Literatura młodzieżowa

Harry Potter i Książę Półkrwi – J.K. Rowling

Okładka książki Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter i Książę Półkrwi
J.K. Rowling

Z każdą kolejną częścią książki o przygodach Harrego Pottera robią się coraz bardziej brutalne. Oczywiście twórca „Gry o tron” George R.R. Martin roześmiałby mi się w twarz, jednak Rowling nie musi uśmiercać wszystkich swoich bohaterów, aby wprowadzić grozę i autentyczny ból po stracie jakiejś postaci. Tak było w moim przypadku po śmierci Syriusza.

To był chyba najboleśniejszy moment, który przeżywałam razem z głównym bohaterem i zastanawiałam się jak Harry poradzi siebie z tą stratą. Syriusz, który wiele dla niego znaczył i był jego jedyną prawdziwą rodziną, odszedł.

Harry rozpoczyna kolejny rok nauki. Teraz już wszyscy wiedzą i wierzą, że Lord Voldermort, który śmiał pojawić się w Ministerstwie Magii naprawdę sieje znowu zniszczenie. Knot stracił swoją ciepłą posadkę, niestety na pełne przygotowania jest już za późno. Voldermort rozpoczyna swoje złowieszcze działania. Harry zaś ma przed sobą rok szósty w Hogwarcie, gdzie ponownie następuje zmiana stołków na nauczycielskich stanowiskach. Obrona przed czarną magią nareszcie przytrafia się Snape’owi, zaś eliksirów zaczyna uczyć powracający z emerytury profesor Horacy Slughorn. Z jednej strony Harry może odetchnąć z ulgą, nareszcie nie będzie dręczony podczas zajęć z eliksirów, co więcej, robi się nagle prawdziwym prymusem. Dzieje się tak za sprawą niezwykle dokładnego podręcznika poprawianego przez tajemniczego „Księcia Półkrwi”. Do tego dochodzi tajemnicze zachowanie dyrektora Dumbledora, który stara się wraz z Harrym odkryć prawdziwy sekret Czarnego Pana.

Ta książka przenosi nas w przeszłość, w której dokładnie możemy poznać losy młodego Voldermorta. Poznajemy chłopca w sierocińcu, który tak jak Harry stracił rodziców i podobnie jak on dowiaduje się, że jest czarodziejem. Potem zaś śledzimy jego dalsze losy po skończeniu szkoły. To jak staje się potworem, to jak działa posługując się chłodną kalkulacją i to jak zabija. Rowling szczegółowo przedstawia nam proces przemiany zagubionego chłopca w mordercę i wcielenie zła, jakie znamy z poprzednich części cyklu.

Z kolei Harry na szóstym roku poznaje smak prawdziwej miłości. W szkole mają miejsce również dziwne wypadki, których ofiarami są przypadkowe osoby. Kto na kogo poluje? Kto jest tą jedyną? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na Czytelników na blisko 700 stronach.

Nie muszę zachęcać do tych książek, gdyż są pisane w tak wspaniały sposób, że wciągają bez pamięci w swój magiczny świat. Książka moim skromnym zdaniem długo jeszcze pozostanie fenomenem. Nie tylko wśród młodzieży.

Informacje o książce:
Tytuł: Harry Potter i Książę Półkrwi
Tytuł Oryginału: Harry Potter and the Half-Blood Prince
Autor: J.K. Rowling
ISBN: 8372781680
Wydawca: Media Rodzina
Rok: 2006

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać