Biografie i wspomnienia

Szczęśliwa służba – Marzena Juraczko

Szczęśliwa służba - Marzena Juraczko

Szczęśliwa służba
Marzena Juraczko

„To były niezwykłe rozmowy. Szczere, bez udawania. Księża opowiedzieli mi o swoich codziennych obowiązkach, pasjach, inspiracjach, ale przede wszystkim o Bogu. O osobistym spotkaniu z Jezusem”.

Mam wrażenie, że księża w Polsce są bardzo wdzięcznym tematem do rozmów. Co jakiś czas w mediach na nowo wybucha dyskusja o kapłanach. Przeważnie w negatywnym świetle. Możemy się więc dowiedzieć, że księża to ludzie pazerni na pieniądze, nierozumiejący innych, mający wiele „za uszami”. Gdy jeszcze ktoś wspomni o pedofilii to już w ogóle mogłoby się wydawać, że księża to prawdziwe zło konieczne, które trzeba znosić.

Czy jednak tak jest rzeczywiście? Ile my – wierni świeccy – wiemy o swoich księżach? O ich kapłańskiej posłudze, codziennych obowiązkach? O trudzie, który ponoszą? Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, jaki jest np. ksiądz, którego znamy? Jakie ma pasje, co go ukształtowało, jakimi problemami żyje?

Może warto spojrzeć na księży z drugiej strony? Zobaczyć w nich ludzi, którzy szczerze poszli za Chrystusem. Nie znaczy to wcale, że ich droga zawsze była prosta i łatwa. Nie znaczy to wcale,
że nigdy nie popełniali i nie popełniają błędów. Jednak wszystkich ich łączy jedno – odpowiedź na głos Jezusa, wzywający aby pójść za nim.

Szczęśliwa służba - Marzena Juraczko

Przekonujemy się o tym, sięgając po książkę pod tytułem „Szczęśliwa służba. Rozmowy z kapłanami prowadzi Marzena Juraczko”. Publikacja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Bernardinum. Autorka znana jest czytelnikom z poprzedniej pozycji „Drogi do szczęścia”, którą również recenzowałem na naszym portalu. Były to rozmowy z siedmioma siostrami zakonnymi. W tamtej recenzji pisałem między innymi: „czytając rozmowy z siostrami zakonnymi możemy popatrzeć na własne życie, na to w jaki sposób realizujemy swoje powołanie. Już dawno nie czytałem tak dobrej książki o wierze, Bogu, swoich wyborach”. Tak naprawdę słowa te z czystym sumieniem mogę odnieść do „Szczęśliwej służby”. Ale po kolei. Autorka rozmawia z siedmioma kapłanami o ich powołaniu. Wypada pokrótce przybliżyć sylwetkę każdego z nich.

Pierwszym rozmówcą jest znany biskup Marek Solarczyk. Pełni on posługę w diecezji warszawsko-praskiej. To bardzo medialny hierarcha, znany ze swojej pracy z młodzieżą. Rozmowa z nim jest niezwykle serdeczna i pełna optymizmu. Biskup Marek bardzo szczerze mówi o swojej drodze do kapłaństwa, pracy w szkole, swoich pasjach i hobby. Zdradza także kulisy swojej nominacji i przygotowań do święceń biskupich. Ksiądz Jerzy Jastrzębski to kapłan archidiecezji warszawskiej, wykładowca w Seminarium Duchownym. Mottem przewodnim jego posługi jest wielkie przywiązanie do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego i fascynacja księdzem Sopoćką. Wspomnijmy w tym miejscu, że Marzena Juraczko każdego z kapłanów pyta o ich duchowych mistrzów i przewodników. Każdy z nich ma „ulubionego” świętego, czy nabożeństwo, które szczególnie rozwija. Wynika to z ich biografii, cech charakteru, czy miejsc, w których pracują.

Jednym z kapłanów jest Hiszpan, członek słynnego Opus Dei Piotr Prieto Villanueva. Mówi on przede wszystkim o różnicach między Hiszpanią a Polską, także o różnej sytuacji Kościoła w tych krajach. Opowiada o swojej posłudze w bardzo znanym – szczególnie po książkach Dana Browna – zgromadzeniu Opus Dei.

Szczęśliwa służba - Marzena Juraczko

Ksiądz Jan Sochoń również wykłada w warszawskim Seminarium. To filozof, poeta, krytyk literacki. Bardzo bliska jest mu postać błogosławionego Jerzego Popiełuszki, którego znał osobiście. Pisuje wiersze. Jerzy Sobota to kapłan posługujący w Niemczech, w Polskiej Misji Katolickiej. Dzieli się z czytelnikami doświadczeniem misyjnej posługi i jej odmienności od pracy w Polsce. Mówi o sytuacji Kościoła w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Ksiądz Sławomir Szypulski jest egzorcystą. Opowiada o walce ze złym duchem. Przestrzega przed jego bagatelizacją. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre przedmioty czy pamiątki z wakacji są pewną manifestacją. Znaki i symbole od zawsze miały bardzo duże znaczenie. Z rozmowy dowiemy się, co ksiądz Szypulski sądzi o Harrym Poterze, czy praktykowaniu jogi. Książkę zamyka świadectwo niezwykłego kapłana, jakim jest Robert Grzybowski. Wiedzie on życie pustelnika w niewielkiej miejscowości Poletyły koło Brańska. Mówi o osobistej relacji z Jezusem.

Szczęśliwa służba” to ciekawy zbiór wywiadów z różnymi księżmi. Różni ich miejsce i rodzaj sprawowanej posługi. Łączy szczere pójście za Chrystusem. Szkoda jedynie, że w książce nie znajdziemy żadnej rozmowy z proboszczem jakiejś parafii. Wszak to właśnie z nimi – nie z profesorami seminarium, misjonarzami czy pustelnikami – ma kontakt największa liczba wiernych. Jest to właściwie jedyna uwaga do tej interesującej pozycji. Dla zainteresowanych „ludzkim obliczem” księży.

Informacje o książce:
Tytuł: Szczęśliwa służba
Tytuł oryginału: Szczęśliwa służba
Autor: Marzena Juraczko
ISBN: 9788381274562
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać