Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

Ukryty wymiar - Patronat MoznaPrzeczytac.pl

Gra o Tron – George R. R. Martin

Gra o Tron - George R. R. Martin

Gra o Tron
George R. R. Martin

Osławiona dzięki serialowi produkcji HBO Gra o Tron to pierwsza część serii „Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina. Ta powieść to tryumfalny powrót fantasy w prawdziwie tolkienowskim stylu. Przenosi nas do wyjątkowego świata królów, rycerzy i dam oraz namiętności, które nimi targają, żądzy władzy i szalonych intryg.

Ciekawa jest już struktura powieści. Nie ma jednego głównego bohatera. Historia toczy się równolegle w różnych miejscach Krain Zachodnich, a także za Wąskim Morzem. Wydarzenia, których sprawcą jest jeden z bohaterów mogą znacząco wpłynąć na losy innego, oddalonego o setki mil. Rozdziały są nazwane imionami poszczególnych postaci, których punkt widzenia przedstawiony jest w danym momencie. Efektem jest wielowymiarowy i niejednoznaczny obraz zarówno tego, co się dzieje, jak i aktorów na scenie.

W Siedmiu Królestwach już od kilkunastu lat panuje pokój. Król Robert Baratheon włada całą krainą. Wielkie rody pozornie zbratane ze sobą w rzeczywistości kryją swoje tajemnice i interesy czekając na odpowiedni moment, by zacząć o nie walczyć. Moment taki nadchodzi, gdy umiera Królewski Namiestnik. Intrygi nagle dwoją się i troją, a bohaterowie stają przed trudnymi wyborami między honorem a bezpieczeństwem. Wojna zawisa w powietrzu, a za morzem dzieci obalonego przed laty króla planują powrót na tron. Wydaje się, że nikt nie jest bezpieczny, a każdy ruch może prowadzić do tryumfu lub upadku. Jedyne miejsce, które wydaje się być odcięte od wydarzeń toczących się w Siedmiu Królestwach, to Mur, wzniesiony na północy, by chronić ludzi przed pradawnymi rasami i mrocznymi siłami czającymi się w ośnieżonych lasach. Ale i mieszkający tam Czarni Bracia zauważają niepokojące sygnały zza potężnej budowli i szykują się do tego, co może nadejść.

Charaktery postaci są z każdym rozdziałem coraz bardziej skomplikowane i złożone. Czytelnik wraz z bohaterami zastanawia się często komu może ufać, a kto usiłuje go oszukać. Narracja prowadzona jest po mistrzowsku, pobudza wyobraźnię i obrazowo przedstawia miejsca oraz ludzi. Ogromna ilość trafnych porównań oraz często opisywane detale takie jak sposób jedzenia, czy ubiór postaci, przybliżają świat Czytelnikowi i niemal stawiają go w centrum świata Krain Zachodnich. Realistyczne opisy scen erotycznych i wojennych budują poczucie, że nie jest to baśń, ale prawdziwie trudna historia, która nie boi się przemilczeć pewnych zachowań.

Jako osoba, która najpierw obejrzała serial, a potem dopiero dorwała się do powieści, wiedziałam, czego się spodziewać. Na szczęście pierwszy sezon obejrzałam już dawno i pewnych faktów nie pamiętałam, co sprawiło, że bywałam zaskoczona zachowaniem bohaterów. Zdaję sobie sprawę, że gdybym wpierw przeczytała książkę, byłabym nią bardziej zafascynowana i jeszcze trudniej byłoby mi się oderwać od akcji. Jednakże, trzeba przyznać honory również twórcom serialu, którzy doskonale poradzili sobie z odtworzeniem miejsc, postaci i sytuacji. Pierwszy sezon jest bardzo wiernym odbiciem powieści, zgadza się z nią często nawet w drobnych detalach, niektóre dialogi przytoczone są dosłownie. Może być to zasługą tego, że scenariusz pisał sam George R. R. Martin.

Tym, którzy lubią wyobrażać sobie to, co czytają, zamiast mieć w głowie ugruntowany schemat z ekranu, polecam kolejność książka-serial. Tym, którzy wiedzą, że znajomość fabuły nie przeszkodzi im w cieszeniu się czytaniem powieści polecam kolejność serial-książka. Ostrzegam, że po przeczytaniu serial może wydać się nudny, natomiast po obejrzeniu książka zbyt mało zaskakująca. Dlatego warto zrobić sobie dłuższą przerwę między jednym, a drugim.

Niezależnie od kolejności zapoznawania się z Pieśnią lodu i ognia jedno jest pewne- to pozycja, która koniecznie powinna się znaleźć zapisana wielkimi literami na liście „Przeczytać koniecznie!”.

Informacje o książce:
Tytuł:
Gra o Tron
Tytuł oryginału: A Game of Thrones
Autor: George R. R. Martin
ISBN: 9788375067293
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok: 2011

  • Emka

    Cenię cykle Pieśń Lodu i Ognia, jednak porównanie stylu Martina ze stylem tolkienowskim jest dużym nadużyciem. Tolkien stworzył kompleksowy świat z jego kosmogonią i teogonią, a opowieści które w nim umieścił sięgają od wielkich tematów mitycznych po romantyczne baśnie. Jego fabuły przedstawiają klasyczne zmagania dobra i zła – Światła i Ciemności, prezentują złoty wiek i starzenie się świata, a także drogę bohatera, jak w typowych opowieściach mitycznych. Tymczasem w prozie Matrina próżno szukać takich bohaterów czy tematów. Jak pisze sama autorka recenzji, pisarz skupia się na intrygach, walce o władzę i jakby na psychologii poszczególnych postaci, które są niejednoznaczne i trudno czasem powiedzieć, po czyjej stronie jest racja. Martin jest obserwatorem konsekwencji, jakie wywołuje zachowanie poszczególnych osób, często brutalne, niemoralne i egoistyczne. W sposób bardzo dynamiczny kształtuje akcję. Zarówno w kwestii tematyki, postaci, świata przedstawionego, jak i sposobu prowadzenia narracji różni się diametralnie od prozy Tolkiena. To co może ich łączyć, to epickość obu przedstawionych światów, ale mam nadzieję, że udało mi się wykazać, że prozy Marina nie można nazwać „fantasy w prawdzieiwe tolkienowskim stylu”.

Zaprzyjaźnione blogi