Wstyd - Rachel Van Dyken - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Wstyd – Rachel Van Dyken

Recenzja książki Wstyd - Rachel Van Dyken

Wstyd
Rachel Van Dyken

Gdy w grę wchodzi poczucie winy, człowiek jest bezradny. Napędzany emocjami, często nieracjonalny i naiwny w próbie odkupienia czynów, które kogoś zraniły. Często jednak nie ma czego odkupić, a „pokrzywdzony” jest po prostu wytrawnym manipulantem. Wtedy rodzi się sytuacja bez wyjścia. Gonimy za fikcją. A jeśli do tego wszystkiego dochodzi wstyd tłumiący wszystkie uczucia i izolujący od ludzi, efekt może być opłakany…

Lisa jest pozornie normalną, szczęśliwą i ułożoną młodą kobietą. Z pozoru. Bardzo zgrabna, piękna i nieszablonowa zwraca uwagę mężczyzn, jednak z jakiegoś powodu trzyma wszystkich na dystans. Więcej niż zdrowy dystans. Wśród najbliższych znajomych jest pełna życia i pomocna, jednak poza ścisłym gronem budzi się w niej nieufność i niepewność. Dziewczyna ma bardzo bujną przeszłość. Jeśli myślała, że zmiana nazwiska i przeprowadzka pomogą jej odzyskać spokój ducha… grubo się myliła. Chęć pomocy przyjacielowi może przekreślić wszystkie starania.

Na uczelni pojawia się nowy nauczyciel. Młody, przystojny i niezaprzeczalnie seksowny. Tristan Blake jest wykładowcą na psychologii. Od pierwszych zajęć, na które Lisa się spóźnia, między nią a mężczyzną pojawia się dziwna relacja. Niechęć z domieszką pożądania jest nie tylko intrygująca, ale w tym przypadku nieco niebezpieczna. Po balu maskowym, podczas którego dwójka wpada na siebie i nie znając swojej tożsamości flirtuje oraz wymienia całusy, wiele się zmienia. Lisa zaczyna zakochiwać się w wykładowcy wbrew wszelkiemu rozsądkowi. Mimo jego chłodu i dystansu mieszającego się z chwilami troski o Lisę. Jednak dziewczyna skrywa tajemnicę. Na dodatek jej anonimowość i bezpieczeństwo stają pod znakiem zapytania. Przerażona szuka pomocy, jednak czasami zagrożenie pojawia się z najmniej spodziewanej strony. Powoli okazuje się, że nie tylko Lisa coś ukrywa.

Jakie motywy kierują Tristanem? Co skrywa mężczyzna? Jak zareaguje na jego tajemnicę Lisa? Co skrywa przeszłość dziewczyny? Dlaczego chowa Mel w zakamarkach przeszłości? Kto wysyła do niej anonimy i grozi jej bezpieczeństwu? Kim jest Taylor i jakie miejsce zajmuje w życiu Tristana oraz Lisy?

Trzecia i ostatnia część cyklu „Zatraceni” kontynuuję sagę tajemnic i kłamstw z życiem studenckim w tle. Historia Lisy jest najmocniejszym punktem całej serii, której właściwie nie mam nic do zarzucenia. Przemyślana i świetnie rozegrana jest wisienką na torcie tej trylogii. Dziewczyna była bohaterką drugoplanową w poprzednich częściach, ale już wtedy zaczęła wzbudzać moją ciekawość. Roześmiana, beztroska z rozdziału na rozdział stawała się inna. Druga część („Toxic„), która opowiada historię Saylor i Gabe’a odrobinę rzuciła światło na tajemnicę Lisy, ale to trzecia część jest jej częścią i nagle wszystko rozumiem! Nie będę wkręcać, że ta książka to mistrzostwo świata, zasługuje na Nobla i miejsce w 100 najlepszych na świecie. Bądźmy logiczni. To smaczna historyjka do poduszki. Świetnie mi się ją czytało po męczącym dniu, ponieważ styl jest strasznie niezobowiązujący i mówiąc szczerze, prosty. Choć historia, niewątpliwie zagmatwana i wciągająca, o tyle język, którym została napisana nie zachwyca. Dialogi niekiedy są banalne i w sumie nic nie wnoszące. Niekiedy irytują. Jednak z perspektywy całości nie zabija to całości. Na szczęście. Ogromnym plusem całości są początki każdego rozdziału w postaci fragmentów „Z dziennika Taylora B.„, które rzucają światło na przeszłość Lisy. Niezbyt kolorową. Największą zaletą tych fragmentów jest jednak bagaż, który ze sobą niosą. Autor dziennika miał problemy psychiczne, co widać w jego słowach. Niekiedy właśnie ten dziennik czyta się z większym zainteresowaniem niż rozdziały, które on rozpoczyna.

Podsumowując, to dobra książka, choć jak już wspominałam, nie do końca wybitna. Jednak przyjemna i ciekawa. Bardzo szybko się ją czyta i jest niewątpliwie jest lepsza od poprzednich części. Najmocniejsze ogniwo całej serii. Intrygująca, pełna tajemnic i wciągająca. To coś, co tygryski (i ja) lubią najbardziej. Cała seria jest warta, by spędzić z nią kilka godzin, a ta część w elegancki sposób zamyka sagę nie pozostawiając po sobie poczucia niedosytu.

Informacje o książce:
Tytuł: Wstyd
Tytuł oryginału: Shame
Autor: Rachel Van Dyken
ISBN: 9788372295064
Wydawca: Feeria Young
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content