Literatura obyczajowa

Wyspy Niesmiertelnych – José Fréches

Wyspy Nieśmiertelnych autorstwa José Fréches

Wyspy Nieśmiertelnych
José Fréches

Gdyby ktoś zapytał jakąś dużą grupę ludzi, kto z nich chciałby być nieśmiertelny myślę, że wiele osób podniosło by rękę. Trudno jest się oprzeć takiej kuszącej propozycji i już nigdy nie poczuć strachu przed śmiercią. Tej pokusie ulega również sam cesarz Chin w ostatniej części cyklu Talizman z nefrytu.

Wyspy nieśmiertelnych, to ostatnia książka kończąca losy znanego sprzedawcy koni Lu Buweia, jak również jego przybranego syna Złotą Rybę. Tym razem autor skupia się właśnie na Złotej Rybie, który po wielu przygodach spotyka swojego prawdziwego ojca, a następnie wielką miłość Wiosenną Różę. Cesarz Qin Shi Huangdi ogarnięty szaleństwem na temat nieśmiertelności, organizuje wyprawę w celu poszukiwania mitycznych wysp nieśmiertelnych. Wysyła statkami młode kobiety i młodych mężczyzn, aby je odnaleźli. Cesarz całkowicie zapomina o rządzeniu swoim państwem, które teraz wpada w ręce podstępnego Li Si, on zaś z rozkazu cesarza wprowadza zupełnie inny porządek w państwie. Nowe prawa to między innymi spalenie wszystkich książek, jakie tylko są dostępne poddanym w cesarstwie. Na to nie godzą się główni bohaterowie wypowiadając cichą wojnę cesarzowi. Złota Ryba i Wiosenna Róża, znają wartość książek, dlatego też starają się ratować przed zniszczeniem, jak najwięcej z nich tak, aby jednocześnie przywrócić godność i zdolność myślenia uciskanemu ludowi. Oczywiście miedzy głównymi bohaterami krąży słynny talizman z nefrytu, który niegdyś należał do Lu Buweia, teraz zaś do jego przybranego syna Złotej Ryby. Oczywiście w trzeciej części pojawiają się kolejni bohaterowie, których historia będzie się ze sobą splatać.

Książka jest idealna dla wielbicieli kultury wschodu, jednak mimo wszystko jest w niej trochę sztuczności. Zanim Złota Ryba połączy się na zawsze z Wiosenną Różą, przeżywa miłość z dwoma innymi kobietami, z których każda kończy swoje życie w tragiczny sposób, jednym słowem wszystkie siły na ziemi i na niebie chcą połączyć go z Wiosenną Różą. Duży jednak plus za to, że w książce nie ma konkretnego podziału na bohaterów dobrych i złych. Li Si, początkowo wydaje się bardzo pozytywną postacią, która u władzy zmienia się potwora i nie cofnie się przed niczym. Podobnie z Huayang, żoną poprzedniego władcy państwa. Ta przebiegła kobieta, która zdradzała swojego męża, później sprzyjała planom Lu Buweia i jego ukochanej. Swoją drogą Lu Buweia to postać, która najbardziej przypadła mi do gustu. Jest on szlachetnym mężczyzną, który mimo wszystko nie stroni od intryg, z których największą jest próba podmiany cesarskiego syna.

Polecam książkę, jako miłą rozrywkę na wieczór.

Informacje o książce

Tytuł: Wyspy Nieśmiertelnych
Tytuł oryginału: Les Îles Immortelles
Autor: José Fréches
ISBN:   8373591079
Wydawca: Albatros
Rok wydania: 2005

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać