Inspiracje

Kolory Nadziei – Barbara Szafraniec

Recenzja książki Kolory Nadziei

Kolory Nadziei
Barbara Szafraniec

Znacie książki o pozytywnym myśleniu? Nawołujące do ciągłego uśmiechania się i przymykania oczu na rzeczywistość?

TO nie jest TAKA książka.

TA książka została stworzona z myślą o ludziach, którzy wymagają od siebie więcej, którzy nie lubią banałów, chcą się rozwijać, lepiej zrozumieć świat i siebie samych.
Wiele już przeczytałam książek z dziedziny samorozwoju. Głównym zarzutem wobec większości z nich jest ich monotonność, zbytnia „naukowość” lub nie adekwatność wobec „prawdziwego życia”. Największy problem mam z umiejscowieniem tej książki w jakiejkolwiek kategorii literackiej… Nie jest to typowy poradnik, choć ma pomagać ludziom. Książka wyraźnie posiada fabułę i głównego bohatera, który sam ze sobą prowadzi dialog. Piękna oprawa graficzna i gruba okładka skłania do zatrzymania wzroku i zastanowienia nad walorami tego dzieła jako albumu z pięknymi, inspirującymi afirmacjami. To właśnie zdjęcia umieszczone na stoisku, przyciągnęły moją uwagę podczas pewnych targów książki. Nietuzinkowa jest również oprawa muzyczna…Tak, nie przesłyszeliście się. To projekt wielowymiarowy, trafiający do świadomości przez wiele zmysłów.

Nie jest żadną nowością,że autorka zaczerpnęła inspiracji we własnym życiu. Przez wiele lat sama będąc zagorzałą wielbicielką literatury poświęconej pozytywnemu myśleniu przeżyła pewne rozczarowanie, nie znajdując w niej ani ukojenia ani pomocy w sytuacji, kiedy najbardziej tego potrzebowała. Przeszła przez wszystkie stany emocjonalne opisane w książce. Słynną jest historia, kiedy to wściekła na świat rzuca butami o ściany i podobno, po dziś dzień znaleźć można jeszcze dziurę, jaka powstała po zetknięciu z obcasem. Wszystko to stało się w okresie, kiedy od świetnie sobie radzącej bizneswoman, staje się samotną matką bez pieniędzy i przyjaciół. Bardzo szybko traci to, na co ciężko pracowała. Dziś, od tego czasu minęło już wiele czasu. Rozmawiając z autorką odnosi się wrażenie, że historia musi należeć do kogoś innego. Uśmiechnięta, pogodna, pewna siebie. Emanuje spokojem, słucha z zaciekawieniem, aby za chwilę rozpocząć zagorzałą dyskusję na temat Kolorów Nadziei. Okazuje się, że z książką wiąże się wiele innych projektów. Autorka pełna niewyczerpanych pomysłów powtarza przede wszystkim dwa słowa:”świadome społeczeństwo”.

Mam nadzieję, że ktoś, kto dotrze do książki będzie miał również okazję spotkać się osobiście z autorami projektu, ponieważ są to osoby niezwykle ciekawe. Jak wspomniała już wcześniej, oprócz treści literackiej stworzonej przez Panią Basię Szafraniec, całość ilustrują dwie płyty muzyczne. Pierwsza,Tajemna Noc – stanowi obraz negatywnych myśli i emocji, jakie towarzyszą nam w życiu codziennym i jest dziełem zespołu Sopor, którego liderem jest Kamil Szafraniec (syn). Jest to zbiór 14 energicznych utworów o zabarwieniu rockowo-symfonicznym. Choć zupełnie niewłaściwym w stosunku zarówno do treści literackiej, jak i muzyki, jest tutaj szufladkowanie. Druga płyta, Wielki Dzień – to pierwsza solowa płyta Ryszarda Wolbacha (prywatnie, partnera autorki). Artysta znany zwłaszcza jako lider zespołu Babsztyl i Harlem. Również 14 utworów, zachowanych w konwencji bardziej ballady rockowej, country i folku, reprezentuje świat pozytywnych myśli i wszystkiego, co podbudowuje nasz nastrój.

Pierwsza część książki to dialog wewnętrzny bohatera, którego spotykamy w najpodlejszym dla niego momencie, kiedy nie widzi już dla siebie innego wyjścia jak zakończyć swój żywot. Razem z nim przechodzimy przez kolejne etapy życia.

A towarzyszą temu piękne, aczkolwiek wielokrotnie drastyczne zdjęcia przedstawiające dany stan emocjonalny lub myśl (autorstwa Alicji Reczek White Alice). Drugą część książki stanowią wypowiedzi znanych ludzi z dziedziny polityki (Joanna Szymanek-Deresz, Adam Struzik), biznesu (Dr Irena Eris, Witold Casetti), muzyki (Jose Hevia, Artur Gadowski), czy podróżników (Tomasz Cichocki, Krzysztof Wiecha) i wielu innych, którzy dzielą się swoimi refleksjami na temat życia i szczęścia.

Treść i cel książki, jakim jest pomaganie ludziom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i pozytywne myślenie, być może nie wnoszą żadnych rewolucyjnych odkryć. Obawiam się, że niewiele nowego da się w tej dziedzinie wymyślić. Ja, osobiście zawsze się jednak regeneruję po takiej lekturze. Wiem z doświadczenia, jak łatwo zapomina się o najważniejszych rzeczach w natłoku szarej codzienności. Bardzo zaskoczył mnie pomysł stworzenia tak wielowymiarowego, bogatego dzieła na ten temat. Nie umknie uwadze piękna, kunsztowna oprawa przypominająca swym wyglądem „tajemne księgi”. Tak wydanej książki dawno już nie widziałam na rynku. Przyjemnością jest samo dotykanie i przeglądanie książki. Odniosłam również wrażenie, że jest to książka dla „inteligentnych”, ludzi świadomych, nie podążających za szarym tłumem, ludzi zadających pytania i interesujących się światem. Na pewno, nie jest to lektura z typu „lekkich i przyjemnych”. Choćby same zdjęcia wywołują u czytelnika mieszane uczucia, straszą lub bałamucą urodą niemal baśniowych krajobrazów. Na koniec, warto wspomnieć o dodających smaczku afirmacjach pojawiających się tu i tam – kultowe cytaty, które inspirowały i będą inspirowały jeszcze pokolenia – A. Eistein, M.Twain, D. Terakowska, M.Kalergis, N.Bonaparte etc.

Ktoś nazwie Kolory Nadziei autoterapią lub katharsis. Dla mnie jest to po prostu piękna książka. Nie jest to łatwa lektura, wymaga zmierzenia się również z własnymi lękami, z wszystkim tym, co tłamsi i nie pozwala cieszyć się życiem. Dla każdego będzie to coś innego. Uważam, że każdy z nas od czasu do czasu, potrzebuje natchnienia, inspiracji… A ta książka jest ich istną studnią.

Informacje o książce:
Tytuł: Kolory Nadziei
Tytuł oryginału: Kolory Nadziei
Autor: Barbara Szafraniec
ISBN: 9788377584491
Wydawca: Muza
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać