Fantastyka

Dusza – Luiza Dobrzyńska

Dusza - Luiza Dobrzyńska

Dusza
Luiza Dobrzyńska

Dusza to pierwszy mój kontakt z twórczością pani Dobrzyńskiej. Po przeczytaniu książki stwierdzam, że na pewno nie ostatni. Dusza to ciekawa propozycja dla miłośników sci-fi z wątkami obyczajowymi w tle.
Autorka jest wielką miłośniczką fantastyki, sama określa się jako fanatyczkę Star Treka. Jako wyznawca Gwiezdnych Wojen, jestem to w stanie w pełni zrozumieć. Nawiązania do kanonu sci-fi są w Duszy nienachalne, autorka niejednokrotnie puszcza oko do fanów tego gatunku.

Albert Einstein powiedział kiedyś „Jak będzie wyglądać III Wojna Światowa nie wiem. Wiem natomiast, że następna będzie na kije i kamienie”. W Duszy przepowiednia geniusza spełniła się połowicznie. Ludzkość po latach napięć w końcu dała upust swojemu zamiłowaniu do prowadzenia wojen. Świat jaki znamy przestał istnieć na skutek nuklearnej wojny. Europa praktycznie przestała nadawać się do życia, a Ci, którzy przeżyli musieli migrować. Społeczeństwo nie upadło jednak całkowicie i po początkowym okresie wielkiego chaosu ludzkość przetrwała. Akcja powieści rozgrywa się już lata po katastrofie. Środowisko pomimo starań naukowców nadal jest nieprzyjazne, morza są martwe. Ludzie żyją w zamkniętych miastach, gdzie podlegają całkowitej kontroli i nieustającej obserwacji. Nieposłuszeństwo jest surowo karane. Każdy przestępca lub osoba niepełnosprawna, której medycyna nie może pomóc są eliminowani. System prawny kontroluje wszelkie aspekty życia, w tym możliwość posiadania dzieci. Wszystko to w imię dobra społeczeństwa i walki z błędami przeszłości, które doprowadziły do wojny.

Bohaterką powieści jest Estrella Solis, nauczycielka w szkole podstawowej, która wiedzie uporządkowane i spokojne życie. Zgodnie z panującymi przepisami skazana jest na samotność, bowiem jest „zerówką” tzn. osobą, której materiał genetyczny został oceniony jako niedoskonały, a tylko „jedynki” i wyższe kategorie mają prawo do posiadania dzieci. Etta jest więc skazana na samotność, żaden mężczyzna nie traktował jej poważnie, już samo posiadanie „zerówki” w rodzinie jest wstydem, a w niektórych przypadkach odsunięciem „zerówki” od rodziny.  Dla takiej jak ona system przewiduje Towarzyszy, czyli samodzielnie myślące androidy. Nie chcąc żyć w samotności Etcie pozostało zamówienie jednego z nich dla siebie. Kobieta szybko odkrywa, że android jest tak naprawdę bardzo podobny do ludzi. Raul okazuje się być kimś więcej niż tylko maszyną, a Etta nie zdaje sobie jeszcze sprawy, jak wiele w jej życiu zmieni decyzja o zakupieniu Towarzysza. Wszystko zaczyna się, kiedy jej przyjaciółka ze studiów, Weronika niespodziewania pojawia się z niezwykłą propozycją udziału w tajnej, rządowej misji…

Wszystkich tych informacji dowiadujemy się już na początku książki, nie chcąc zdradzać nic więcej powiem jedynie, że bohaterkę czeka wiele niespodziewanych wydarzeń i sytuacji, w których będzie musiała sobie poradzić z nieznanymi dotychczas wyzwaniami. Dusza to dobrze napisana książka. Autorka bardzo sprawnie prowadzi narrację, wprowadzając coraz to nowe elementy stworzonego przez siebie świata. Co chwilę dowiadujemy się o prawach, zwyczajach nowego społeczeństwa, które mogą szokować, jak powszechna eugenika czy totalna kontrola obywateli. Wszystko to jednak tworzy logiczną całość. Świat wykreowany przez autorkę jest autentyczny i logiczny, co nie zdarza się bardzo często. Duża część historii opowiada o relacji Etty z jej Towarzyszem Raulem, jednak każdy, kto na hasło „Kobieta i android” nastawia się na tandetne romansidło, będzie pozytywnie rozczarowany. Owszem, jest to ważny wątek, ale nie natrafiamy jednak na ciągłe westchnienia, czy drewniane dialogi, jak w pewnej popularnej sadze na Z. Książka wciąga i z radością muszę przyznać, że jest to niestety jej największa wada, ponieważ przy skromnej długości można ją ukończyć w raptem parę godzin, i to z przerwą na obiad. Dusza stanowi dobre wprowadzenie do bardzo ciekawego świata, brakuje jej jednak odrobinę treści. Druga część, której recenzja mojego autorstwa ukarze się wkrótce, spokojnie mogłaby zawierać Duszę jako swoje początkowe rozdziały. Zostając jeszcze chwilę przy marudzeniu dodam, że okładka książki jest dramatycznie paskudna. Oby w przyszłości było mniej takich wpadek ze strony młodego wydawnictwa. Z tego samego powodu przymykam oko na dość liczne literówki w tekście, które z treścią książki nie mają nic wspólnego, jednak ich ilość wymaga zaznaczenia.

Podsumowując, Dusza to krótka opowieść wprowadzająca Czytelnika w świat przyszłości, którego potencjał czeka tylko, by go odpowiednio wykorzystać. Trzymam kciuki za autorkę, bowiem warsztat i pomysły są na wysokim poziomie, co napawa optymizmem w oczekiwaniu na dalsze losy Etty i Raula. Książkę polecam miłośnikom futurystycznego sci-fi i po prostu dobrej książki.

Informacje o książce:
Tytuł:
Dusza
Tytuł oryginału:  Dusza
Autor: Luiza Dobrzyńska
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza
ISBN: 9788378051459
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać