Literatura obyczajowa

Smażone zielone pomidory – Fannie Flagg

Smażone zielone pomidory - Fannie Flagg

Smażone zielone pomidory
Fannie Flagg

 

Smażone zielone pomidory, to powieść Fannie Flagg opowiadająca o kobietach z pozoru bardzo różnych, ale ich serca biją tym samym rytmem.

Autorka Fannie Flagg tak naprawdę ma na imię Patricia Neal. Zaczęła pisać zarówno powieści jak i programy telewizyjne już w wieku dziewiętnastu lat.  Potem jeszcze pokazała się światu, jako aktorka i autorka scenariuszy.

Akcja powieści toczy się zarówno w latach dwudziestych w Alabamie, jak i w latach osiemdziesiątych. Sfrustrowana gospodyni domowa Evelyn Couch, której życie przeszło w rutynę, a małżeństwo w przyzwyczajenie, odwiedza w domu starców swoją teściową. Kobieta  poznaje tam również starsza panią imieniem Ninna Threadgoode.  Ninna opowiada Evelyn zajmującą historię z jej dzieciństwa. Jej dar przekazywania opowieści sprawia, że postacie i ich życie, zaczynają interesować słuchaczkę. Choć starsza pani opowiada historię wielu ludzi mieszkających w jej miasteczku, to głównie skupia się na niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet Idgie i Ruth. Ruth to typowa kobieta, której marzeniem było być żoną, a przede wszystkim matką. Skromna i ustatkowana zupełnie nie przypominała swojej przyjaciółki. Idgie zaś, to biegająca w spodniach roztrzepana łobuziara, która za nic nie chce dopuścić do siebie żadnego mężczyzny. Kobiety stają się przyjaciółkami na śmierć i życie. Ten związek zostaje wystawiona na próbę, gdy Ruth wychodzi za mąż. Jej wybranek nie jest łagodnym i kochającym mężem. Ruth maltretowana przez niego ucieka z synem dzięki pomocy Idgie. Razem kobiety zakładają bar, w którym specjałem są smażone zielone pomidory. Owo miejsce staje się przystaniom dla wielu ludzi, oraz dla wielu ludzkich historii. Jednak demony przeszłości wracają. Ciągną za sobą męża Ruth.

Książka dzieje się w czasach, gdy osoby czarne były traktowane, jako gorsze i niczym w książce Kuzynka Nora, były dla nich oddzielne wejścia, kościoły i przywileje. Jednakże powieść porusza niesamowitymi opowieściami oraz szczerymi ludźmi mieszkającymi w spokojnym miasteczku. Mnie bardzo przypadła postać słuchającej opowieści Evelyn oraz szalonej Idgie. Evelyn wydaje się być kobietą, która zmuszała się do wielu rzeczy, czyli: Kiedyś była dziewicą, by nie wyzwano jej od puszczalskich i dziwek; wyszła za mąż, by jej nie wyzwano od starych panien; udawała orgazm, by jej nie wyzwano od oziębłych; urodziła dzieci, by jej nie wyzwano od bezpłodnych; nie została feministką, by jej nie wyzwano od dziwaczek nienawidzących mężczyzn; nigdy nie narzekała i nie podnosiła głosu, by jej nie wyzwano od zrzęd…”. Każda kobieta powie, że długo tak żyć nie można. Dzięki historii, jaką opowiada jej Ninna, Evelyn nareszcie zaczyna czuć się jak decydująca o sobie kobieta. Idgie natomiast to osoba żyjąca pełną piersią, obdarzona niezwykłą odwagą i sercem na dłoni.

Postacie są niesamowite, historie bawią i smucą, ale najważniejsze jest to, że uczą. Polecam książkę, którą czyta się bardzo szybko czując przy tym ogromną przyjemność.

Na podstawie tej książki zrealizowano w 1991 roku film o tym samym tytule (oryginalnie: Fried Green Tomatoes), gdzie w krześle reżysera zasiadł Jon Avnet.

Informacje o książce

Tytuł: Smażone zielone pomidory
Tytuł oryginału: Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe
Autor: Fannie Flagg
ISBN:  9788375153408
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania: 2015

 

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać