Powieści historyczne

Błazen królowej – Philippa Gregory

Okładka książki "Błazen Królowej" autorstwa Philippy Gregory

Błazen królowej
Philippa Gregory

Miłość kobiety to potężna siła, z którą lepiej się nie drażnić. Jedna z postaci, w książce Błazen królowej, straciła przez nią życie, inna duszę, a główna bohaterka musiała wiele przejść, aby wreszcie ją odnaleźć.

Philippa Gregory to autorka zakochana w XVI i XVIII wiecznej Anglii, jej powieści to odkopane biografie, lub też fikcyjne postacie, którym autorka nadaje historyczne tło. Teraz pragnę przedstawić książkę pod tytułem Błazen królowej.

Jest to historia fikcyjnej postaci imieniem Hanna Verde. Razem z ojcem szesnastoletnia Hanna, ucieka z Hiszpanii przed Inkwizycją, która posłała na stos jej matkę. Zarówno bohaterka jak i jej ojciec są przechrzczonymi Żydami i jest to absolutnie wystarczający powód, aby posłać ich na śmierć. Znajdują oni schronienie w Anglii króla Edwarda, potomka znanego Henryka VIII z dynastii Tudorów. Tam ojciec Hanny zakłada drukarnie i razem z córką przebraną za młodego chłopca, rozpoczynają interes. Hanna jest zaręczona z starszym od siebie o cztery lata Danielem, którego jak dotąd nie zdążyła poznać.

Dziewczyna oprócz tego, że chodzi w spodniach, posiada bardzo niezwykły dar Wzroku, czyli widzi przyszłe wydarzenia i właśnie przez tę umiejętność, w skutek wielu zbiegów okoliczności, Hanna staje się błaźnicą najpierw króla Edwarda, potem zaś zostaje wysłana do księżniczki Marii. Szczera i prosta dziewczyna musi dorosnąć i nauczyć się dworskiego życia z dnia na dzień, gdyż wysłana do Marii zagorzałej katoliczki i córki Katarzyny Aragońskiej, młoda żydówka znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie.

Książka ukazuje szybkie zmiany władzy w Anglii po śmierci Henryka VIII. Najpierw jego chorowity syn Edward umiera i po bezkrwawej walce, na tron zasiada Maria, zwana później przez potomnych „Krwawą Marią”, a wszystko to za sprawą posyłania na stos setki protestantów. Autorka ukazuje jej życiorys opowiadany przez Hannę, która towarzyszy królowej Marii do końca. Dzięki przepowiedniom Hanny, ktoś orientujący się w historii, z łatwością będzie mógł przewidzieć przyszłe wydarzenia.

W historię Hanny wpleciona jest również postać księżniczki, a późniejszej królowej Elżbiety. Ta słynna królowa Anglii ukazana jest, jako rozpustna i niesamowicie przebiegła kobieta, która zrobi wszystko oraz poświęci przyjaciół, aby tylko sięgnąć po koronę.

Hanna zaś w swojej dziecinnej naiwności musi lawirować na dworze, sprawdzać się jako szpieg, a dodatkowo jeszcze ukrywać fakt swojego pochodzenia. Do tego dochodzi narzeczony, który wymaga od niej posłuszeństwa, choć jej butna natura sobie na to nie pozwala.

Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Bez problemu Czytelnik przywiązuje się do postaci, które trudno jest nie darzyć sympatią. Jednak  moim zdaniem, autorka przedstawiła historię trochę przejaskrawiając jej niektórych bohaterów i zbyt srogo podzieliła ich na tych dobrych i tych złych.

Książka jest bardzo ciekawa i porywająca. Ukazuje, do czego zdolna jest kobieta zarówno ta, która nigdy nie kochała jak i ta, która cierpi z miłości. Autorka wspaniale ukazała zmieniające się i dojrzewające z czasem postacie oraz skutki podjętych przez nich decyzji. Polecam, jako wspaniałą powieść na jesienne wieczory.

Informacje o książce

Tytuł: Błazen królowej
Tytuł oryginału: The Queen’s Fool
Autor: Philippa Gregory
ISBN:   9788324578252
Wydawca: Książnica (Publicat)
Rok wydania: 2007

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać