Literatura dziecięca

Chowańce. Tom 2. Tajemnice Korony – Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Recenzja książki Chowańce. Tom II: Tajemnice Korony

Chowańce. Tom II: Tajemnice Korony
Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Z niecierpliwością oczekiwałam kolejnej części przygód Chowańców. Kiedy wreszcie trafiły w moje ręce, czytałam je z jeszcze większym zaciekawieniem niż I tom. Muszę przyznać, że zwierzęcy bohaterowie dojrzewają i borykają się z takimi problemami, że zapomniałam, iż jest to książka dla dzieci.

Ci, którzy przeczytali I tom „Gwiazdy przeznaczenia” pamiętają, że Chowaniec, po którym nikt się tego nie spodziewał, przejął władzę. Maczając jednak palce w czarnej magii i żyjąc w przekonaniu o wyższości Chowańców nad ludzkimi czarodziejami (motyw znany w historii tego świata dość dobrze), pragnie przejąć władzę w Bezkresji. Pozbawia krainę ludzkiej magii i zapowiada nadejście Armii Umarłych. Jedynym sposobem by ją pokonać i przywrócić magię ludziom jest odnalezienie tajemniczej Korony Śnieżnej Pantery.

Pamiętacie Aldwyna, Skylar i Gilberta? Magiczny kot, modrosójka i rzekotka ze swoimi niezwykłymi mocami, jako jedni z nielicznych są w stanie wyruszyć w niebezpieczną podróż. Czasu mają niewiele – termin zagłady wyznaczony przez Paksaharę oraz coraz większa ilość ludzi i zwierząt przechodzących na jej stronę, nie ułatwiają wyprawy. Z pomocą Chowańcom przychodzi piosenka, którą śpiewano im w dzieciństwie oraz wujek Aldwyna – kot z Maidenmeru. Pomaga on Aldwynowi dostrzec ślady przodka – ojca, który zamiast rodziną postanowił zająć się poszukiwaniem mitycznych skarbów – w tym Korony Śnieżnej Pantery. Zwierzęta podążają jego śladami poza granice Bezkresji.

Podróż Chowańców różni się od tej, którą śledziliśmy w pierwszym tomie. Zwierzęta są zdane tylko na siebie i nikomu nie mogą zaufać. Niejednokrotnie podczas czytania trafimy na zwroty akcji związane ze zdradą i przejściem na „ciemną stronę mocy”.

Zdolność telekinezy i tworzenia iluzji często przydają się małym zwierzętom. Jak zwykle Gilbert jest rozczarowany nieprzydatnością swojej zdolności dostrzegania przyszłości. Odgrywa jednak ważną rolę w wyprawie, o czym do końca chyba nie zdaje sobie sprawy.

Podróż po Bezkresji i poza jej granice pozwala przyjaciołom lepiej się poznać. Dowiadujemy się, dlaczego Skylar interesuje się nekromancją, poznajemy jej rodzinę i miejsce, w którym się wychowała. Śledzimy zmiany zachodzące w Aldwynie. Różni się on od dachowca, którego poznaliśmy w pierwszym tomie. Chociaż talenty, które rozwinął podczas samotnego życia na ulicach Bridgetower nigdy nie były mu tak przydatne, jak podczas tej wyprawy. Ponadto kot rozwija swój dar telekinezy. Aldwyn stale boryka się z tym, co myśleć o swoich rodzicach. Kierując się tym, co opowiada mu o nich jego wuj, czuje wstyd. Z drugiej strony poznaje dowody bohaterskich czynów ojca. Uświadamia sobie, że nie zawsze wszystko jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka.

Książka przeznaczona jest dla czytelników powyżej szóstego roku życia. Jednak podczas czytania jej, miałam odczucie, że czytelnik powinien być starszy. Wątek ze Strumieniem Czasu nadal jest dla mnie niezrozumiały. Pozostaje filozoficzną zagadką nawet po wielokrotnym przeczytaniu. Zwroty akcji i nagłe zmiany bohaterów mogą siać zamęt w głowach małych czytelników, którzy w tym wieku zazwyczaj przyjmują świat zero-jedynkowo. Wiem, że jest to cecha indywidualna. Jednak biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa i potwory, na które trafiają Chowańce lepiej, jeśli poczyta ją dziesięciolatek, który więcej zrozumie i jest w stanie przyjąć występowanie pozytywnych i negatywnych cech u jednej osoby, a także odróżnia fantazję od rzeczywistości.

Wyprawa Chowańców opisana w plastyczny sposób jest ucztą dla wyobraźni. Bez problemu można wczuć się w powieść i towarzyszyć zwierzęcym bohaterom. Ci, którzy przeczytali I tom przygód, nie będą rozczarowani tą częścią. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu, ponieważ podobnie jak podczas czytania przygód „Harry’ego Pottera” mam wrażenie, że dojrzewam wraz z bohaterami książki. Myślę, że podobne odczucia towarzyszą młodszym czytelnikom, a to jest coś, czego oczekuję od książek dla młodych osób.

Informacje o książce:
Tytuł: Chowańce, Tom 2. Tajemnice Korony
Tytuł oryginału: The Familiars, Book 2: Secrets of the Crown
Autor: Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
ISBN: 9788379660117
Wydawca: IUVI
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać