Niewolnice - Anna Pozzi, Eugenia Bonetti - recenzja książki - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Prawdziwe historie

Niewolnice – Anna Pozzi, Eugenia Bonetti – recenzja książki

Okładka ksiażki Niewolnice autorstw Pozzi Bonetti

Niewolnice
Anna Pozzi, Eugenia Bonetti

Są książki, które wręcz przerażają swoją okrutną treścią, a jeżeli w dodatku owa treść nie ma w sobie ani grama fantastyki, tylko pisana jest na faktach, sprawia to że człowiek poważnie zaczyna się zastanawiać nad życiem swoim i innych.

Pragnę przedstawić Wam książkę Niewolnice, której autorkami są Anna Pozzi i Eugenia Bonetti. Jak wskazuje sam tytuł, książka opowiada prawdziwe historie kobiet zniewolonych, jednak nie mówimy tu o niewolnictwie charakterystycznym „dla białych panów” i „czarnych poddanych”, choć wbrew pozorom te czasy dawno już minęły, to nadeszły nowe, lecz równie okrutne.

Jest to opowieść o kobietach „sprzedawanych, kupowanych, prostytuowanych, używanych i porzucanych” to można przeczytać już na okładce książki. Książka jest bardziej pisana w formie reportażu, gdzie opowieści kobiet wykorzystywanych i zmuszanych do prostytucji, przeplatają się z suchymi faktami dotyczących liczb uprowadzeń i ilości zarobków, jakie otrzymują handlarze ludźmi. Musze przyznać, że zeznania niektórych kobiet są wręcz wstrząsające. Kobiety te pragnęły wyrwać się z krajów, w których dominowała bieda i nędza, gdzie alkoholizm rodziców był na porządku dziennym a brak jedzenia w domu tylko jednym z problemów. Praca opiekunki czy kelnerki we Włoszech wydawała im się niezwykła niczym przejście do Narni. Gdy jednak dotarły tam i okazało się, po co tak naprawdę tam są, ich piekło dopiero się zaczynało. Niektórym z nich wmawiano, że mają spłacić niebywale wysokie długi, który to niby był opłatą za bilet do Włoch. Wiele z tych dziewczyn pochodziło z krajów takich jak Nigeria czy Albania, ciężko było im sobie wyobrazić sumę, która miały spłacić. Bite i poniżane przez swoich „panów”, powoli zatracały swoje człowieczeństwo stając się ulicą, na której „pracowały”.

Relacje wykorzystywanych kobiet oraz słowa autorek dopełniają się dając prawdziwy obraz zarówno statystyczny jak i widziany oczami samych ofiar. Autorki opowiadają również o miejscach pomocy gdzie te kobiety znalazły schronienie i ukojenie. Mi osobiście bardzo zapadła w pamięć wypowiedź jednej z sióstr zakonu, który pomaga kobietom zmuszanym do prostytucji. Opowiadała ona, że mimo iż kobiety z ulicy trafiają do ich zakonu i dostają schronienie, to jest w ich czynach i słowach bardzo dużo wściekłości oraz niewypowiedzianej furii. Często kłócą się z innymi kobietami wylewając swoją złość, której nie potrafią kontrolować. Ich życie przez długi czas było kąpane w strachu i nagłe przywrócenie kontroli sprawia, że czują się niepewnie, gdy jednak uświadomią siebie, co działo się wcześniej z ich ciałami to doprowadza je do gniewu, który teraz niczym nietłumiony wylewa się z nich w całej okazałości.

Polecam książkę, choć nie jest to przyjemna lektura na jesienne wieczory, jej celem było zwrócenie uwagi na niegasnący problem handlu żywym towarem.

Informacje o książce:
Tytuł: Niewolnice
Tytuł oryginału: Schiave. Trafficate. vendute, prostituite, usate, gettate donne
Autor: Anna Pozzi, Eugenia Bonetti
ISBN:  9788374223782
Wydawca: Prószyński i S-ka

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content