Goblet of Fire
Autor: Joanne Kathleen Rowling
ISBN:   83727802181
Wydawca: Media Rodzina
Rok wydania: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać