Bliżej niż myślisz - Ewa Przydryga - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Bliżej niż myślisz – Ewa Przydryga

Bliżej niż myślisz - Ewa Przydryga

Bliżej niż myślisz
Ewa Przydryga

Kolejna super fajna książka za mną. Tym razem był to thriller psychologiczny polskiej autorki Ewy Przydrygi. Bardzo cieszy mnie, że na polskim rynku literackim mamy coraz więcej powieści na naprawdę fantastycznym poziomie. Powiem szczerze, że jeszcze kilka lat temu sięgałam z dość dużą rezerwą po książki autorstwa naszych rodzimych pisarzy, jednak z biegiem lat to się zmieniło, naprawdę jest dużo niezwykłych pozycji, wartych zainteresowania, przeczytania i „Bliżej, niż myślisz” z całą pewnością się do nich zalicza.

Akcja powieści zaczyna się wczesną jesienią, tuż po sezonie turystycznym. W małym hoteliku należącym do Niki zostaje tylko jedna osoba, tajemnicza kobieta, która wydaje się, że przed czymś ucieka. Jest noc, Nika budzi się w środku nocy i obserwuje to, co dzieje się w jej posiadłości przez system monitorujące. Dostrzega coś bardzo dziwnego, otwarte drzwi do pokoju numer 4, oraz mężczyznę, który wynosi ciało i pakuje do bagażnika swojego auta. W pierwszej chwili kobieta nie wie, co ma zrobić, podgląda tylko sytuacje z ukrycia. Zgłasza całe zajście na policję, jednak po przyjeździe funkcjonariusze nie są do końca przekonani co do całego zajścia. Wynajmowany pokój wygląda, jakby nie był zamieszany, nie ma żadnych śladów gościa, czy walki. Co więcej, zniknęły karty pamięci, które znajdowały się w kamerach, przez co ślad po nagraniu zniknął. Krótko mówiąc, policjanci sporządzają notatkę ze zdarzenia, ale żadne śledztwo nie zostaje podjęte, przynajmniej na razie. Nika przez chwilę zastanawia się, czy rzeczywiście była świadkiem zdarzenia, które opowiedziała stróżom prawa, czy może jednak zamroczony umysł spłatał jej figla. Kobieta po ciężkich przejściach z przeszłości przyjmuje silne leki, których nie powinna mieszać z alkoholem, jednak w wieczór poprzedzający zajście wypiła pół butelki wina, co spowodowało zaniki pamięci. Po chwili jednak dochodzi do przekonania, że to, co widziała, jest prawdą i postanawia na własną rękę znaleźć dowody to potwierdzające, które mogłaby przekazać policji.

Bliżej niż myślisz - Ewa Przydryga

Od samego początku akcji zastanawiałam się, czy rzeczywiście to, co kobieta rzekomo widziała, jest prawdą. Czasami byłam nawet skłonna stanąć po stronie policji i stwierdzić, że tak naprawdę nic się nie wydarzyło, na szczęście bohaterka książki była bardziej zdeterminowana i dążyła do odkrycia prawdy dłużej, niekiedy narażając swoje życie. Splot wydarzeń pokazał, jak dziwnie mogą się przeplatać ludzkie losy, oraz co pieniądze robią z ludźmi.

W książce bardzo podobał mi się, sposób opowiadanej historii, bieżące wydarzenia zostały przeplatane wspomnieniami z wcześniejszego życia Niki. Dzięki jej flashbackom dowiedzieliśmy się tego, co sprawiło, że znajduje się w tym miejscu, a nie innym, jakie to ciężkie przeżycia skłaniają ją do mieszania leków psychotropowych z alkoholem.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę, jej postać została wykreowana ciekawie. Na początku wydaje się słabą kobietą, jednak w miarę poznawania jej historii, zdajemy sobie sprawę z tego, co przeszła, jakie miała dzieciństwo oraz jak ją to wszystko ukształtowało. Wtedy uświadamiamy sobie, że tak naprawdę jest bardzo silną kobietą. Duże wsparcie daje jej też przyjaciółką, która jest z nią w ciężkich chwilach. Natalia jest tak naprawdę pierwszą osobą (nie licząc psychoterapeutki), przed którą otworzyła się Nika. Dobrze, jest mieć taką przyjaciółkę.

Bliżej niż myślisz” jest moim drugim spotkaniem z autorką. Wcześniejsza książka „Motyle i ćmy” również mi się podobała, chociaż jej lektura pozostawiła pewnie niedosyt. Tym razem nie mam się za bardzo, do czego przyczepić. Porównując książkę debiutancką oraz tą, napisaną w kolejnych latach widać, że autorka pracowała przez ten czas nad warsztatem i kolejna książka jest po prostu lepsza. Z tego, co widzę, umknęła mi jedna książka autorki, „Zatrutka” myślę, że na pewno po nią sięgnę, gdyż naprawdę polubiłam książki pani Ewy.

Podsumowując, serdecznie polecam książkę, jej lektura będzie przyjemnością dla fanów kryminałów, thrillerów psychologicznych. Dodatkowo warto wspierać naszych rodzimych pisarzy, tym bardziej że poziomem i jakością książek nie odbiegają od zagranicznych.

Informacje o książce:
Tytuł: Bliżej niż myślisz
Tytuł oryginału: Bliżej niż myślisz
Autor: Ewa Przydryga
ISBN: 9788328714052
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content