Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie - Austin Kleon - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie – Austin Kleon

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie - Austin Kleon

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie
Austin Kleon

Tym razem mam przyjemność zrecenzować zupełnie inną książkę „Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie”. Autor książki, Austin Kleon jest rysującym pisarzem. Napisał kilka powieści, które stały się bestsellerami oraz tomik poezji. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z kreatywnością we współczesnym świecie. Oprócz pisania zajmuje się również prowadzeniem wykładów i szkoleniami z tej tematyki. Skąd w ogóle pomysł stworzenia takiej pozycji? Sam autor wyjaśnia to tak, że napisał tę książkę, bo tak naprawdę potrzebował takiej lektury. W pewnym momencie życia zdał sobie sprawę, że świat z dnia na dzień staje się coraz gorszy i głupszy. Zbiegło się to z czasem, gdy Kleon miał już na swoim koncie kilka książek, jednak pisanie i tworzenie, nie stawało się dla niego łatwiejsze, a wraz ze stażem pracy chyba właśnie takie powinno być? Przecież jak coś robimy już długo, to powinno nam iść coraz sprawniej? Wydaje mi się, że autora dopadło swojego rodzaju wypalenie zawodowe, było mu ciężko pracować, a wszystko do momentu, gdy pogodził się z faktem, że tak musi być i być może nigdy nie będzie mu łatwiej. Zdał sobie sprawę, że życie jest nieprzewidywalne, praca twórcza ciężka a życie krótkie.

Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie - Austin Kleon

Ważne jest, aby znaleźć w tym wszystkim sens i tak naprawdę robić swoje. Autor w swojej publikacji podsuwa nam 10 pomysłów, które sprawdziły się w jego przypadku, może będą one pomocne również dla nas. Niekoniecznie wszystkie, ale zawsze jeden czy dwa, może spróbować wdrożyć w nasze życie. Idee przedstawione przez Kleona to: „Każdy dzień to Dzień Świstaka”, „Zrób sobie »święte miejsce«”, „Zapomnij o rzeczownikach i zajmij się czasownikami”, „Rób prezenty”, „Coś zwyczajnego + nieprzeciętne zainteresowanie = coś nieprzeciętnego”, „Szlachtuj potwory świata sztuki”, „Wolno Ci zmieniać zdanie”, „Kiedy masz wątpliwości, posprzątaj”, „Demony nie znoszą świeżego powietrza”, „Uprawiaj swój ogródek”. Domyślam się, że niektóre z nagłówków nie są do końca jasne na pierwszy rzut oka, dlatego zapraszam do lektury, aby dowiedzieć się, co w sobie kryją i jak możemy przenieść je do swojego życia.
A dla kogo jest ta pozycja? Skoro autor jest artystą i napisał ją dla siebie, to czy tylko inni artyści zajdą w niej coś dla siebie? Autor wyjaśnia to tak:

„Napisałem ją przede wszystkim z myślą o pisarzach i artystach, ale uważam, że podane tu zasady mogą naleźć zastosowanie u każdego, kto stara się wieść wartościowe i owocne życie — zwłaszcza u przedsiębiorców, nauczycieli, studentów i uczniów, emerytów, działaczy społecznych. Sporo opisanych tutaj rozwiązań podkradłem. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz na kolejnych stronach kilka rzeczy, które warto podkraść.
Oczywiście nie ma czegoś takiego jak sztywne reguły. Życie to sztuka, a nie nauka. Korzyści odniesione z niniejszej lektury będą się różnić w zależności od czytelnika. Dlatego wybierz te rozwiązania, które sprawdzą się w Twoim przypadku, a resztę pomiń.
Rób swoje i dbaj o siebie.
Ja robię to samo”.

Dużą zaletą książki jest to, że możemy ją przeczytać albo przekartkować, aby znaleźć te fragmenty, które nas najbardziej interesują w krótkim czasie. Poszczególne rozdziały są opisane bardziej hasłowo, autor rzuca nam konkretne tematy, daje króciutki komentarz do każdego. Dodatkowo książką jest bogata w grafy, rysunki, schematy i cytaty, co sprawia, że czas poświęcony na książkę jest bardzo przyjemny. „Rób swoje” nie jest lekturą, która z dnia na dzień zmieni cokolwiek w naszym życiu, bardziej ma na celu pokazanie czytelnikom, co możemy zrobić, aby to nasze codzienne życie urozmaicić i jak skupić się na sobie oraz na naszych wewnętrznych sprawach. Mówiąc ogólnie, książka ma za zadanie sprawić, że pozostaniemy kreatywni, będziemy przeżywać każdy dzień, czasami zmieniać zdanie, spacerować, sprzątać tak jak tego potrzebujemy, a przede wszystkim robić wszystko to, co jest nam potrzebne, aby nie zatracić siebie.

Informacje o książce:
Tytuł: Rób swoje! 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie
Tytuł oryginału: Keep Going: 10 Ways to Stay Creative in Good Times and Bad
Autor: Austin Kleon
ISBN: 9788328362956
Wydawca: Sensus
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content