Powieści historyczne

Matka Diabła. Kulisy rządów Chruszczowa – Wiktor Suworow

Matka Diabła. Kulisy rządów Chruszczowa - Wiktor Suworow

Matka Diabła. Kulisy rządów Chruszczowa
Wiktor Suworow

Prawda zawsze jest odrażająca.

Co ma wspólnego ze sobą Matka Diabła z Nikitą Chruszczowem? Czym jest tak naprawdę rodzicielka demona, a kim pierwsza osoba w Związku Radzieckim? Co naprawdę wydarzyło się podczas zimnej wojny, gdy cały świat wstrzymał oddech? I jaką rolę w tym wszystkim odegrał Gagarin? Na te i inne pytania odpowiada książka Wiktora Suworowa, pt. Matka Diabła.

Tytuł tej recenzji to cytat zaczerpnięty z niniejszej książki. Jak ulał pasuje również do twórczości Wiktora Suworowa, czy właściwie Władimira Rezuna, bo tak naprawdę nazywa się autor książki. Jak sam napisał, do swoich książek (również do tej) wkłada swoją duszę. Całą. A jest ona bogata. Urodzony w ZSRR na Dalekim Wchodzie w 1947 roku, już od najmłodszych lat kształcił się w szkołach wojskowych. Później służył w wojskach pancernych, brał udział w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Po kolejnych 2 latach służby został skierowany do Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie na specjalne szkolenie. Ta placówka naukowa kształciła szpiegów dla radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. Po jej ukończeniu przez 5 lat był na placówce w Genewie „stolicy światowego wywiadu numer jeden”. W roku 1978 uciekł do Wielkiej Brytanii i od razu zajął się pisarstwem pod pseudonimem Wiktor Suworow. W swoich książkach w przystępny sposób zwalcza mity narosłe wokół historii wojennej i powojennej Związku Radzieckiego. Czy jednak ma słuszność? Autor stara się przedstawić swój obraz sytuacji, bazując na doświadczeniach i obserwacjach wyniesionych z życia w systemie totalitarnym, lecz również szkolenia szpiegowskiego. Znajduje rzecz z pozoru błahą, jakąś anomalie (skutek) by w oparciu o to budować konstrukcję, w której wyjaśnia mechanizmy które doprowadziły do takiej sytuacji (przyczyny).  Aby podnieść dramaturgię zaczyna od wniosków. Nie wszystkim się to podoba.

W swojej najnowszej książce pt. Matka Diabła. Kulisy rządów Chruszczowa przedstawia grę pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego jaką prowadził z kapitalistycznym zachodem. W spójnym opisie wyszczególnia kluczowe momenty napędzające akcję (nie wychodząc z dialektyki komunistycznej „motory historii”), oraz przytacza sylwetki głównych bohaterów dramatu. Wśród nich jedną z najważniejszych postaci jest członek GRU, agent wywiadu brytyjskiego i amerykańskiego Oleg Pieńkowski, który zdaniem nie tylko Suworowa ocalił świat przed zagładą. Za swój czyn zapłacił najwyższą cenę – swoje życie. O motywach jego postępowania, sprzecznych z oficjalnymi doniesieniami na ten temat, między innymi opowiada ta książka.

Oprócz wielkiej szpiegowskiej gry prowadzonej na najwyższych szczeblach władzy, gry wszystkich ze wszystkimi o wszystko, prowadzonej tak po radzieckiej jak i po amerykańskiej stronie (jeżeli chodzi o zachód jest ona tylko zasygnalizowana), w książce znajduje się jeszcze jeden wątek. Moim zdaniem dużo ciekawszy i ważniejszy. Suworow wręcz „łopatologicznym” sposobem wyjaśnia istotę komunizmu nazywając ludzi stojących na jego czele jako przestępców i ludzi głupich. Nie sposób się nie zgodzić z tym rozumowaniem, jednak, jak w tytule „prawda zawsze jest odrażająca”, szczególnie dla ludzi którzy budują na kłamstwie, dlatego między innymi w pewnych kręgach Suworow jest zajadle zwalczany. Swoim oponentom sam ułatwia zadanie stawiając swoje tezy w sposób jednoznaczny i stanowczy. Stanowi to jego siłę, lub słabość. Szczególnie gdy obalając część mitów podtrzymuje inne, jak choćby np. nazywa Che Gueverę i Bucharina dobrymi komunistami tylko dlatego, że nie doszli do władzy i nie mogli sowich utopijnych i szkodliwych ideałów wprowadzić w czyn. Ale to, że podczas próby byli odpowiedzialni za śmierć setek (tysięcy) ludzi zamiast dziesiątków tysięcy (setek, milionów), powoduje, że na tle Castro czy Pol Pota są jak romantyczni idealiści?  Naiwne.

Książka ta ważna jest jeszcze z innego powodu. W posłowiu znajduje się życiorys Władimira Rezuna, w którym broni swoją twórczość przed atakami „demaskatorów”. Znajduje się w nim wyjaśnienie języka jego książek. Nie jest on naukowy, ponieważ autor nie chce żeby taki był. Dąży on do tego, by jego teksty były zrozumiałe dla wszystkich: „dla uczniów, gospodyń domowych, żołnierzy, oficerów, drwali i muzyków”. I rzeczywiście każda książka Rezuna, czy raczej Suworowa cieszy się ogromną popularnością.

Z Rezunem można dyskutować na temat takiego czy innego stwierdzenia, można się zgadzać albo nie z jego konstrukcją wydarzeń, można przyjmować za słuszne lub nie jego wnioski wypływające z ciągu wydarzeń. Jedno jest pewne. Trzeba znać stanowisko Wiktora Suworowa.

Informacje o książce:
Tytuł:
Matka Diabła. Kulisy rządów Chruszczowa
Tytuł oryginału:  Kuzkina Mat
Autor: Wiktor Suworow
Wydawca: Rebis
ISBN: 9788375108675
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać