Fantastyka

Łowca Snów – Stephen King

Łowca Snów - Stephen King

Łowca Snów
Stephen King

Stephena King’a każdy z was zapewne zna, a przynajmniej kojarzy. Pokusiłam się ostatnimi czasy na kolejną jego książkę pt Łowca Snów. Krótko mówiąc jest to horror, chociaż nie jest on mocno przerażający w porównaniu z innymi dziełami tego autora.

Na początku książki znajdujemy kilka kartek poświęconych wiadomościom o UFO (osobiście byłam tym lekko zdziwiona, bo w żaden sposób nie mogłam tego połączyć z tytułem). Jednak jak się później okazało cała książka poświęcona jest atakowi obcych istot. Jest to także historia 4 mężczyzn, dokładniej mówiąc przyjaciół Beaver’a, Henry’ego, Jonesy’ego i Pete’a . Każdy z nich prowadzi odmienny styl życia, ale raz w roku spotykają się razem na parę dni. Wyjeżdżają wtedy na polowanie, gdzie pomieszkują w drewnianym domku, ukrytym głęboko w lesie. Z miejscem tym wiąże ich więź. Gdy byli dziećmi uratowali upośledzonego chłopca, który posiadał dziwną moc. Owa tajemnica, trzyma ich wciąż razem mimo że każdy prowadzi własne odmienne życie. Gdy byli młodzi nie zwracali na to uwagi, lecz teraz gdy są dorośli wciąż odczuwają siłę która ich trzyma razem. Jest to bardzo istotne ponieważ zagrożenie czyha już od samego początku ich corocznego wyjazdu na polowanie.

Na jednym z takich polowań przybywa do nich chory nieznajomy i oczywiście prosi ich o pomoc. Jak się później okazuje McCarthy jest poszukiwany, ponieważ w jego ciele zagnieździł się obcy. Na dodatek kosmici nie mają przyjaznych zamiarów i są zagrożeniem dla całej ludzkości. Kolejną niespodzianką jest to, że teren na którym znajduje się ich domek objęto kwarantanną, a do akcji wkroczy także wojsko z sadystycznym Kurtz’em na czele. Rozpęta się prawdziwa walka o przetrwanie. Kwestia czy nie będzie już za późno na ocalenie świata?

Podsumowując książkę nasuwa mi się jeden minus. Niektóre sformułowania są dla mnie zbyt prostackie, mam tu na myśli przekleństwa. Z drugiej strony nadaje to pewien mocniejszy charakter książce. Oczywiście czy to komuś przeszkadza, to już zależy od gustu. Polecam Łowcę Snów, bo jest „żywa”, ciągle się coś dzieje i po paru stronach mamy ochotę dalej ją czytać, a to moim zdaniem jest ważne w książkach. King zadbał także o nastrój grozy, nie przesadzając tu z jego ilością. Osoby o słabszych nerwach, spokojnie mogą po książkę sięgać. Następne co mi się w niej spodobało to to, iż problem nie dotyczy tylko jednego bohatera, ale całej ludzkości. Jest to pewna odmiana w stylu jaki prezentuje Stephen King. Tak na sam koniec pozwolę sobie stwierdzić, że ta książka to naprawdę dobra robota i zachęciła mnie do sięgnięcia po inny horror autora (świadectwem może być to, że nigdy nie przepadałam za horrorami a teraz czytam gdy tylko mam okazję).

Informacje o książce:
Tytuł:
Łowca Snów
Tytuł oryginału: Dreamcatcher
Autor: Stephen King
ISBN: 8373370250
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2001

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać