Literatura młodzieżowa

Gregor i Przepowiednia Zagłady. Księga II Kronik Podziemia – Suzanne Collins

Recenzja książki Gregor i Przepowiednia Zagłady. Księga II Kronik Podziemia - Suzanne Collins

Gregor i Przepowiednia Zagłady. Księga II Kronik Podziemia
Suzanne Collins

„Gregor i Przepowiednia Zagłady. Księga II Kronik PodziemiaSuzanne Collins to II tom Kronik Podziemia. Młody chłopiec znów trafia do podziemi Nowego Jorku i znów staje w obliczu wypełnienia przepowiedni, od której zależy los całej krainy.

Po tym, jak jedenastoletni Gregor trafił do Regalii razem z siostrą, wypełnił Niedokończoną Przepowiednię i wrócił stamtąd z ojcem, postanowił już nigdy się tam nie udać. Pomocna w tym okazuje się jego mama, która nie spuszcza go z oczu i nie pozwala mu wychodzić samemu. Gregor spędza soboty na pomocy tajemniczej (wydaje mi się, że kobieta wie więcej niż możemy wyczytać z kart książki i w kolejnych tomach może odegrać znaczącą rolę) sąsiadce – pani Cormaci. Pieniądze, które za to otrzymuje oddaje mamie, żeby wspomóc rodzinny budżet. Kiedy Nowy Jork pokrywa się śniegiem, postanawia zabrać swoją siostrę – Botkę na sanki. Chwila nieuwagi i dziewczynka znika. Gregor znajduje natomiast nogę. Dużą nogę karalucha. Odnajduje wejście do Podziemi i wbrew temu co sobie obiecał, musi znów wrócić do tej krainy. Karaluchy zabrały jego siostrę po to, by ją chronić. W Podziemiach jest kolejna przepowiednia, przed którą nie uda mu się uciec. Gregor znów jest tym, który musi ją wypełnić. Tym razem mówi ona o tym, że śmierć dziecka osłabi wojownika, przez co przywódcą szczurów zostanie Mortifer – potężny biały zwierz. Przyniesie on zagładę wszystkim mieszkańcom Podziemia, którzy mu się sprzeciwią. Przez śmierć dziecka rozumiana jest śmierć Botki, dlatego jej bezpieczeństwo jest dla mieszkańców Podziemia szczególnym priorytetem.

Gregor jest najstarszy w swoim rodzeństwie. Z powodów ekonomicznych i długiej nieobecności ojca jest niezwykle odpowiedzialny. Kiedy wyrusza w podróż, by wypełnić przepowiednię, niejednokrotnie to on jest autorytetem i wymusza prawidłowe zachowania na pozostałych członkach wyprawy. Podczas walk wręcz traci świadomość. Jego zaciekłość sprowadza go do tego, że zostaje określony furiastą. Nie pozbawia go to jednak czystego osądu w innych sytuacjach. Zastanawiam się ciągle jakim cudem może być tak odpowiedzialny mając kilkanaście lat. Sprawia to jednak, że książkę czyta się dobrze również starszym czytelnikom.

Pojawiają się nowi bohaterowie, nowe krainy. Tym razem autorka bardziej niż na opisach miejsc, skupiła się na opisie akcji, a tej jest zdecydowanie więcej niż w poprzedniej części. Jest to dobry materiał filmowy. Nieustannie mam wrażenie, że jeszcze nie poznaliśmy całego Podziemia. Im dalej od Regalii, tym więcej niebezpieczeństw.

Po raz kolejny widoczne jest skupienie się autorki na tym, by pokazać, że świat nie jest jednoznaczny. Wśród gatunków z założenia złych i podłych pojawiają się jednostki, które chcą pomóc. Mimo tego, że podejrzewa się ich o ukryty cel, budzą nasze zaufanie i zmieniają postrzeganie świata. To, czego oczekują w labiryncie, a to, co tam znajdują również wymusza zastanowienie się nad tym, czy lepiej jest zapobiec temu, co może wydarzyć się w przyszłości, czy próbować tak prowadzić wydarzenia, by do sposobności zagłady nie doszło. Czytelnik razem z Gregorem stawia czoła tym dylematom. Jest to atut „Przepowiedni Zagłady„. Wpasowuje się w zmiany zachodzące w okresie dorastania dotyczące oceny rzeczywistości. Jest to pozycja siejąca myślenie, że świat nie jest czarno – biały, a człowieka nie można jednoznacznie ocenić.

Przepowiednia Zagłady” jest poważniejszą pozycją niż „Niedokończona Przepowiednia„. Wyzwania, przed którymi staja bohaterowie oraz poziom ich rozmów skierowane są do czytelnika, który dojrzewa w oczekiwaniu na kolejny tom.

Zapowiedź kolejnego tomu „Klątwa Stałocieplnych” mówi o kolejnej przepowiedni – Przepowiedni Krwi. Widać w tym motyw pisania Suzanne Collins – powtarzające się Igrzyska, powtarzające się Przepowiednie. Na szczęście póki co, nie ma w tym rutyny. Każda książka niesie nową treść, którą czyta się w zawrotnym tempie. Mam nadzieję, że tak pozostanie. Oczekuję, że poziom tej serii będzie wzrastał do tego stopnia, by zrównać się z pierwszym tomem „Igrzysk Śmierci„. Twórczość Suzanne Collins będzie wówczas stanowić kompletną całość, poczynając od Przygód pieska Clifforda, przez wyzwania Gregora aż po walkę Katniss. Pytanie, które sobie stawiam brzmi „co będzie następne?”.

Informacje o książce:
Tytuł: Gregor i Przepowiednia Zagłady. Księga II Kronik Podziemia
Tytuł oryginału: Gregor and the Prophecy of Bane. Book two of the The Underland Chronicles
Autor: Suzanne Collins
ISBN: 9788379660124
Wydawca: IUVI
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać