Miłość Peonii - Lisa See - recenzja książki - Recenzje książek z każdej półki
Powieści i opowiadania

Miłość Peonii – Lisa See – recenzja książki

Polska wersja okładki Miłość Peonii

Miłość Peonii
Lisa See

Mam mieszane uczucia co do książki Miłość Peonii autorstwa Lisy See. Książka przypomina trochę film Uwierz w ducha tylko bez Patricka Swayze i bez Whoopi Goldberg.

Lisa See to autorka chińskiego pochodzenia, która w swoich książkach stara się ująć chińską kulturę i tradycję. Często bohaterkami jej powieści są właśnie kobiety. Także i tym razem w książce Miłość Peonii, bohaterka oraz głównym narratorem jest wspomniana Peonia, którą poznajemy kilka miesięcy przed jej ślubem.

Akcja powieści toczy się gdy na tron wstępuje mandżurska dynastia Qing, czyli mniej więcej po roku 1644. Peonia jest młodą kobietą, która jak każda dama z dobrego domu jest skromna, dobrze wychowana, wykształcona i co dla mnie było rzeczą wręcz straszną ma krepowane stopy i jest absolutnie nie wypuszczana z domu. Dodam, dla osób które nie wiedza czym jest zabieg krępowania stóp że jest to chyba jeden z najboleśniejszych zabiegów jakie może być poddawane ciało kobiet. Stopy kilkuletnich dziewczynek są mocno bandażowane przy uprzednim podwinięciu palców tak aby stopa nabrała właściwego malutkiego kształtu. Podczas wieloletnich takich zabiegów kości śródstopia są łamane i zrastają się na nowo tworząc tzw. „złotą lilię stopy”. Tak więc Peonia jest poddawana temu zabiegowi i choć był on okrutny to skrępowane stopy nadawały kobiecie wysoka pozycje i pozwalały na bardziej korzystne małżeństwo. Główna bohaterka również ma wyjść za mąż i jak wiele kobiet w tamtych czasach, nie zna swojego męża, ani też nigdy go nie widziała. Małżeństwo dla rodzin było jedynie inwestycją. Peonia w czasie trzydniowej zabawy podczas której w domu jej rodziców goszczą rozmaici goście, spotyka, najpierw przez przypadek potem zaś celowo młodzieńca w którym zakochuje się bez pamięci. Świadoma że pozostaje jej już tylko kilka miesięcy do ślubu Peonia oddaje się bezgranicznie trzydniowej miłości jednocześnie pisząc swój własny komentarz do ukochanego dramatu Pawilon Peonii. Wie że małżeństwo które ją czeka nie przyniesie jej namiętności i jednocześnie nie może zapomnieć o uczuciu które żywi do nieznajomego. Dziewczyna z powodu nadmiaru miłości przestaje jeść i umiera. Właśnie tu pojawiły się moje mieszane uczucia co do książki, kiedy jeszcze nawet nie w jej połowie, główna bohaterka oddaje ducha. Niestety rytuały właściwego pochówku nie zostają dopełnione, a że Peonia jest tylko niezamężną córką, nikt z rodziny specjalnie nie troszczy się o jej dusze. Peonia staje się Głodnym Duchem, dusza potępioną i wałęsająca się po ziemi oraz czująca wieczny głód. W dniu swojej śmierci dziewczyna dowiaduje się że młodzieniec którego pokochała podczas trzydniowych schadzek, miał być w przyszłości jej mężem dlatego też Peonia wchodzi do jego domu jako duch i tam postanawia zostać, problem jednak pojawia się gdy po jakimś czasie w progi domu ukochanego wchodzi nowa żona.

Komentarz z tyłu książki jest dla mnie trochę mylący, głosi on bowiem że jest to historia trzech kobiet poślubionych jednemu mężczyźnie. To była raczej historia Peonii, której tłem były owe kobiety, oraz jej matka i babka. Kobieta i dwie następne żony pisały komentarze do sztuki która właściwie jest tematem przewodnim całej książki. Peonia odzwierciedla miłość romantyczną, kolejna żona pisze o miłości fizycznej zaś następna jest ucieleśnieniem miłości małżeńskiej. Książka była wręcz przepełniona nieszczęśliwym uczuciem i gorzkimi łzami bohaterek. Ciekawa i jednocześnie trochę dziecinna, była „choroba” na którą zapadła Peonia czyli „chora z miłości”, mi jest to ciężko pojąć ale sadzę że fanki Księżyca w nowiu rozumiały by ją doskonale.

Ogromny plus dla książki za wspaniale ukazana kulturę i tradycję Chin. Wierzenia, rytuały jakie były odprawiane, zaklęcia i ofiary, niesamowicie zbliżają człowieka do tego co działo się w tamtych czasach. W książce znajduje się również mnóstwo symboli które nie są widoczne na pierwszy rzut oka a oddają doskonale atmosferę mistycyzmu i tajemnicy.

Polecam książkę dla tych którzy interesują się kulturą Chin oraz twórczością kobiet tamtych czasów. Jednak ostrzegam że książka miejscami przypomina Modę na sukces i zalewa potokami słodko-gorzkich uczuć które wylewają się wręcz z ust bohaterek.

Informacje o książce

Tytuł: Miłość Peonii
Tytuł oryginału: Peony in love
Autor: Lisa See
ISBN:  9788377995341
Wydawca: Świat książki
Rok wydania: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content